ÖN YARGI

Zeliha Alkan

MHP’Lİ DURMAZ’DAN BAŞBAKAN’A SAVUNMA SANAYİİ SORUSU

Bu haber 12 Mayıs 2014 - 22:53 'de eklendi ve 668 kez görüntülendi.

sadirdurmaz5

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, Yozgat’a savunma sanayi ile ilgili yatırım yapılıp yapılmayacağı konusunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı olarak cevaplandırması için TBMM’ne soru önergesi verdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın, son üç yıldır çeşitli vesilelerle yaptığı açıklamalarda, savunma sanayiinin Yozgat’a kurulacağını söylediğini hatırlatarak, “Yozgat Milletvekili ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda savunma sanayinin Yozgat’a kurulacağını belirtmiş ve bu açıklamalar çeşitli basın yayın organlarında yer almıştır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı’nın Türkiye’nin en büyük projesi olan Savunma Sanayi Üssü’nün temeli, bu yıl içerisinde Ankara’ının Kazan ilçesinde atılacak’ açıklaması, bahse konu projenin nereye yapılacağı hakkında net bir bilgi olmadığını ortaya koymuştur.” dedi.

Yozgat’ın sürekli göç verdiğini, yaş gruplarına göre bakıldığında göç eden nüfusun büyük bir bölümünün 40 yaş ve altı olduğunu söyleyen Durmaz, “Bu da göstermektedir ki ilimiz her geçen yıl genç, dinamik ve üretken nüfusunu kaybetmektedir. Yozgat’a herhangi bir yatırım yapılmamış, istihdam sağlanmamış, gereken ilgi gösterilmemiştir. Kalkınma Bakanlığı verilerine göre, 2003 yılından bu tarafa kamu yatırımlarının illere göre dağılımı sıralamasında Yozgat 81 il arasında 60’ıncı sıranın üzerine hiçbir zaman çıkamamıştır. Nüfus yoğunluğu ve coğrafi büyüklük bakımından Yozgat’tan küçük olan iller bile daha fazla yatırım almışlardır. Özellikle 2003 yılından bu tarafa Yozgat’ta üretime dönük kamu yatırımları kapatılmış ya da özelleştirilmiş, istihdama dönük yeni hiçbir yatırım yapılmamıştır. Bazı bölge müdürlükleri de kaldırılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük projelerinden birisi olma özelliği taşıyan ve Türkiye’nin ilk yerli uçağının da yapılacağı 7 milyar dolarlık Savunma Sanayii Üssü’nün mutlaka Yozgat’a kurulması gerekmektedir. Yozgat’ın böyle bir yatırıma acil ihtiyacı bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Durmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması için TBMM’ne şu soru önergesini verdi: “Savunma sanayii yatırımlarının Ankara’nın Kazan ilçesine yapılacağı haberleri doğru mudur? Eğer doğru ise Yozgat iline yapılacağı söylenen ve vatandaşlarımızda beklenti haline gelen bahse konu yatırımın Yozgat’a yapılmama sebepleri nelerdir? Savunma sanayii yatırımlarının Yozgat iline yapılması için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.