ÖN YARGI

Zeliha Alkan

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR MECLİS’TE…

Bu haber 08 Kasım 2013 - 17:16 'de eklendi ve 1.459 kez görüntülendi.

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası sebebiyle Meclis’e gelen lösemili çocuklar MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer ile bir araya geldi.
Lösemili çocuklar, Meclis'te
“Böylesine önemli bir haftada Türk milletinin duyarlılığını arttırmak ve bu konu hakkında dayanışmamızı gündeme getirmek amacıyla yaptığınız çalışmaları yakından takip ediyoruz” şeklinde konuşan Vural, lösemi ile hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini hatırlattı. Vural şunları kaydetti:

“İnşallah bu mücadelemiz umut kapısıdır ve çok iyi neticeler alabileceğimize de inanıyorum. Bu bakımdan böylesine anlamlı bir haftada bu konuyla ilgili olarak grubumuzu bilgilendirmek, bize düşen görevler varsa bu konuda bize sorumluluklarımızı hatırlatmak açısından yaptığınız bu ziyarete çok teşekkür ediyorum. Bu kahramanlarımızla birlikte inşallah sorunları hep beraber birlikte aşabileceğimize inanıyorum.”

LÖSEV Koordinatörü Hülya Ünver ise, Lösemili Çocuklar Haftası sebebiyle Türkiye’nin dört bir yanından katılan aileler ve çocuklarla birlikte bu ziyareti gerçekleştirdiklerini dile getirdi. “Yaşasın Lösemili Çocuklar” diyerek yola çıktıklarını belirten Ünver, LÖSEV’in 15. Yılının kutlandığını söyledi. Ünver şunları kaydetti:

“Yola çıktığımızda gerçekten lösemi makus kötü bir kaderdi ve lösemili çocukların yaşamayacağına inanılıyordu. Kan kanseri olan hiçbir hastanın tedavi olamayacağı düşünülüyordu. Fakat LÖSEV olarak öncelikle tüm topluma umut aşıladığımızı, sadece topluma değil özellikle çocuklarımıza ve ailelerine umut aşıladığımızı ve bugün gerçekten yüzde 40’lardan yüzde 90’lara varan bir başarı oranına ulaştığımızı da belirtmekte fayda görüyoruz. Lösemi tedavisinde başarı oranını yüzde yüzlere çıkarana kadar da mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Bu nasıl olacak derseniz, elbette toplumun desteği ile, el birliği ile dayanışma ile ve bu çocuklar için yapacağımız her türlü çalışmanın onlara çok önemli faydalar sağlayacağı inancı ile hep birlikte çalıştığımız takdirde lösemi gibi amansız denilen hastalıkların bile üzerinden gelebiliriz, çocuklarımızı yaşama bağlayabiliriz.”

Meclis’i ziyarete gelen çocuklardan pek çoğunun lösemiyi yendiğini ve tamamen iyileştiğini sözlerine ekleyen Ünver, “Bu demek oluyor ki tedavisi süren çocuklarımız için artık umut var. Onları iyileştirmek, yaşatmak hepimizin elinde. Biz bu anlamda mecliste neler yapılabilir dendiği zaman da şunu vurgulamak isteriz. Sağlık politikaları yani çocuklar ve sağlık gerçekten tüm değerlerin üzerindedir. Her şeyden öncedir. Dolayısıyla her şeyi bir kenara bırakıp mutlak bir şekilde, çocuklar ve sağlığımız için yatırımlara daha fazla önem vermeliyiz. Bunu her daim gündemde tutmalıyız” dedi.

Sivil toplum kuruluşlarının, LÖSEV gibi kuruluşların sesinin daha fazla duyulması gereğini hatırlatan Ünver, vakfa kayıtlı 15 bin hastanın olduğunu, bütün bu hastaların yaşadıkları sorunları bire bir dinlediklerini, duyduklarını ve ilgililere iletmeye çalıştıklarını kaydetti. “Amacımız yaşanan tüm sorunları yok edebilmek. Hastalık zaten üç sene süren çok zor bir hastalık. Dolayısıyla bu süreç zarfında ailelerimizi ve çocuklarımızı daha fazla yormayacak şekilde, onlara destek olacak şekilde yanlarında olalım ve onların sadece tedaviye odaklanmasını, iyileşmeye odaklanmasını sağlayalım ve onları yaşama bağlayalım” şeklinde konuşan Ünver, “Çocuğun hayatından daha değerli hiçbir şey yoktur” dedi.

Tedavisi tamamlanan ve tamamen iyileşen Rümeysa, hastalık sırasında yaşadığı zorlukları ve iyileşme sürecini anlattı.

MHP Grup Başkanvekili Vural da, “Bu umutları hep yeşil bırakacağız, inşallah hayalleri de hep birlikte gerçekleştireceğiz. Gerçekten bu konuda yapmamız halinde daha iyi netice alabileceğimizi biliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Lösemili çocuklar daha sonra CHP Grubunu ziyaret etti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da lösemili çocuklarla ilgili Meclis araştırma önergesi vereceklerini kaydetti. Altay, “Ben artık LÖSEV’ciyim. Çocuklar kazanacak, çocuklar gülecek” dedi.

AK Parti Kayseri Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi İsmail Tamer de başarılı hizmetlerinden dolayı LÖSEV’i kutladı.

F. Banu Doğan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.