YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Hatay’da Ülkücülük

Bu haber 28 Temmuz 2014 - 10:12 'de eklendi ve 751 kez görüntülendi.

Dün Sayın Bademci, Hatay’da ülkücülüğü pek güzel tarihlendirmiş. Sanıyorum bu yazının aslı o mekanda ve yeni ülkücülere de anlatılmış; belki siyaseten alınanlar  olmuştur ama  mevcut durumu da bir türlü ortaya koymak şarttır. Siyaset, yazık ki hep galibiyetler üzerine tasarlandığı için mağlubiyetleri görecek melekelerden yoksundur. Halbuki “özeleştiri” dediğimiz müessese  hataları görmek ve onlardan ders almak için yapılmaktadır. İşte siyasilerimiz  bunu görmemezlikten geliyor.

İlk öğretmenlik yıllarım Hatay’da geçti. Burada gerçekten “ülkücülük” ile  hızlanan bir milliyetçilik  tarihini görmemek mümkün değildir. İnsan yapısı itibariyle de bu fikir ve düşüncelerin tabii bir alt yapısı var. 1999  genel seçimlerinde  MHP 22,5 oy oranı ile  birinci partidir ve 4. milletvekilliğini çok az oy ile kaybetmiştir. Ondan sonra yapılan seçimlerde 3.parti olmaktan aşağı inilememiştir. Yani bu hususta hatayı aramayacak mıyız? Öyle Hatay’a çok hizmet etmiş olan “Çirkin Ailesi”nin alınmasına da gerek yoktur! İl Ülkü Ocakları ne güzel yapmış ve “Ocak Başkanlığı”nda bulunmuş olanları, bugün çoğu  aksakallı ağabeyler ile genç ülkücüleri iftar yemeğinde buluşturmuştur. Aydın potansiyeli bir hayli kabarık olan Hatay’ın yetiştirdiği ve dâvâ içerisinde  her kademede çalışan ve birçokları da siyaset dışında olanların bir araya getirilmesi lâzımdır. Sordum da, çok ciddi fikir eserleri bulunan Ali Bademci’yi ancak eskiler tanıyabiliyor! Tabii olarak bu kadar kopuklukta aydınlarda da kabahat yok mudur? Ben köylerinde öğretmenlik yaptım; kendisi Antakya’ya 19 km. mesafede Şenköy’lüdür ve burada hâlâ mekânları vardır; üstelik Antakya Lisesi’nin altın yıllarını tanımıştır. Neden topraklarından uzaktır. Bu sebeple elbette düşüşün kabahatini siyaset müessesesine yükleyemeyiz!
Hatay’da yeni bir organize gerekiyor; çünkü siyaset olmamış fikirler kağıt üzerinde kalmaya mahkumdur.
Elbette Türkiye’den önce doğduğumuz topraklarda çalışmalıyız. Hatta eğer Hatay gibi büyük düşüşler yaşanan  bir  ilimizde bu husus zaruretten de ötedir.

Sağlıcakla kalın. Hayırlı bayramlar diliyorum.

Ali Alparslan
Ali Alparslanalialparslan78@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.