TAŞ MEDRESELİ

Ali ALPARSLAN

MHP-AKP ORTAKLIĞI

Hamza ALPARSLAN

İYİ PARTİ

Bu haber 27 Ekim 2017 - 11:20 'de eklendi ve 209 kez görüntülendi.

    Hamza ALPARSLAN

       hamzaalparslan.80@gmail.com

 

İşte “İyi Parti” en azından lider  düzeyinde kombinasyonu fark etmeli ve kendilerine ait olan düşünceleri başkalarının değiştirerek kapmalarını önleyecek  dolgun fikirler  ve  hedefler ortaya  koymalıdır. MHP önderliğinde  milliyetçiliğin başarısızlığının elbette kişilerle ilgisi vardır; bunları  görüp iyi değerlendirmeden sağlam sonuçlar nasıl elde edilir? Gönlü ülkücülerde olan, en azından AKP kadar onları sahiplenmek arzusu bulunanlar evvela başarısız MHP’yi iyi incelemelidir. AKP kurmaylarının  elinde böyle iyi olmayan bir deneyim vardır; bunu samimiyete taşımak “İyi Parti” nin  bilimsel çalışması haline gelmelidir. Yoksa MHP’nin tabelâsı yerinde  duruyor!

 

İYİ PARTİ

 

Kuruldu kurulacak, bugün yarın derken Sayın Meral Akşener partisini kurdu: İyi Parti ! Ve dün itibariyle organlarını da seçmiş olarak  siyasi hayatımızda yerini aldı. Yazı yazmak için bu saate kadar bekledim; yazılı ve görsel medya  eften püften  magazinvari haberler peşinde! Ciddi bir şey söyleyen yok gibi! Bir gün önceden reklâmı yapılan makalelerin bile  içi boş! Siyasette  AKP’nin denksizliği sürüyor; yani şu malum  tutmayan ve  Akşener’e  yapışmayan  FETÖ iddiaları! TV haberleri MHP’nin sesinin çıkmadığını tam gaz  kışkırtıcı bir üslupla ballandıra ballandıra veriyor! Helal olsun en demokratı parti CHP imiş ki, salon bulamayan Akşener’in imdadına yetişmiş! Hakikatten  bu jeste karşılık bir CHP vekilinin  Akşener’e iltihakı  gerçekten  transferi andırıyor! Fakat öyle değil, vekil Kılıçdaroğlu ile helalleşmiş ve  o “Transfer” işinin  kötü hatıraları ile   alakası yok!

 

23 Ekim’den beri siyaset bilimci ve siyaset adamlarının elinde olan İyi Parti   programında  herhangi bir düşünceye yapışıklık veya  istismarın  ne işareti ne de  vurgulanması yok! Millî ve mânevi değerler gibi uçucu açık, katiyen ideoloji denilmeyecek ifadeler var! Ülkemizde, aslında  parti programları çok önem taşımıyor! Çünkü bunlar  zaten kısa zamanda  unutuluyor! İktidar partisinin yola çıktığı günlerle bugün gelinen noktayı  kimse konu etmiyor ama hiç eski ile yeni arasında bir paralellik var mı? Doğrusu  bir oluşum, veya kurumun fikirlerini, varsa ideolojilerini tesbit etmek için temsil edenlere bakmak yeterlidir! Elbette sosyolojik olarak   düşüncelerin açıklanan ve açıklanmayan kısımları vardır; bunları görmek ve iyi analiz etmek gerekiyor. Bir misal olmak üzere  ülkücülerin bir daha elli yıllık bir serüven yaşamamaları  ve  unutulup tarihin mezarlığına gömülmemeleri gerekiyor!

