Hocalı katliamının yıl dönümü

Bu haber 21 Şubat 2014 - 1:30 'de eklendi ve 1.009 kez görüntülendi.

Afyonkarahisar Oğuz Boyu Yörükler Türkmenler Derneği Başkan Yardımcısı Nurullah Mardin, 1992 yılında Azarbaycan’ın Hocalı kasabasında Ermenistan askerleri tarafından gerçekleştirilen Hocalı katliamını kınayarak, “Bu katliam genç, yaşı ve çocuk, çocuk demende yapılan bir soykırımdır” dedi.

 

Katliamın izlerinin halen yaşandığını ve o günün tanıklarının anlattıklarının yaşadığı dehşeti gözler önüne serdiğini kaydeden Mardin, bu katliamın insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini söyledi. Dernek yönetimi olarak katliamı lanetle kınadıklarını söyleyen Mardin, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan 1992 gecesinde Ermeniler tarafından Azarbaycanlı Müslüman Türk soydaşlara akıl alamaz işkenceler yapıldığını söyledi. Mardin, konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:
“10 bin nüfuslu Hocalı’da olaylar sırasında yaklaşık 3 bin Azerbeycanlı Oğuz boyundan Müslüman Türk kardeşlerimiz bulunmaktaydı. Saldırıda ölenler hakkında verilen resmi rakam 613 kişi olmakla birlikte, katledilen toplam Müslüman Türk sayısının bin 300 kişi olduğu söylenmektedir. Saldırılar sırasında Hocalı’da yaşayan Müslüman Türkler evlerinde yakılarak öldürülmüştür. Kadın, çocuk ve yaşlılar da dahil olmak üzere siviller katledilmiştir. Katliamın ilk gecesinde 8 aile bütün fertleriyle öldürülmüş, 700’den fazla çocuk anne ya da babasını kaybetmiştir. Yaralıların ise binin üzerinde olduğu belirtilmiştir. Katliam sonrası cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocukların da maruz kaldığı tespit edilmiştir. Katliam esnasında birliklere komutanlık yapsınlar diye eski ASALA eylemcilerinin de kullanıldığı açıkça bilinmektedir.”
“DÜNYADA YAŞAYAN BÜTÜN TÜRKLER KARDEŞTİR”
Dünya İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün olayı Dağlık Karabağ Savaşı içerisinde yapılan en büyük katliam olarak nitelendirdiğini hatırlatan ve Türkiye’nin de bunu böyle nitelendirmesi gerektiğini ifade eden Mardin, “Azerbaycan Parlamentosu 1994’te Hocalı’da yaşanan katliamı ‘Soykırım’ olduğunu ilan etti. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin 30 üyesi tarafından imzalanan, ‘Ermenis’tan tüm Hocalıları öldürdüler ve tüm şehri harap ettiler’ ifadesinin de yer alan ve 19’ncu yüzyılın başlarından beri Ermenis’tan tarafından Müslüman Türk Kardeşlerimize karşı işlenen soykırım olarak tanınmaya adım atılması gerektiğini bütün parlamento üyelere söyleyen 324 nolu bildiriyi yayımladı. 51 ülkenin parlamenterlerinden oluşan ‘İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği’ olayları soykırım olarak tanımıştır. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin de, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de (TBMM) de bu olayı Ermenilerin yaptığı Müslüman Türklere soykırım olarak tanımasını bekliyoruz. Dünyada bazı ülkeler meclislerinde soykırım olarak kabul etmişlerdir. Dünyada yaşayan bütün Türkler kardeştir. Kardeşlerimize sahip çıkalım” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al