O mantık…

Erol KILINÇ

Ah Şu Suriye’liler

Bu haber 15 Nisan 2018 - 21:33 'de eklendi ve 355 kez görüntülendi.

Kenan Eroğlu

 

Monşer-Usta: Nedir bu Suriyelilerden çektiğimiz yahu, her tarafı istila ettikleri yetmiyormuş gibi; Bir de yaptıkları telefon görüşmelerinin faturasını Devlet ödeyecekmiş.
Odgurmuş: Yok ya! Suriyelilerin telefon parasını devlet mi ödeyecekmiş?. Kim uyduruyor bunu, Bakın Suriye’den Göçmenlerle ilgili olarak“Mülteciler.Org” sitesi tarafından geniş bir açıklama yapıldı.  Bu açıklamada; “Suriyelilerin telefon parasının ödeneceği iddiası uydurma bir haberden ibarettir. İlk kez Sözcü gazetesinde ortaya atılan iddia “İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü” açıklaması ile yalanlanmıştır. Göç İdaresi tarafından “ankesörlü telefonlarda” kullanılmak üzere dağıtılacak olan telefon kartları Türkiye’de yaşayan Suriyeliler için değil, Geri Gönderme Merkezlerinde sınır dışı edilmek üzere bekleyen yabancılar içindir. Amaç bu kişilerin kendi konsoloslukları ve ülke makamlarıyla belge temini için görüşmelerinin sağlanarak haklarında yapılan sınır dışı işlemlerinin hızlanmasını sağlamaktır. Bu projenin finansörü Avrupa Birliği üye ülkeleridir.” Sınır dışı edilmek üzere bekletilen ve işlerinin çabuklaştırılması amacıyla dağıtılan ankesörlü telefon kartı nasıl oluyor da bir gazete tarafından tüm Suriyelilere şamil ediliyor. Diyelim o gazete yazdı aslına ve esasına bakmadan siz nasıl inanıyor ve sayfanızda hemen paylaşıyorsunuz.

 

Monşer –Usta: Telefon paraları ödenmiyorsa öte yandan tüm Suriyelilere maaş bağlanmış. Oooh gel keyfim gel bizim vatandaşlarımız asgari ücrete talim etsin elin Suriyeli kaçkınlar devletimizden maaş alsın.

 

Odgurmuş: Suriyelilerin telefon paralarını devlet ödüyor dediğiniz gibi şimdi de “Suriyeliler Devletten Maaş Alıyor” konusu da neyin nesidir incelediniz mi. Bakın bu konuda “Mülteciler. Org’”un yaptığı açıklamada: “Sosyal medya başta olmak üzere birçok basın ve yayın organlarında gündeme getirilen Suriyeliler Devletten Maaş Alıyor mu? Konusunda toplumu yanıltıcı bilgiler paylaşılmaktadır. KIZILAYKART ile yapılan yardımlarda kartın üzerinde bulunan logolara dikkat etmemiz gerekiyor. Üzerinde Avrupa Birliği logosu bulunan projelerin finansmanı Avrupa Birliği Üye ülkeleri tarafından karşılanmaktadır. Suriyeliler Türk Hükümetinden kesinlikle maaş almamaktadır” Bu açıklama da yeter sanırım.. Avrupa Birliği tarafından yapılan yardımı neden genele teşmil ederek “Türk devleti Suriyelilere maaş veriyor”diyorsunuz. Ardından da bazı bankalar önünde meydana gelen kuyrukları da sosyal medyada paylaşıyor ve birilerinin bilerek yaptığı algı yönetimine alet oluyorsunuz. Bakın bunu da size yakıştıramadım. Olayı incelemeden, yetkili mercilerden, yetkili kaynaklardan bilgi almadan hemen koşuyorsunuz.

 

Monşer-Usta: Peki buna ne diyeceksin? “Suriyeli gençler İstediği Üniversiteye Sınavsız Giriyormuş. Bizim çocuklarımız çalışsın çabalasın, dirsek çürütsün, savaş kaçkını Suriyeliler gelsin bizim çocukların yerine hem de sınavsız girsin olacak iş mi bu şimdi.”

Odgurmuş: Anlıyorum ki siz sadece bir tv kanalından haberleri takip ediyorsunuz. Sosyal medyayı dolaşmıyor, başka haberlere bakmıyorsunuz demek ki. Yine “Mülteciler. Org”’da bu konudaki açıklamasını da duymadınız veya idarenin lehine olur diye duymamış gibi mi davranıyorsunuz. Bakın ne diyor: “Üniversite konusunda Suriyeli öğrenciler için hiç bir ayrımcılık yapılmamaktadır. Amerikan vatandaşı olan bir öğrenci Türkiye’de hangi haklara sahipse bir Suriyeli öğrenci de aynı haklara sahiptir. Türkiye’de üniversiteye gitmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler “Türkiye Bursları”, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı veya yatay geçiş şartlarını sağlamadan üniversiteye giremezler.”  Bu kadar açık ve net olduğu halde hala bir şüpheniz var mı:?