 

Bugün Türk siyasi hayatında Menderes-Demirel-Özal  misyonunun karşılığı bulunmamaktadır; istediğiniz kadar  kendinizi yırtınız  mezar yerini bulmakta bile zorlanırsınız! O sebeble  “İyi Parti”nin hasad alanını  iyi görmek ve getirisi ile götüreceklerini   sağlam  tesbit etmek gerekmiyor mu? Bu partinin milliyetçi duygu ve düşünceler üzerine kurulduğu teşekkül  sürecinde  zaten görülmüş ve müteşebbislerin geçmiş siyasi temayüllerinden  anlaşılmıştır; öyle müneccim gibi bazı şeyleri  keçeden külâh yapmanın  ve öküzün altıında buzağı  aramanın ne anlamı vardır? Şunu söylemek istiyoruz  bu insanlar ve partinin  “FETO” ile zerre kadar  ilgisi olamaz; zaten bu çamurlamada  ne Aklşener’in eski partisi, ne de iktidar şövalyeleri başarılı olamamışlardır! Esasen ülkemizde  şu “FETÖ” işininin bu kadar uzaması tahribatı yaygınlaştırdığı gibi toplum psikolojisini de bozmakta ve sanki gerçek emeller gizlenmektedir! Bu konuda  dış siyasette işi milliyetçiliğe dökerken iç siyasette  milliyetçilere yapıştırmak  tamamen bir cinlik veya  tehlikeyi anlayamamaktadır! “FETÖ” hareketi  emperyal güçlerin “İslâm Elbisesi” giydirilmiş bir savaş taktiğidir ve  tarihte  bu denenmiş yolların dünya kadar karşılığı vardır! Meselâ tarikatlara bakabilirsiniz!

 

MHP kurumsal  önderliğinin bu oluşuma birşey söylemeye hakkı yoktur; çünkü  uzun bir zaman diliminde  “İyi Parti” önderleri bu partiden kovulmuşlardır; zaten  söylenecekler daha evvel söylenmiştir! Buna karşılık ülkücülerin bu hareket için söyleyecek ve düşünecek  çok yanları bulunmaktadır. Bu hareket içinde  yer alıp da MHP hareketini  başarısız kılan çapsız adamları elbette seçip  bilmeyenlere göstermek  gerekmiyor mu? Akşener’in siyasi heyecanı  “Ülkücülük”le  başlamış olabilir; lakin siyasete adım atışı ve mes’ul mevkilerde bulunması  bu camiadan uzaklaşması değil midir? En azından Sayın Akşener’nin  1980-2000 esaret ve  daha sonraki teselli  ve yozlaşma dönemlerini çok iyi bilmediği düşüncesindeyiz. Ülkücülerin %30 potansiyeli olduğu  kendileri tarafından iddia edilmektedir; bu hareket  bugün neden çok parçalıdır? Çapsızlıktan değil mi?

 

Elbette siyasi hareketlerin nüvesi kadar mücavir alanı veya açılım sahası siyaset sosyolojisinde çok büyük önem taşımaktadır. Türk milliyetçiliğinin açılım alanının %80’ler olduğu  ciddi araştırmacı ve analistler, siyaset bilimcileri tarafından  defaten   ifade edilmiştir! “Türk Devlet Geleneği”nin dini değil  milli ve kültürel derinlikleri temel aldığını tarih sosyolojimiz rahatlıkla ortaya koymaktadır. Türkiye’ye  1980’den sonra  dirilen ve başlarılı olarak iktidara gelen düşüncelerin  devlet ve hükümet  geçmişimizle ilgisi var mı! Zaten bu fikirlerle teşekkül eden kadroların bocalaması ve dünya ile kötü olmak pahasına   Türk düşüncesine dönmeye çalışması  o gerçeği  ispata yetmiyor mu?

 

İşte “İyi Parti” en azından lider  düzeyinde kombinasyonu fark etmeli ve kendilerine ait olan düşünceleri başkalarının değiştirerek kapmalarını önleyecek  dolgun fikirler  ve  hedefler ortaya  koymalıdır. MHP önderliğinde  milliyetçiliğin başarısızlığının elbette kişilerle ilgisi vardır; bunları  görüp iyi değerlendirmeden sağlam sonuçlar nasıl elde edilir? Gönlü ülkücülerde  olan, en azından AKP kadar onları sahiplenmek arzusu bulunanlar evvela başarısız MHP’yi iyi incelemelidir. AKP kurmaylarının  elinde böyle iyi olmayan bir deneyim vardır; bunu samimiyete taşımak “İyi Parti”   nin  bilimsel çalışması haline gelmelidir. Yoksa MHP’nin tabelâsı yerinde  duruyor!

 

Muhabbetle.

 

Hamza ALPARSLAN
Hamza ALPARSLANhamzaalparslan8@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments