ARAPNÂME

Ali BADEMCİ

Gazi Karabulut ile “ÜLKÜCÜ Türk Milliyetçiliği Temel Kavramlar” üzerine…

Bu haber 13 Aralık 2017 - 2:23 'de eklendi ve 416 kez görüntülendi.

“Ülküdaşlık karındaşlıktan daha ileride bir akrabalık seviyesidir” ve “Ey ülkücüler ülkücü olunuz” sözleri ile kalemini  ülkücü camianın birliğine adayan Gazi Karabulut’un yeni kitabı  “Ülkücü Türk Milliyetçiliği Temel Kavramlar” raflarda yerini aldı.

Yazarımız Gazi Karabulut ile yeni eseri konusunda bir röportaj yaparak sizlere kendisini tanıtmak istedik:

ÜLKÜCÜ KADRO: Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

GAZİ KARABULUT: Sivas’ın Gemerek ilçesine bağlı bir köyde doğdum. İlk çocukluğun peşi sıra gelen gurbet hayatı. Ardından hatırladığım mücadele dolu bir 46 yıl. Ve en mukaddes vazife olarak gördüğüm ve “ahiret azığım” diye nitelendirdiğim Ülkü Ocakları Başkanlıkları;

1990- 1993- Amasya Ülkü Ocaklarının her kademesinde yaşanan ülkü dolu yıllar. 1994- 1998 Ağrı Doğubayazıt Ülkü Ocakları başkanlığı, vefa dolu ülküdaşlık yılları…

Ülkü Ocağı başkanlığı suçun(!)dan nişanlandığım gün sürgün olduğum 1999-2001 Muş- Korkut Ülkü Ocağı başkanlığı, 2002-2003 Yalova Ülkü Ocağı yönetimindeki sevgi dolu çalışmalarımız., 2004 yılında ortaokul ve liseyi okuduğumu Niğde’ye gelerek, tertemiz ülküdaşlarımızla açtığımız Niğde Çiftlik Ülkü Ocağı başkanlığı, 2006-2008 Niğde Ülkü Ocağı 2. Başkanlığı, 2009-2011 Niğde Türk Ocağı Başkanlığı ve 2016 Ülkü-Yaz Genel Sekreterliği…

ÜLKÜCÜ KADRO: Bütün bu süreç içerisinde yazı dünyası nasıl devam etti?

GAZİ KARABULUT: Aslında ortaokuldan beri hep yazıyordum. Mesela Rauf Denktaş’a, daha orta üçe giderken bir mektup yazmıştım. Ardından Üniversite ile başlayan yerel gazetelerdeki köşe yazıları… Milliyetçi Ülkücü yayın organlarına gönderilen yazılar. Yazmak bir tutku… Üzülürsünüz. Kırılırsınız. Ama vazgeçemezsiniz. Çünkü yazmazsanız sanki yarım kalırsınız.

ÜLKÜCÜ KADRO: Tabi bu arada kitaplar da var.

GAZİ KARABULUT: Evet. İlk kitap denemesi de “Neden?” adlı bir roman çalışması idi. Lise üçte sarı bir deftere yüz sayfaya yakın gençliğin içinde bulunduğu problemleri anlatan bir çalışmaydı. Elle yazdığım o çalışmayı maalesef kaybettim. Ardından Sahibine Yazılar adı ile küçük bir çalışma. Sonra Ülkücülük ile ilgili kitaplar ve Mesleki kitaplar.

ÜLKÜCÜ KADRO: Peki son kitap?

GAZİ KARABULUT: ÜLKÜCÜ Türk Milliyetçiliği Temel Kavramlar, bir yılı aşkın bir çalışmanın ürünü gibi görünse de aslında otuz yılın derlemesi demek daha doğru olacak.  Kitabın girişinde gerekçesini şöyle ifade ettim. “Mesuliyeti mensubiyet ile besleyerek, ülkücü iradeyi oluşturan kaynaklara yer verdiğimiz, güncel meselelere ait ülkücü yaklaşımları aktardığımız, yarınlara ait ülkülerimizi ifade ettiğimiz bu çalışmada yer yer göz yaşlarımızı duygularımıza katık yaparak şekillendirmeye gayret ettik.

Kitapta “Ülkücülük, Ülkücü, Türkçülük, Milliyetçilik, Turancılık, Bozkurt, Devlet-i Ebed Müddet, Kızıl Elma Nizam-ı Alem Ülküsü, İ’la-yı Kelimetullah Ülküsü, Ülkücü Hareket, Ülkü Ocakları, Türk Milliyetçiliği” konuları ile birlikte Türkiye’nin Meselelerine Ülkücü Bakışlarla birlikte ülkücülerden, özellikle de ülkücü aydınlardan beklenen tutumlara yer verilmiştir.

Hülasa hem fikri temellere, hem güncel meselelere, hem de istikbale ait tasavvurlara yer vererek “ülkücü bakışın” tarihe şerhi gaye edinilmiştir.”

ÜLKÜCÜ KADRO: Peki bu kitabı “Tarihe ve ülkücü kalanlara” ithaf ediyorsunuz. Bunu biraz açıklar mısınız?

GAZİ KARABULUT: Bugün Türk milliyetçiliği ve ülkücülük ile alakalı birikimimizi geçmişte bırakılan eserlere borçluyuz. Bir Ziya Gökalp, Atsız, Galip Erdem, Erol Güngör, Dündar Taşer… Her biri ruh kökümüze maya katan isimler olmuştur. Yarınlarda da ülkücülüğü asli unsurları ile yeni nesle aktarmak gerekiyordu. Bu düşünceden hareketle bütün temel kavramlarımızı bir arada bulundurma gereği böyle bir ithafı gerekli kıldı.

ÜLKÜCÜ KADRO: Yolda başka çalışmalar var mı?

GAZİ KARABULUT: Kıbrıs Türklüğünün mücadelesini anlatan Rauf Denktaş’ın biyografik romanı baskıya hazır. Bunun ardından da en büyük hayalim en geç iki yıl içinde nasip olursa BAŞBUĞ’UN hayatını anlatan bir roman yazmak olacak.

ÜLKÜCÜ KADRO: Çok teşekkür ederiz. Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

GAZİ KARABULUT. Ben de çok teşekkür ederim. ÜLKÜCÜ Türk Milliyetçiliği Temel Kaynakları kitabının her Ülkücü-Türk Milliyetçisi idealine sahip olan evde hatta Türk milletini karşılıksız sevenlerde bulunmasını arzuluyorum. Çünkü bu kitap ile Türk Milletinin dünden bugüne inşa etmek istediği Umran’ın, Büyük Türk Ülküsünün, Turan idealinin, Milliyetçi Büyük Türkiye’nin yeni nesle aktarımı gaye edinilmiştir.

Kitapyurdu.com ‘dan sipariş etmek için resme tıklayınız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments