Ekonomi yönetimi ipotekli hayatları daha da artırdı

Bu biyografi 05 Haziran 2014 - 14:00 'de eklendi ve 790 kez görüntülendi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Türkiye’deki politik istikrarsızlık nedeniyle artan ekonomik tedirginliğin “döviz kaçışlarına” sebep olduğunu vurgulayarak, “Milliyetçi Hareket Partisi olarak; milletimizin ipotekli hayatlar sürmesini ve geleceğinin karartılmasına karşı olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyoruz” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu ekonomi yönetiminin ‘Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı memnun edeceğim’ diye ipotekli hayatları daha da artırdığını söyledi.

Ülke ekonomisinin Başbakan’ın moralinden daha önemli olduğunu dile getiren Ahmet Kenan Tanrıkulu yazılı değerlendirmesinde, Başbakan Erdoğan’ın ekonomi ile ilgili rakamlar, kurumlar ve bürokratlar üzerinden siyaset yaparak, Cumhurbaşkanlığı adaylığını pekiştirmeye çalıştığını ifade etti.

“Kendi sorumluluklarını göz ardı ederek, görmezden ve bilmezden geldiği ekonomimizin dile getirilmeyen rakamlarını her geçen gün istismar etmektedir.” diye devam eden MHP’li Tanrıkulu, şöyle dedi:

“Son günlerde bunların başında gelen faiz tartışması tamamen suni ve temelsiz bir tartışma olup, şirin bir Cumhurbaşkanı adayı görünmek için kullanılmaktadır. Daha yılın başında başarısız ekonomik öngörüler, politikalar nedeniyle faizler artırılmıştı. Dışarıda ve daha çok içeride gelişen ekonomik ve politik olaylar bu fiyatlamayı zorunlu hale getirmiştir.

Bu söylemlerin neden olduğu kur artışının etkilediği fiyat artışları ve son 2 yılın en yüksek rakamına çıkan enflasyon ortamında faizlerin indirilmesi söylemi ekonomi bilgisi yetersizliğini de beraberinde getirmiştir.”

“YÜKSEK REEL FAİZ SUNAN BU AKP YÖNETİMİ DEĞİL MİYDİ?”

“2003-2009 döneminde gerek Hazine borçlanma senetleri (DİBS), gerekse Merkez Bankası politika faizleri aracılığıyla yüksek reel faiz sunan bu AKP yönetimi değil miydi?” diye soran Tanrıkulu, “Başbakan Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın faiz politikasını o günlerden bu yana sürekli eleştirmesi ve son günlerde “faiz indirimi” baskısı yapmasından sonra, kurlardaki yukarı doğru hareketin bedeli için Merkez Bankası’nın sığ net rezervleri, yani milletimizin birikimleri eritilmektedir.

Bugünkü küresel şartlarda Türkiye enflasyon ve cari açık rakamlarını düşünmeden faiz indirimini sırf Başbakan tatmin olsun diye yaparsa, bir ekonomik çalkantı içine girilebilecek, kur ile faizde tekrar hızlı bir yükseliş başlayacak ve sermaye çıkışları daha da hızlanabilecektir. Faizlerin inmeme nedenini her zaman yürüttükleri suçu, başarısızlığı başkasına yükleme politikası çerçevesinde Merkez Bankası’na yükleyenler, bu konuda en az Banka kadar sorumludurlar.” izahını yaptı.

“ÖNGÖRÜSÜZ ENFLASYON HEDEFLERİ GİRİŞİMCİLERİ MAĞDUR EDİYOR”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, öngörüsüz bir tahminle doların 2013 yılı sonunda 1,92 TL olacağını iddia eden Merkez Bankası Başkanı’nın enflasyon hedeflerinin de görevde olduğu süre içinde tutmadığını belirterek, “Merkez Bankası son 8 yılda 5 kez hükümete, enflasyon hedefinden yukarı yönlü sapmalar için mektup yazmıştır. Bu öngörüsüz enflasyon hedefleri nedeniyle girişimcilerimiz de mağdur olmaktadır. Çünkü hedef yıl içinde sürekli yukarı yönde revize edilmekte, buna bağlı olarak diğer ekonomik rakamlar da etkilenmektedir. Bu nedenle inandırıcılığını ve piyasaya güven telkin edemediğini düşündüğümüz Merkez Bankası Başkanı’nın Bakanlar Kurulu’na yaptığı sunum güvenilir bir öngörüden çok temenni niteliğindedir ve dualara çok ihtiyacı vardır. ” diye konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı Mayıs ayı enflasyon rakamlarının çift haneye dayanmış durumda olduğuna işaret eden Tanrıkulu, yıllardır dar gelirli vatandaşların yüksek enflasyon karşısında mağdur olmasına seyirci kalanların, bunun hesabını siyaseten millete vermeleri gerektiğini kaydetti.

“YOLSUZLUK ARTTIKÇA, KAMU BORCU VE HARCAMALARI DAHA DA ARTIYOR”

Yolsuzlukları örtme, kapatma girişimleri yabancı kuruluşlar tarafından da yakından takip edildiğini söyleyen MHP’li Tanrıkulu, Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2013 Dünya Yolsuzluk Algısı Endeksi’nde yer alan 176 ülkeden, Türkiye’nin 53. sırada yolsuzluk vakalarının bir önceki yıla göre artış gösterdiği ülkeler arasında yerini aldığı verisini paylaştı.

Tanrıkulu, “Yolsuzluk arttıkça, kamu borcu ve harcamalarının artmasını daha da körükleyen başta Kamu İhale Kanunu’nda yapılan değişiklikler olmak üzere, birçok uygulama AKP döneminde hız kazanmıştır. Ülkemizi Merkez Bankası’nın yetersiz net rezerviyle dış finansman ihtiyacını karşılayamayacak duruma getirenler, yap-işlet-devret projelerine Hazine garantisi vererek, esas amaçlarını da ortaya koymaktadırlar.

Dürüst bir şekilde vergisini ödeyen, cezalarını yatıran vatandaşımız bir kez daha iktidar eliyle cezalandırılacaktır. Kamuoyu gündeminde olan Torba olarak adlandırılan tasarıyla bir çok ceza, vergi, prim affı ve yapılandırması tekrar gündeme gelmiştir. Bugüne kadar neredeyse 3 yılda bir af ve yapılandırma uygulamasını hayata geçiren iktidar, hiçbirinde beklediği sonucu alamamıştır. Vergisini, primini, cezasını zamanında ödeyenin mükafatlandırılacağı, ödemeyenlerin ise cezalandırılacağı bir sistem hayata geçirilememiştir. Tüm bu beyhude çabalar Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde fazla oy alabilmesine yetmeyecektir. ” görüşünü belirtti.

“ÇARPIK VERGİ SİSTEMİNİ TAMAMEN BORDROLU ÇALIŞANLARININ ÜZERİNE YÜKLEDİ”

Tüm bu başarısız uygulamaların sonucunda yıllardır ülkenin vergi gelirlerinde kaçaklar oluştuğunu, vergiyi tabana yayamama başarısızlığını gösteren Maliye yönetiminin ise çarpık vergi sistemini tamamen bordrolu çalışanlarının üzerine yüklediğini vurgulayan Tanrıkulu, şöyle devam etti:

“Ülkemizdeki politik istikrarsızlık nedeniyle artan ekonomik tedirginlik ‘döviz kaçışlarına’ sebep olmakta ve ülke olarak, bizim kırılgan ülkeler arasında sürekli en ön sıralarda yer almamıza neden olmaktadır. Devamında da ülkemiz ve milletimiz sefalet endeksinde (Misery Index) yüksek enflasyon, faiz, işsizlik, düşük büyüme ile en sefil ülkelerin 13’üncüsü olarak gösterilmektedir.

