Türkistan’a

Bazı, insanımız Türkistan’ın yönünü bile bilmez; bazıları da MHP’nin arka bahçesi sanır. Lafa gelince hep Türk’üz ve “Ergenekon”dan bir “Bozkurt”un rehberliğinde çıkmışız. ”Bozkurt”u da, MHP’nin amblemi sanan çok insan vardır. Dünya’nın her tarafından aydınlar,  Asya’nın ortasında bulunan Türkistan’ı gezmeğe gider, bizim insanlarımız,  düne kadar bizim olan “Yunan Adaları”na. Hatta parasını koyacak yer bulamayanlar daha uzaklara. Bir kısım insanımız, son AKP yıllarında moda olduğu üzere  Hicaz’a turistlik seyahat yapmak ve gösterişte bulunarak iktidardan nemalanmak içinUmre’ye.. Hatta abone olanlar bile var.

Türkistan iki parça; Doğu ve Batı Türkistan. Doğu Çin işgali altındadır ama Kaşgar’ı ve buradaki medeniyeti görmek, tanımak lâzım. Batı Türkistan Özbekistan-Kırgızistan-Türkmenistan-Kazakistan olmak üzere dört ayrı Türk devleti. Tacikistan ve Afganistan (Horasan) ise Güney Türkistan’dır; buralar Türklerin medeniyet mekânlarıdır. Hindistan’da Delhi de öyle, Baburşah’ın ülkesi. Azerbaycan’ı ise hiç söylemiyorum, çünkü hemen burnumuzun dibinde. Ya İran! Mesela Tebriz! Ora halkı “Angara-Bakı-Tebriz; onlar hara biz hara” diye haykırıyorlar duymuyor musunuz? Ya unuttuğumuz bizim Türk dikilitaşlarının bulunduğu Moğolistan! İdil-Ural, Başkurdistan, bunlar Rusya’da ama rahat gidilip-geliniyor. Bütün buralarda lisana ihtiyacınız yok çünkü Türkçe’niz var size yeter, artar bile!

Kazakistan, halis Türklerin yurdu; şimdi çok mamur bir memleket. Özbekistan, Türkistan’ın göbeği; Semerkant-Buhara-Taşkent-Harezm (Ürgenç) orada.. Karakalpaklar Özbekistan’ın içinde; dünyanın en güzel Türk kızlarının bulunduğu yurt. Türkmenistan bizim gibi Oğuz, her şeyi bize benzer, yemekleri bile! Kırgızistan ata yurdumuz, gözleri çekik ve maviş maviş! Azerbaycan ve Güney Azerbaycan da Oğuz, tıpkı bizler gibi. Afganistan’ın eski adı Horasan. Hz. Mevlâna burada bulunan Belh’li! Hindistan da, buralara benzer o meşhur  “Tacmahal”ın olduğu yer. Ne diyorsunuz, gitmeyi düşünüyor musunuz?

Sağlıcakla gidin ve gelin.

Ali Alparslan
Ali Alparslanalialparslan78@gmail.com

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.