AFRİN YAKILMALI MI?

Bu haber 09 Şubat 2018 - 11:58 'de eklendi ve 137 kez görüntülendi.

Ali ALPARSLAN   alialparslan78@gmail.com

Sayın Bahçeli son beyanlarına açıklama getirmelidir! Câmiada durumları çok iyi olmayabilir, bunları başka şekil ve usullerle telâfi cihetine gitmelidir! Meselâ çevresine ve  sui’istimal iddialarına boğulmuş Belediye Başkanları ve yerel yönetimlerine baksın! Adana Belediye  Başkanı Sözlü gibi, bu dünyadan göçen  ağabeylerin cenazelerini boykot edenlere  baksın! MHP’deki erimenin gerçek sebeblerini heyecan ve afakî duygularla telâfi etmek mümkün değildir. Böyle bir tutumla ancak kendini teselli eder veya kandırırlar! Çünkü bu ülkenin Türklerini bırakın da  Kürtler’in bile ayrılıkçılığa bakışları bellidir. Bu doğru elbette  İran-Irak-Suriye, hülâsa bölgenin bütünü için geçerlidir! Kürtlerle ilgili kanaatleri şarhoş masalarının  telâfi ülkücülüğü ile izah edemeyiz! Genel Başkan toparlanmalıdır!

AFRİN YAKILMALI MI?

20 Ocak günü başlayan Afrin Operasyonu bütün hızı ile devam ediyor;  moralleri bozan kayıplarımızın üzüntüsünü   1000 civarında  militanın öldürülmüş olması  teselliye yetmiyor! Bilgimiz varsa bu militanlarin  ülkemize yönelik eylemlerinin de ortaya konması gerekiyor! Elbette  bu güruh  Güneydoğu’nun  delik deşik edilen çukurlarından geliyor!  Dillendirilmiyor ama  bunların ABD’nin maaşlı  askerleri olduğunu da yüksek sesle ifâde etmek gerekiyor; tabii ki  yakalanan silâhlarının menşei de  kamu oyunun merak ettiği hususlardandır! Gerginliğimiz asabî olmamızı gerektirir mi? Geçtiğmiz Salı günü MHP Grup Toplantısı’nda Sayın Bahçeli’nin  ifâde ettiği tablo devlet görüşü olabilir mi?

Bizim Genel Başkan ara-sıra işte böyle saçmalar: ”Afrin ya yıkılmalı ya da teröristler ateşe verilmelidir.” buyurmuşlar! Vallâhi bu cümledeki iki teklif de yanlış! Öfke ile söylenmiş olsa da böyle hareketlerin bizim devlet ve ordu geleneği ile kabili telif yanı yoktur! Tam faşizmi andıran bu düşüncenin milliyetçilikle de bir ilgisi olamaz; çünkü inancımızın temeli olan milletimiz böyle insafsız ve vahşi değildir! Biz her zaman  canlı veya cansız yakaladığımız düşmanlerımıza pek saygılıyız!  “Yakmak-yıkmak” gibi deyimler  ne savaş tarihimizde ne de ordu geleneklerimizde karşılığı olmayan düşüncelerdir!

Biz Sayın Bahçeli’nin bugünkü Türk siyaset tablosunda  siyaseti iyi bilenlerden olduğuna inanıyoruz;  bu hususta iktidar veya muhalefette onun kadar tecrübesi olan  kişi hemen hemen yoktur! Kılıçtaroğlu’nın “Afrin’e girmeyin” demesi ile bizim Genel Başkan’ın  “Yakalım” teklifi arasında  en ufak fark bulunmamaktadır! Halbuki o az konuşan ağır başlı insan daha değişik konuşmalıydı! Haklarımızdan bahsedebilir, haklılığımızı vurgulayabilirdi! Bilinmeli ki ”Ülkücülük” de  o duygu ve heyacan zamanını aşmıştır; dile kolay 50 yıl! Bu seçimde torunlarımız seçecek veya seçilecek! Özellikle donanımlı olan o yeni kuşak  ülkücüleri nazarında Genel Başkan’ın  talimat gibi ifâdeleri hiç de heyacan verici değildir!

Ekranlarda bol-bol operasyon görüntüleri izliyoruz; çok sık o meşhur “Bozkurt” işaretine şahit oluyoruz! Demek cephede  ülkücü terbiye almış  savaşçı sayısı bir hayli fazla! İşte  Sayın Bahçeli’nin bunlar nezdinde müteharrik unsur olması hiç de arzu edilen bir şey değildir! Olağanüstü sayılabilecek bu günlerde Türk kamu oyu MHP Genel Başkanını daha tutarlı ve daha akıllı görmek istiyor! Bahçeli’nin yüksek vatanseverlik duyguları ve inançlarına böyle bir tavır yakışır! Beklentimiz o istikaamettedir; Bahçeli  artık çiçeği burnunda bir genç ülkücü değildir, 70 yaşındadır ve örnek bir düşünce adamı tutumu ortaya koymalıdır!

İşin bir kötü yanı da Kürt kardeşlerimizde düşmanlık duygularının yaygınlaşmasıdır!  Bahçeli’den evvel  şimdiki AKP’de olduğu gibi, o nisbette  MHP’li Kürt vardı!  Bunların çoğu ile  12 Eylül zindanlarında birlikte olduk! Hiç de taviz vermeyen dik duruşları ile örnek ülkücü olduklarını  ispat ettiler! Bunlar içinde  özellikle Doğulu Arap, hatta Kürtleşmiş Ermeni de bulunuyordu! Camia bunları hiçbir şekilde yadırgamadı ve bağrına bastı! Çünkü  Osmanlı’nın son dönem milliyetçiliği de buydu! Kısaca Türklük ve Türk vatanseverliği tamamen bir  şuur ve düşünce sistemi idi!

1990’lara gelindiğinde  PKK terörle başlattığı Kürt önderliğinde maalesef başarılı oldu ve bugün MHP saflarında hemen hemen  Kürt kalmadı! Nerede o eski bakanlar, ocak başkanları, gençlik kolları liderleri ve il başkanları! Bu durum Türk milliyetçiliğinin zarar hanesidir! Ölümsüz önder Türkeş Bey’in Kürtler ile ilgili beyanlarını hatırlayınız! O zaman da PKK ile mücadele vardı ve hiçbir zaman Türkeş Bey yakalım yıkalım gibi açıklamalarda bulunmamıştır.

Sayın Bahçeli son beyanlarına açıklama getirmelidir! Câmiada durumları çok iyi olmayabilir, bunları başka şekil ve usullerle telâfi cihetine gitmelidir! Meselâ çevresine ve  sui’istimal iddialarına boğulmuş Belediye Başkanları ve yerel yönetimlerine baksın! Adana Belediye  Başkanı Sözlü gibi, bu dünyadan göçen  ağabeylerin cenazelerini boykot edenlere  baksın! MHP’deki erimenin gerçek sebeblerini heyecan ve afakî duygularla telâfi etmek mümkün değildir. Böyle bir tutumla ancak kendini teselli eder veya kandırırlar! Çünkü bu ülkenin Türklerini bırakın da  Kürtler’in bile  ayrılıkçılığa bakışları bellidir’ Bu doğru elbette  İran-Irak-Suriye, hülâsa bölgenin bütün için geçerlidir! Kürtlerle ilgili kanaatleri şarhoş masalarının  telâfi ülkücülüğü ile izah edemeyiz! Genel Başkan toparlanmalıdır!

Muhabbetle.

Ali Alparslan
Ali Alparslanalialparslan78@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments