Sabık ve Sakıt’lardan Ne Umuyorsunuz?

Bu haber 12 Şubat 2018 - 12:27 'de eklendi ve 163 kez görüntülendi.

Kenan Eroğlu

 

Odgurmuş: Siz son günlerde bir tuhaf oldunuz, Pek alakasız davranışlar sergiliyorsunuz.

Monşer-Usta: Yine ne oldu, bir yanlışımız mı var?

Odgurmuş: Bir insan, her hangi bir fikre sahip olabilir, her hangi bir siyasi-kültürel guruba dâhil de olabilir. Yine bir insan ülkesi ile ilgili bir takım endişeler taşıyabilir ve gördüğü tehlikeleri de dile getirebilir. Bu duruma kimse bir şey diyemez. Kişi savunduğu fikirler hakkında kitap okur, o fikrin gazete-dergisini ve diğer yayınlarını yakından takip ederek fikirlerini olgunlaştırır.

Fakat bir kimse; sürekli “rakipten hata bekleyerek”, “rakipten birilerinin dışlanmasını”, “kovulmasını, gözden düşmesini, fikir ayrılığına düşmesini” bekleyerek fikir oluşturamaz.  Olsa bile fikir oluşturma denemez “birinin peşine takılıp gitmek denir.”

Tutarlı bir insan, milletini sevdiğini iddia eden bir insan ancak kendi fikirlerini savunur. Ama ne oluyorsa, neden oluyorsa, karşısında olduğunuz siyasilere veya görüş sahiplerine yeterli fikirleriniz yokmuş gibi, Karşısında olduğunuz siyasi güçlere her halde fikren fazla bir şey yapamıyor ve fikirleriniz yetersiz mi kalıyor da bu şekilde davranıyorsunuz.

Monşer-Usta: Nasıl davranıyor muşum., yine ne demek istiyorsunuz?

Odgurmuş: Size bakıyorum da, Karşısında olduklarınız arasından “kim gözden düşmüşse”, “kim görevden alınmışsa”, “kim görevden ayrılmışsa”, “kim kovulmuşsa veya kim yeniden aday yapılmamışsa” siz  “denize düşen yılana sarılır” misali hemen ona sarılıyorsunuz ve onun fikirleri en geçerli fikir, en iyi eleştiri diyerek alıyor ve kullanıyorsunuz. Neden böyle davranıyorsunuz bir türlü anlamıyorum. Siz eskici dükkânı sahibi misiniz? Onun bunun eskisine rağbet ediyor “mal bulmuş mağribi” gibi hareket ediyorsunuz.

Karşısında olduğunuz o kişi görevdeyken veya bir makamdayken hiçbir icraatını desteklemez, hiçbir görüşüne katılmazken şimdi ona görevdeyken edilmeyen iltifat ve takdir duygularınızı belirtiyorsunuz. Bu yaman bir çelişki değil mi?

Monşer-Usta: Fakat bu ayrılanlar da, konuştukları veya eleştirdikleri zaman tam da bizim düşündüğümüz gibi konuşuyorlar. Hatta benim söyleyemediklerimi ve aklıma gelmeyenleri dahi söylüyorlar ve bize hem propaganda malzemesi veriyorlar hem de hislerimize tercüman oluyorlar.

Odgurmuş: Görüyorum ki karşı tarafta gözden düşenleri takip etmekten dolayı çok mutlusunuz.  Yalnız bu demektir ki; Sizin hiçbir birikiminiz yok demektir.  Siz kendi kendinize düşünemiyor, biraz kitap karıştırmıyor, biraz tarih okumuyorsunuz demektir. Siz geçmişte Osman Turan, Erol Güngör, Galip Erdem, Dündar Taşer, Mümtaz Turhan, Peyami Safa, Osman Yüksel Serdengeçti, Cemil Meriç, Necip Fazıl, Nihal Atsız gibi yazar ve düşünürleri okuyup takip etmediniz mi. Onların görüşlerini edinmediniz mi?

Monşer-Usta: Bu dediğin yazarların bazılarını duymuştum. Ama pek okudum diyemem.

Odgurmuş: Siz o zaman hep onun bunun fikirleri ile hareket ediyor ve onun bunun fikirleri ile kendinize yol çiziyorsunuz. Bundan dolayı da siz; bir ahlaki konu olduğunda bunu kendiniz yerine rakiplerinizde arıyorsunuz.
Siz bu yüzden mi namus konusunu kendinizde değil, rakiplerinizde arıyorsunuz.
Siz bu yüzden mi, saygıyı kendi içinizde değil, rakiplerinizde arıyorsunuz.
Siz bu yüzen mi suçu ve suçluyu kendinizde değil, hep rakiplerinizde arıyorsunuz?

Siz dini ve dini yaşantıyı kendinizde değil, şu yanlışı yaptı, şunları dediler diye rakiplerinizde arıyorsunuz.

Yani kısaca siz kendi yapamadıklarınızı rakipten yapmasını bekliyor, kendinizde olmayanı, rakiplerinizde arıyorsunuz.

Tabii haklısınız, sakıtları takip ettikçe ve sakıtların penceresine kendinizi yerleştirince, dolayısı ile milletle de ters düşüyorsunuz.

______________________________________ 

(1)- “Monşer-Usta”: “Batı özentisi içinde olan”, “cehaletinden rahatsız olmayan”, biraz sağcı, biraz solcu, biraz ülkücü, biraz liberal, biraz Kemalist, biraz laik ve her halükarda halkını geri-sürü gören hayali bir şahsiyet

(2)- “Odgurmuş”: Kadim kitabımız Kutatgu Bilig’de “Kanaat-Akıbet” manasına gelen şahsiyet.

Kenan Eroğlu
Kenan Eroğluknn.eroglu@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments