GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

Tarih Konuşalım

Bu haber 15 Eylül 2014 - 1:08 'de eklendi ve 637 kez görüntülendi.

Farkında olsak da olmasak da, tarih içinde yaşamaktayız.Çünkü tarih, sosyal hayatın kuvvetli olgusu olarak hep bizimle ve bizim eylemlerimizle ilgilenir.İşte bu ilginin müşterek taraflarının toplanarak bir araya getirilmesi ve kompozisyon olarak ifade edilmesi “Milli Tarihi ortaya çıkarır.Bugün hükümetlerin tavırları ve politikaları devletsiyasetini oluştururken yarınki nesiller şüphesiz ki bunları tarih diye okuyacaklardır.

Milletlerin tarihleri şüphesiz ki inişli çıkışlıdır;bu grafikler milletlerin başarıları ile başarısızlıklarını ortaya koyarlar. Günümüzdeki yönü ile artık tarihi oluşturan siyaset bir pozitif bilim dalı gibi önceden ayarlanabilen ince hesaplara dayanmaktadır.İşte bu ince hesapları tamamen pozitif ölçülere göre dizayn edebilen devlet adamlarının temsil ettiği başarılımilletlerin tarihleri de ancak o ölçüde ihtişam taşır.Yani muhteşem tarih yaratmak ve ileriki kuşaklara örnek olmak hep başarılı devlet adamları ile ancak mümkün olur.

Tarih biliminde, mutlaka ve vazgeçilmez olarak bir günah ve sevap defteri vardır. Bu defterde devlet adamlarının başarılı işleri kâr, başarısız ve çürük işleri ise tıpkı muhasebe defteri gibi zarar hanesineyazılır. Bu sebeple ileriki zamanlarda bunlar üzerinde çalışmalar yapılırken pek zorluklarla karşılaşılmaz. İşte hüküm de o zaman verilir. Hadiseler cereyan ettiği  zaman pek hükümle  uğraşan olmaz;olsa da bunların  çok kıymeti yoktur ve genellikle tarafsız da değillerdir. Fakat üzerinden yıllar geçtikten sonra artık karar vermek ve hükme ulaşmak kolaylaşır.Hadiselerin ilk cereyanında yazanlar mutlaka tarafsız olmazlar; ekmeklerini yedikleri iktidarların davullarını çalarlar; onun için doğruları bulsanız ve bilseniz de ifade edemezsiniz. İktidar denen balyoz hemen buna engel olur. İktidar eli ile hırsızlık mı olmuştur; bunu katiyen ifade edemezsiniz, hemen sizi içeri tıkarlar veya hayatınızda binbir zorluk yaşarsınız.

Tabiatına uygun olarak,  siyaset gibi tarih de çok soluklu bir iş ve yoldur. Zaten kıymeti de ancak bu şekildeanlaşılır. Bu sebeple zamanında bizi ırgalamayan birçok hadise tarih olduğu zaman daha iyi anlaşılır vedaha çok değer kazanır.Bu sebeple tarihin vardığı yargı ve yaptığı yargılamaların sonucunu ancak manevi olarak bir mahkûmiyet addedebilirsiniz.Çünkü artık onlara maddi ceza uygulamak için gerekli zaman geçmiştir.

Bugün için siyasette şan ve şeref, geçmişteki gibi çok kıymet ifade etmediği için tarih yaratan güç, bu hususlara çok ehemmiyet vermemekte ve gününü gün etmeye çalışmaktadır. Hükümleriyle ileriki nesillere bırakılmaya çalışılmaktadır.Tıpkı şimdi nesli devam eden geçmişteki siyasi şahsiyetlerin zilletini, mirasçılarının taşıyacağının kimse farkında değildir.Esas korkunç olan da budur.Acaba bunu düşünen kaç devlet adamı vardır.Allah kimseyi tarih önünde zelil etmesin.

Muhabbetle.

Ali Alparslan
Ali Alparslanalialparslan78@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.