YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Mübarek olsun

Bu haber 04 Ekim 2014 - 14:39 'de eklendi ve 614 kez görüntülendi.


 
    YAZIYA, “Bugün mübarek Kurban Bayramı” diye başlamak malûmun ilamı olacağından, uzman pedagog Sevil Yavuz‘un “Kurban ve çocuklar” konusundaki saptamalarını öne çıkarmayı ve yazıma, Yavuz’un görüşleri üzerinden değerlendirmeler yaparak başlamak istiyorum…
     Yavuz aynı zamanda Aile ve Çocuk Psikoloğu, Öğretim Görevlisi ve Oyun Terapisti. O nedenle ailelerin onun işaretlerine dikkat etmesi gerektiğine inanıyorum.
Bakın Sevil Yavuz neler söylüyor:
        -Çocuğunuzun Kurban Bayramı’nda travma yaşamaması için nasıl önlemler almalısınız ve nelere dikkat edeceğinizi bilmeniz çok önemlidir.
     Öncelikle Kurban Bayramı’nın anlamını çocuğunuza açıklamalısınız. Çocuğunuza izletmek istemeseniz bile bir anlık görüntü olarak aracınızda bir yerden bir yerden giderken bile kurbanların kesildiğini görecektir. Bu nedenle Kurban Bayramı’nın anlamını çocuğun anlayacağı bir şekilde, hikaye anlatır gibi anlatmak gerekiyor. Her çocuğun algılaması farklı olacağı için çocuğun soru sormasına izin vererek mümkün olduğunca örneklerle somut şekilde anlatılmalısınız.
      Bayramın anlamını açıklarken kurban bayramını sadece hayvanların kesilmesi, yani kurban kesilmesi anlamı taşımadığı ve dostluk, paylaşma, dayanışma, bayramlaşma gibi önemli konuları da içerdiği açıklanması gerekir. Çocuklara bayramlaşmanın ne olduğu, nasıl bayramlaşıldığı, bayramlaşmaya gitmenin, bayramda neler ikram edildiğin bilgisinin verilmesi gerekir. Soyut düşünce dönemine geçmemiş çocuklar kurban kesimine bir anlam veremezler ve bu onları psikolojik olarak sarsar. Her çocuğun bu sahneden etkilenmesi farklılık gösterse de bir hayvanın gözlerin bağlanması, ayakların bağlanması, çaresiz bir şekilde can çekiştirerek ölümünü izlenmesi, kanların fışkırması, parçalara ayrılması amacı ne olursa olsun (dini anlamı ne olursa olsun) bir vahşete şahit olma etkisi yaratır. Yani çocuk travma yaşar. Yaşı biraz büyük çocuk için bu travma yaşanabilir olabilir fakat küçük çocuklarda bu travma psikolojik problemlere neden olabilir. Depresyon, saldırganlık, gece kabusları, et yemek istememe, alt ıslatma gibi sorunları beraberinde getirebilir. Böyle bir durumda mutlaka pedagog desteği alınmalıdır.
       Çocuk kurban kesimini anlayacak yaşta değilse bunu anlatmayın ve kurban kesim sahnelerinden uzak tutun.
•Kurban Bayramı hakkında sohbet ederken kurban kesimi konusunu çocuğunuzun yanında ayrıntılı konuşmayın!
•Kurban Bayramın özellikle ilk günü kurban kesiminin yapıldığı gün tetikte olun. Her ne kadar önlemler alınsa da ve kurban kesim merkezleri açılsa da açık alanlarda kurban kesilme sahnelerine şahit olmaya devam ediyoruz. O nedenle bu sahneleri göreceğiniz yerlere gitmeyin, aracınızda giderken bile dikkatli olun. Çocuğunuzu yanınızdan ayırmayın. Birlikte bayramlaşmalara gidin. Eğer bayramlaşmaya giderken bir kesim sahnesinin önünden geçiyorsanız bunu ilk siz fark edin ve çocuğun dikkatini başka yöne verin ve o sahneyi görmesine izin vermeyin.
•-Kurban Bayramı için kurbanlığı önceden satın alıp evcil bir hayvan gibi bahçede beslemeyin. Çocuk kurbanlık hayvanla sevgi bağı kurar ve onun ölümünden dolayı sarsılır ve yas tutar. Aynı zamanda bu sevdiği hayvanı en sevdiği kişiler ailesi kurban ettiği için ise onlara öfke duyar.
Kurban, çocuklarda ileri yaşlarda kudsiyet kazanacaktır. O zamana kadar çocuklarınızı, hatanızdan kaynaklanan travmalarla baş başa bırakamazsınız…

       Evet değerli okurlar, dostumuz Sevil Yavuz bu önerilerinin ciddiye alınmasını diliyor. 
      Biz de katılıyoruz…
      Kurban Bayramı milletimize mübarek ve hayırlara vesile olsun inşallah.
 

Ergun KAFTANCI
Ergun KAFTANCIergunkaftanci@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.