GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

BİR ZAMANLAR KIBRIS…

Atilla ÇİLİNGİR

“Çatı Aday” Seçilemezse Hangi Partili Olur?

Bu haber 05 Ağustos 2014 - 9:32 'de eklendi ve 714 kez görüntülendi.

Öyle ya belli mi olur; kaderde seçilmek de var, seçilmemek de. Bunlar demokrasilerin sonuçlarıdır. Lâkin batıda demokrasi, önce şimdi bizim Tayyib Bey’in yaptığı “demogoji” ile başlamış, olmayınca “faşizm” ve “sosyalizm”i denemiştir. Bunlar da tutmayınca, “sosyal demokrasi” gibi bilimde yeri olmayan ve hiç de sosyolojik bir kavram olma niteliğini taşımayan görüşler etrafında pervane gibi dönülmüştür. Sosyolojik tespitlere göre şimdi de “reel politka”da demirlenmiştir. Kanaatimizce ”Çatı aday”ın en büyük eksikliği budur; ”demogoji” bilmediği ve “sosyalist-faşist” geçmişi de olmadığı için sondan başlamış ve “reel siyaset” gibi bir yol izlemiştir. Hâlbuki “Kıt’a Amerikası”sında da “demogojik siyaset” revaçtadır.

Bu sebeple, Sayın Ekmeleddin İhsanoğu, belki “Cumhurbaşkanlığı”nı kaybeder ama çok boşlukları olan siyasi hayatımız muazzam ve erişilmez bir değeri kazanmış olacaktır. Mutlaka 2015 seçimlerinde “Vekil” adayı olacaktır; ona bu çok yakışır ve siyaset tecrübesini de bir hayli geliştirir. Şüphesiz ki eğer seçilirse, “bölücülüğe” prim vermeyen bir Turgut Özal olabilir. Peki, seçilemezse hangi partiden aday olur? Bir öngörünüz var mı?

Büyüklü-küçüklü dokuz partinin şu anda desteği arkasındadır. Acaba küçük partileri mi yoksa CHP ve MHP gibi “çatı” oluşturanlardan birini mi tercih eder; yoksa dışarıda mı kalır? Gönül siyasetin içinde olmasından yanadır; politikanın inişli çıkışlı; hatta MHP ve CHP gibi kadroları şuurlu olan partilerden birini siyaset mektebi olarak görür, bunların birinde ikinci adam olursa çok güzel bir iş yapmış olur. Tabii olarak bu partilerin şu andaki görüş ve düşüncelerini bilmiyoruz; ”Doğmamış çocuğa don biçiyor” veya “Hariçten gazel okuyoruz” öyle değil mi? Bizce bu partilerin kadrolarının da  böyle bir “Tarih” ve “İlahiyat” hocasına şiddetle  ihtiyacı vardır! Belki o zaman bu mefhum kargaşalıkları da gider, gerçek “Atatürkçülük” ve “Milliyetçilik”i yakalarız. Bu son sözleri iyice düşünün ve sakın alınmayın! Tayyib’in elinden tahta kılıcı alıp kafasına vurmadıktan sonra  bu belâdan kurtulmamız  kesinlikle mümkün değildir!

Muhabbetle.

Ali Alparslan
Ali Alparslanalialparslan78@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.