Faiz tartışmasında söylenenler faizlerin düşürülmesinde ısrar edenleri ikna edemiyorsa, düşük tasarruf sorunumuzu ve bunun enflasyonla ilişkisini düşünmeleri gerekmektedir.

Türkiye’nin tasarruf oranı 2002 yılından bu yana sürekli düşmüş ve yüzde 12-13 düzeyine gerilemiştir. Bu oran gelişmekte olan ülkelerde ortalama yüzde 33’tür. Düşük tasarruf oranı kalkınmamız için ihtiyacımız olan yatırımları yapmamıza engeldir. Yatırım yapılmayınca üretim de yerinde saymakta işsizlik oranları düşürülememektedir. ”

“MİLLETİMİZİN İPOTEKLİ HAYATLAR SÜRMESİ VE GELECEĞİNİN KARARTILMASINA KARŞIYIZ”

Tanrıkulu, açıklanan verilere bakıldığında ülkenin son on yılının ortalama büyüme hızının yüzde 4,9 olduğunun görüldüğüne işaret ederek, “Bu rakam tüm Cumhuriyet tarihimizin ortalamasına ancak ulaşabilmiştir. Oysa bu ortalama ülkemiz benzeri gelişmekte olan yükselen ekonomilerin söz konusu dönem boyunca sergilediği büyüme performansının çok altındadır.

Ekonomik ve sosyal alandaki başarısızlıklarını algı yönetimleriyle perdelemeye çalışanlara karşı, tüm sorumluluk sahibi kişi, kurum ve kuruluşları büyük bir görev beklemektedir. Artık bu rakamların düzeltilmesi için gereken yapısal reformlar, istikbal mücadelesinin önünde görülmeli ve ülke olarak daha fazla zarar görmemeliyiz. MHP olarak; milletimizin ipotekli hayatlar sürmesini ve geleceğinin karartılmasına karşı olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pençe Kartal 2 Harekatı’nda 2 askerimiz şehit oldu, 4 askerimiz de yaralandı

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe Kartal-2 Harekatı'nda 2 askerimizin şehit olduğunu, 4 askerimizin de yaralandığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde başlatılan Pençe Kartal-2 Harekatı'nda teröristlerle çıkan çatışma sonucu Piyade Komando Yüzbaşı Burak Coşkun ve Astsubay Kıdemli Çavuş Harun Turhan şehit oldu. Çatışmada 4 askerimizin yaralandığı, yaralı askerlerimizin derhal hastaneye sevk edildiği belirtilerek, bölgede tespit edilen hedeflerin hava harekatı ile isabetle vurulduğu, terör örgütünün söz konusu bölgedeki varlığına ağır bir darbe indirildiği vurgulandı. Açıklamada, "Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah't…

Yazarımız Kenan Eroğlu’nun yeni kitabı çıktı.

Yazarımız Kenen Eroğlu'nun yeni kitabı 'Ülkücü Hareketin Doktriner Eğitimi' çıktı. Yozgat Genç Ülkücüler Teşkilatı’nda yetişen ve Mayıs 1980'de iç eğitime alınan Kenan Eroğlu, bu eğitimler sırasında kendilerine anlatılanları büyük bir titizlikle not almıştır.İlk semineri Alparslan Türkeş tarafından verilen eğitimlere Muhsin Yazıcıoğlu, Şefkat Çetin, Mustafa Mit, Faik İçmeli, Ömer Ay, İbrahim Kan ve Serhat Ünsal gibi isimler katılmışlardır.Türkeş’in “Milletlerarasında hüküm süren bir mücadele var, bu mücadelede millî menfaatler ön planda… Günümüzde kuvvet hüküm sürüyor. Kuvvetli olanlar, haklarını zorla kabul ettiriyorlar. Güçsüz olanları eziyorlar. Milletlerarası mücadelede hâkim olan fikir, milliyetçiliktir. Her millet …

