ÖN YARGI

Zeliha Alkan

TSK bugün de katırları engelledi

Bu haber 18 Eylül 2013 - 0:47 'de eklendi ve 2.188 kez görüntülendi.

 

Dün helikopter düşüren TSK bugün de kaçakçıları engellemeyi başardı

Açıklamada, 16 Eylül’de sınırı geçmeye çalışan yaklaşık 100 kişilik atlı kaçakçı grubun engellendiği belirtildi. 26 Ağustos’ta da yaklaşık 25-30 araç, 300-350 kişilik kaçakçı yaya şahıs ile 70-80 atlı şahıs tespit edildiği, gruba ikaz ateşi açıldığı ve göz yaşartıcı bomba ile müdahale edildiği bilgisi verildi. tsk

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre sınırda yaşanan bazı olaylar şöyle: 

“Türkiye-Suriye hududunda, 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Hatay Narlıca Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, hudut hattında termal ile yapılan gözetlemede 16 Eylül’de saat 21.00 sularında, yaklaşık 80-100 atlı kaçakçı grup tespit edilmiştir. Kaçakçı şahıslar Suriye tarafında toplanmış, müteakiben sınıra doğru ilerlemeye başlamışlardır. Grubun olduğu bölgede görevli takviyeli bir Piyade Takımı, iki Keskin Nişancı Timi, iki Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA), iki Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT), bir Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA), bir Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) ve bir tank ile geçiş noktalarında tıkama yapılmış ve sürekli araç manevralarıyla yaklaşma istikametleri kapatılmıştır. Müteakiben aynı bölgede Bükülmez Hudut Karakolu’ndan gelen bir manga kuvveti ve bir TTZA ile Kuşaklı köyü girişinde ve derinlikte görev yapmak üzere bölge takviye edilmiştir. Kaçakçı şahıslara gruplara hudut hattına yaklaşmamaları konusunda Arapça ve Türkçe ikazlar yapılmıştır. Ancak, kaçakçı şahıslar ikaza uymayarak Suriye tarafında beklemeye devam etmiş ve 4 farklı noktadan hududu geçmeye teşebbüs etmişlerdir. Alınan tedbirler sonucunda kaçakçılık girişimleri engellenmiştir. Türkiye-Suriye hududunda, 4’üncü Hudut Alay Komutanlığı Hatay Narlıca Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, hudut hattında Motorlu Devriye Timi tarafından saat 21.30’da yaklaşık 25-30 araç, 300-350 kişilik kaçakçı yaya şahıs ile 70-80 atlı şahıs tespit edilmiştir. Kaçakçı şahıslar, atlı gruplar ve araçlar Suriye tarafında toplanmış, müteakiben kaçakçılık girişimleri başlamıştır. Kaçakçı şahıslara hudut hattına yaklaşmamaları konusunda defalarca Arapça ve Türkçe ikaz yapılmıştır. Ancak kaçakçı gruplar ikaza uymayarak hududu yedi farklı noktadan geçmeye teşebbüs etmişler ve unsurlarımızı yoğun bir şekilde taşlamışlardır. Bu durum üzerine, unsurlarımız tarafından havaya ve kontrollü bir şekilde kaçakçı grup ve araçların yakın bölgelerine ateş edilmiş ve söz konusu grubun bulunduğu bölgeye göz yaşartıcı bomba atılmıştır. Bölge Cilvegözü Hudut Karakolu’ndan gelen bir Hudut Mangası bölgede pusu kuvveti olarak görev icra etmiştir. Kaçakçılık girişimleri, 27 Ağustos’ta 07.20 itibariyle sona ermiş ve gruplar dağılmıştır. Olay sonucunda 32 adet bidon içerisinde mazot olduğu değerlendirilen 1920 litre akaryakıt imha edilmiştir. Hatay İl Jandarma ve Reyhanlı İlçe Jandarma Komutanlıklarına bilgi verilmiş, jandarma personeli gece boyunca geri bölgede devriye görevi icra etmiştir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.