GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

Bahçeli ve Tunceli

Bu haber 28 Kasım 2014 - 12:36 'de eklendi ve 811 kez görüntülendi.

Ali Alparslan

 

Her ne hikmetse Tunceli Alevîleri ile tarih boyunca hep oynanmıştır. Yavuz Selim zamanında işin İran boyutu vardı ve bu mesele durmadan o sebeple hep kaşınıp duruyordu. Şimdi İran köktendinciliğe dönünce, 90 seneden beri Cumhuriyet Aleviliği’nin oturduğu zemin CHP’nin Atatürkçü anlayışıdır. Fakat ne yazık ki Atatürk’ün koyduğu Tunceli adı şimdi onun mirası olan mekânda tekrar Dersim adına dönüşüp onunla hesaplaşan İslâmcılara âlet olunduktan sonra belli ki, oyunun yeni penceresi açılmıştır. Ne yazık ki, şimdi bu süreci yaşıyoruz ve artık hiçbir zaman Kürt olmamış Tunceli,  siyasi Kürtçülüğün kucağına atılmaktadır. Belli ki Kürt hareketi kendi yağında kavrulamamakta ve her zaman olduğu gibi Anadolu’da bir ayrılıkçılık olarak hesaplar tutmamaktadır. Seyit Rıza’nın Alevi olduğu ispat edilse de Kürtlüğü maalesef tartışılmaktadır. Batılı bilim adamları kesinlikle Koçgiriler’i Kürt saymadığı gibi Tunceli’de çok yaygın olan Deylemli olmak” düşüncesinden ötürü Zazalık da hâlâ muallakta durmaktadır. Bunlar işin bilim tarafı.

Günümüzde hızla yeni yazılımlarla kendini yenileyen uluslararası siyaset,  maalesef bilim ve tarih bilgilerini çoktan bir kenara atmıştır. Yapay, fakat pratik sloganlarla iş götürülmektedir. İşte bizim şaşkın iktidarın da yaptığı budur! Bugün söylediğini yarın geri çekince iddiaları havada kalıyor. Avrupa’nın çok iyi analist ve tarih bilgilerine karşılık asrın vebası ABD teorisyenleri her şeyin üzerine çizgi çekmiştir. Hedef bellidir ve hiçbir zaman realize olmamış Anadolu Alevi-Kürt beraberliğini sağlamaktır.

İşte Devlet Bahçeli’nin, çok doğru ve isabetli bir kararla, Türk Milliyetçiliğinin lideri olarak bugünkü Tunceli ziyareti, elbette çok önemlidir. Anlıyoruz ki Cumhuriyet’in ve Atatürkçülüğün milliyetçilerden başka sahibi ve milliyetçilikten başka mekânı kalmamıştır. Çünkü Atatürk’ün mirası olan CHP Kürtçülük karşısında ana çizgisinden kaydığı için iktidar ve ABD gibi düşündüğünü ortaya koymuştur.

Şimdi hâlâ Tunceli’nin tarih olmuş Marksist görüşleri,  Kürtçü teorisyenler önderliğinde güya Bahçeli’ye karşı cephe oluşturmakta ve çatlak sesler çıkarmaktır. Hâlbuki Alevilik düşüncesi bu çeşit ideolojik çarpıklıkların çok üzerinde ve fevkinde bir düşüncedir. Halac-ı Mansur mu, Pir Sultan mı, Cüneyd mi, İsmail mi Kürt’tü. Bu görüşler bir yana,  Anadolu Aleviliği her zaman Kürt ihanetine uğradığı için bugünkü mağdur duruma düşürülmüştür ve bu görüşler kesinlikle İran için de geçerlidir. Lakin bir zamanlar Kürt hareketi ile güya Alevi hareketinin Marksizm ittifakı aldatmacasının eski ve köhne filmleri sergilenmektedir.

Ne yazık ki Alevileri de, Kürtleri de yaklaşan köktendinci Arap hareketinin elinden yine Türk Milliyetçileri kurtaracaktır. Bu sebeple Bahçeli’nin Tunceli ziyaretinin çatlak seslerini elbette provokatörler, Kürt militanları işin arka plânında İslâmcı sanılan Derviş Vahdeti ve mütareke mandacılarının uzantıları çıkarmaktadır. MHP’nin hiçbir zaman bir Alevi meselesi ve bu hareketle felsefi hesaplaşması olmamıştır. Ama iktidarın eski Adalet Bakanı daha birkaç ay evvel bir hâkime söz geçiremediğini çünkü on un Alevi olduğunu ses kaydı ile ortaya koymuştur. İşte Tunceli ile oynan yeni oyun budur. Görmemek için kör olmak gereklidir.

Ali Alparslan
Ali Alparslanalialparslan78@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.