Ülkü Ocakları Şuşa’da yaptıracağı Okul için yardım kampanyası başlattı

Ülkü Ocakları Azerbaycan'ın Şuşa kentinde yaptıracağı okul için yardım kampanyası başlattı. Genel Başkan Ahmet Yiğit Yıldırım'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Şuşa Üzeyir Hacıbeyli Okuluna yardım kampanyası başlattıklarını duyurdu. Yıldırım'ın yaptığı açıklama; Ülkü Ocakları olarak Şuşa'da yapacağımız Üzeyir Hacıbeyli Okulu için başlayan yardım kampanyasına tüm ülküdaşlarımı davet ediyorum. İlk katkıyı veren projemizin banisi Liderimiz Sn.Devlet Bahçeli ve destekleri için Cumhurbaşkanlarımız Sn.Erdoğan ve Sn.Aliyev'e teşekkür ederim. …

İstanbul’da yaşayanlar dikkat, Kar geri geliyor! 7 gün sürecek

Küresel tahmin sistemlerinde yer alan verilere göre 12 Şubat'tan itibaren Türkiye genelinde ciddi bir soğuma yaşanacak, yurt genelinde kar yağışlı günler görülecek. İstanbul cuma gününden itibaren kar yağışının etkisi altına girecek ve yaklaşık 7 gün boyunca kar yağışı aralıklarla sürecek. Soğuklar şubat sonuna kadar İstanbul'u terk etmeyecek. Türkiye genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıktı ve birçok ilde parçalı bulutlu bir hava gözleniyor. Tahminlere göre hafta ortasında yağışlar yurdu etkilemeye başlayacak ancak sıcaklıklar cuma gününe kadar düşmeyecek 12 ŞUBAT'TA HAVA DEĞİŞİYOR Küresel tahmin sistemlerine göre 12 Şubat Cuma günü yurt yeni bir soğuk hava dalgasının etkisi altına girecek. Hava hızla soğuyacak, …

Yazarımız Ahmet Urfalı’ya, Azerbaycan’dan ‘teşekkürname’ ödülü

Eskişehirli şair – yazar Ahmet Urfalı, Azerbaycan Devleti Diaspora Bakanı Fuat Muradov tarafından ‘teşekkürname’ ile ödüllendirildi. Eskişehir’de sivil toplum kuruluşlarında çeşitli görevlerde bulunan şair – yazar Ahmet Urfalı; Türk dünyası kültür, sanat ve sosyal konularda yazar ve şair olarak da araştırmalar yapmış, yazı ve şiirleri yayınlanmıştır. Ayrıca Azerbaycan’la ilgili olarak Eskişehir ve Emirdağ’da çeşitli etkinlikler düzenledi ve konferanslar verdi. 2016 ve 2018 yıllarında Eskişehir üniversitelerinde okuyan Azerbaycanlı öğrenciler; Azerbaycan’dan gelen konuklarla Emirdağ Davulga’da ‘Karabağ Buluşması’ etkinliği düzenledi. Buluşmaların anısına Davulga Belediyesi tarafından iki caddeye ‘Karabağ’ ve ‘Gence’ a…

Whatsapp’a bir darbede Ülkü Ocakları’ndan ‘TULPAR’

Bursa Ülkü Ocakları tarafından geliştirilen sesli ve görüntülü arama yapılabilen ve anlık mesajlaşma uygulaması TULPAR android cihazlar için play store'de yayınlanmaya başladı. Bursa Ülkü Ocakları Başkanı Cahit Özdemir, Bursa Ülkü Ocakları olarak içeriğinde mesajlaşma, fotoğraf, video paylaşımı, veri aktarımı ile sesli ve görüntülü arama' bulunan hiçbir güvenlik zaafiyeti olmayan, mesajlaşma uygulamasının yayınlandığını duyurdu. Özdemir, uygulamanın Android cihazlar için hazır ve ücretsiz olarak Play Store'de indirilmeye hazır olduğunu, İphone kullanıcıları için ise İos sürümünün yakın zamanda App Store'de yer alacağını belirtti. Adroid İndirme Linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chat.tulpar https://www.youtub…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ


takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al