 

Monşer–Usta: Suriyeliler Arabaları için Vergi Ödemiyorlarmış, onlar Motorlu Taşıt Vergisinden muafmış:
Odgurmuş: Bu konuda da Mülteciler. Org”’daki açıklama şöyle: “Trafik şube veya bürolarına kayıtlı olan motorlu kara taşıtları motorlu taşıtlar vergisine (MTV) tabidir. Herkes gibi Suriyeliler de sahip oldukları araçları için MTV ödemekle, sigorta ve fenni muayene gibi işlemleri yaptırmakla yükümlüdürler. Suriyelilerin araçları için vergi ödememesi, sigorta yaptırmaması veya araç muayenesine gitmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Vergiden muaf olan araçlar MTV kanununda belirtilmiştir. Bu araçlar il özel idareleri, belediyeler, köy tüzel kişilikleri, Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar, elçilik ve konsolosluk memurlarına ait taşıtlar, sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar, hurda halinde olan araçlar ile müflis bankaların iflas idarelerine ait taşıtlardır”. Görüldüğü gibi, Türkiye’de trafikte seyreden her araç gibi Suriye’lilere ait araçların da herhangi bir istisnası yoktur.

 

Monşer-Usta: Senin bu dediklerin benim bir kulağımdan girer diğer kulağımdan çıkar. Ne malum senin dediklerinin doğru olduğu. Hem,  seçimlerde Suriyeliler de Oy Kullanacaklarmış.

Odgurmuş:  Suriyeliler Türk vatandaşı mıdır ki seçimlerde oy kullansınlar. “Ülkemizde yapılan seçimlerde ve halk oylamalarında oy kullanabilmek için ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan biri seçimlerde asla oy kullanamaz. Hiçbir yabancının seçimlerde oy kullanma hakkı yoktur”.

 

Monşer-Usta:  TOKİ Evleri Suriyelilere Bedava Verilecekmiş. Bu olacak iş mi: Benim vatandaşımın taksitle parasını ödeyerek aldığı evi Suriyeliler bedavadan alacakmış.
Odgurmuş: İşte bir yanlış daha.  Toki hangi Suriyeliye bedava ev vermiş, kim içine girmiş oturmuş? Biliyorsunuz  “TOKİ’den ev sahibi olmanın ilk şartı T.C. vatandaşı olmaktır. Suriyeliler Türk vatandaşı olmadıkları için TOKİ’den ev satın alamazlar. TOKİ yabancılara ev satışı yapmamaktadır. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan biri parasını ödese bile TOKİ’den ev satın alamaz”.

 

Monşer-Usta: Peki buna ne diyeceksin. Suriyeliler sınava vs. girmeden Devlet Memuru Olarak işe Alınacak deniliyor.

 

Odgurmuş: Sayın Monşer-Usta, size batı hayranı “Monşer” diyorum, Marksist ustalar gibi “Usta” diyorum. Fakat görüyorum ki siz Türkiye’de yaşamıyorsunuz. “657 sayılı Devlet Memurları kanununda 48. Maddesinde açıkça belirtildiği gibi devlet memuru olmanın ilk şartı Türk Vatandaşı olmaktır. Suriyeliler Türk vatandaşı değildirler. Suriyeliler Türkiye’de geçici koruma kapsamında yaşamaktadırlar. Yabancıların memur olma hakları yoktur”.

 

Özetleyecek olursak; Monşer-Usta, şurada sizinle konuşuyorum fakat görüyorum ki piyasada dolaşan ucuz söylentilere çok çabuk kapılıyor ve hemen atlanıp yola çıkıyorsunuz. Meselenin aslını astarını araştırmadan hemen hüküm veriyorsunuz. Esasında bu gibi “haber uydurma” işlemlerini Türk Milletine düşman olan unsurlar bilerek ve isteyerek yapıyorlar. Peki, size ne oluyor ki de kaynağı bilinmeyen haberlere hemen inanıyor ve ardından da paylaşıyorsunuz.

Siz yerine göre milliyetçiyim, yerine göre solcuyum, yerine göre İslamcıyım, yerine göre Kemalist, yerine göre de laik bir insanım diyorsunuz. Türkiye’deki olaylara  “Oryantalist” bir bakışla yorumlar getiriyorsunuz.  Peki, bu şekilde davranmak olmayan haberlerle, yalan ve çarpıtılmış haberlerle kamuoyu oluşturmak isteyenlere alet olmak size yakışıyor mu?  Sizin kendinize göre bir fikriniz yok mu? Ulusal Kanal’da ne söylenirse ertesi günü papağan gibi siz tekrarlıyorsunuz. Yılmaz Özdil ne derse, Uğur Dündar ne yazarsa ertesi günü sizin ağzınızsa dolaşıyor. Bakın bu tavır sizin ne Milliyetçi kimliğinize, ne Kemalist kimliğinize, ne Ulusalcı kimliğinize ne de Solcu kimliğinize yakışmıyor. Dürüst olmalısınız. Onun bunun ağzıyla konuşmamalı, kendi eleştirinizi getirmelisiniz.

 

_____________

Not:   Yazının hazırlanmasında “Mülteciler. Org’da” Suriyeliler hakkında yapılan açıklamadan faydalanılmıştır.

Kenan Eroğlu
Kenan Eroğluknn.eroglu@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments