”KIBRIS Yes Be Annem” imza gününe davet

Bu haber 03 Ocak 2017 - 10:52 'de eklendi ve 139 kez görüntülendi.

Sitemiz Yazarı Atilla Çilingir’in 06 Ocak 2017 Cuma günü: 12.00-17.00 saatleri arasında; ”KIBRIS Yes Be Annem” isimli yeni kitabının imza etkinliği yapılacaktır.

facebook_1481721934347

Kitabın arka kapağından:

‘’Bu kitap; 50’li yıllardan günümüze Türkiye’nin gündeminde yer alan Kıbrıs konusunun özellikle 2002-2016 yılları arasında yaşananları mercek altına almaktadır.

Kıbrıs adasının son 14 yılında adada yaşanan siyasi, ekonomik ve sosyal hayatı; Türk ve Rum toplumları arasında yaşanan gelişmeleri, Türkiye’nin 2002 yılı sonrasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (K.K.T.C.) ile yoğunlaşan/yoğunlaştırılan ilişkilerini, yatırımlarını/yaptırımlarını bir zaman akışı içinde anlatmaktadır.

Kitap da; Türkiye’nin AB müzakerelerinin başlamasıyla birlikte, çözmesi/çözülmesi gereken en önemli konuymuş gibi; her müzakere döneminde ‘çöz de gel’ dayatması yapılan Kıbrıs konusunun 1968 yılından günümüze uzanan müzakereler süreciyle ilgili olarak, BM-A.B.D-İngiltere-Yunanistan’ın konuya yaklaşımları da analiz edilmiştir.

Akıcı bir üslupla ele alınan konuların en çarpıcı olanı; 24 Nisan 2004 tarihinde Kıbrıs adasında Annan Planı adıyla yapılan halk oylaması döneminde yaşananlardır!

Türkiye’nin AB müzakerelerinin başlamasıyla birlikte K.K.T.C.’de yaşanan değişimlere/dönüşümlere dikkat çekilen, ‘ver-kurtul’ sürecine de vurgu yapılan kitap da;

‘Milli Davamız’ diye bilinen Kıbrıs konusunda, K.K.T.C sokaklarında AB Bayraklarının dalgalandığı ‘’Yes Be Annem’’ çığlıklarının atıldığı o süreç ve sonrası; döneme damgasını vuran olaylarıyla, olaylara tanıklık edenlerin görüşleriyle, sebep sonuç ilişkileriyle, belgelerine dayanarak tarafsız bir gözlemle anlatılmaktadır…’’

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments