https://www.upscalerolex.to/ fuses 16 or more advanced things about difficult pieces .

ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
13,6129
EURO
15,2732
ALTIN
792,56
BIST
1.936,68
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
7°C
İstanbul
7°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Çok Bulutlu
6°C
Cumartesi Çok Bulutlu
6°C
Pazar Az Bulutlu
8°C
Pazartesi Çok Bulutlu
12°C

ÂLİMLİĞİN İFLÂSI

ÂLİMLİĞİN İFLÂSI

Bizde gazeteci okumaz, yazar da yazar! Neyi yazar  Batı ve ABD’de  yapılan  tercümeleri kullanır! Milli kaynaklara inecek  bilgisi, kullanacak sağlam irdesi yoktur! Ne gerek var,  el altında  tercüme  siyasi bilgiler, siyasi haritalar varken eski ve kütüphanelerde çürüyen kayıtlarla ilgilenmek. İşte önümüzde duruyor, Suriye meselesini mezhep savaşı yapıp çıkardılar! Doğrsu böyle mi ? Hayır bu yalan tarafıydı, fakat Hükümet’e bile kabul ettirdiler, o da şimdi bocaladı bocaladı ve doğruya dönüyor, fakat viraj çok keskin! 

 

      Ali ALPARSLAN

alialparsan78@gmail.com

 

 

Âlim ve ilim  bir ülke, devlet ve milletin  temel taşı, hatta beyni veya ana gövdesidir. Cumhuriyetimiz’in en büyük  handikabı  1960’dan sonra Osmanlı  aydınlarının  son kuşağının hayata vedâ etmesinden sonra   ortaya çıkan ve günümüzde belirgin hâle gelen  âlim ve ilim fukaralığıdır. Artık bizde, âlim toplumdan uzak, pipoli ve kariyer sakallı tam aristokratlar haline gelmiştir. Bu sebeble işte ülkenin sosyalizasyonu! İlimler güya ihtisas  kürsüleri hâline getirilmiştir ama  aralarında  bir bağ yoktur. Türkiye’de sosyolug yok, çünkü tarihten anlamazlar. Tarihçi bol, ama   yeni çağcılar eskiyi bilmez. Umumi Türk Tarihi  efsanelerden oluşur. Kesinlikle  destanlar realizasyon süzgecinden geçirilmez çünkü tarihçi sosyoloji bilmez. İlâhiyatçılar tarihten anlamaz, hâlâ Arap hurafelerini  İslâm Tarihi diye yutturmaya çalışırlar. Ondan sonra  ne olur işte böyle  duyguları ve bilgileri olmayan hocalar çıkar, bocaladıkça bocalarlar! Vay milletimizin  hâline!

 

Devlet şaşkın ördek; kendi TV’sinde  tarihçi ile   muhasebe hocasını konuşturur! Neyi konuşacak, önüne bir sorular metni konur. Dolayısiyla  konuk tatsız  konuşmalara devam eder. Tabii ki bunlardan da tatmin olamaz ve bir şey anlamazsınız! Ülkede dünya kadar  İnkılâb Tarihi hocası vardır ki, Türk’ü ve Türklüğü bilmediği için Atatürk’ü de  tarif edemez! Eskiden ihtilâller olurdu da  Atatürk’ün adını duyar ve yeni saçmalıklara da  şâhid olurduk! Elbette öyle ortamları  bir daha istemeyiz ama Atatürk’e çok ihtiyacımız var! Âlim bu konuda görevini yapamadığı için  kimse doğru dürüst Atatürkçülük tarifi de yapamaz!

 

Sakın ha İslâm Tarihi okumayın, dinden çıkarsınız  çünkü bunlarda  Türk adı geçmez. Güya Yavuz Hilefeti Mısır’dan İstanbul’a nakletmiştir; lâkin  bu  İslâm tarihinin konusu değildir; kutsal  “ganimetler”i  sergileriz, o kadar. Türkler’in  İslâm’a hizmetleri bile sözkonusu edilmez; “Irkıyyat” sayılır. Lâkin Türk insanı Fıkıh, Kelâm, İçtihat, Hadis,Tasavvuf gibi  olguların içinde boğulur; sonra  birileri çıkar sizi ilk islâma, yani Vehabiyye veya Selfiyye’ye çağırır, o zaman  İslâm’ın ruhunda olmayan  terörizm ile tanışırsınız. Dolayısiyle yabancı kurgular ve  algılar içinde  bunalıma düşersiniz!

 

Şimdi  bu âlim  ve ilimsizlik boşluğunu yeni bir meslek  gurubu doldurmuştur: Analist veya Statejistler!  Allahaşkına bunların mesleği ne? Tarihçi mi, sosyolog mu, uluslararası siyaset uzmanı mı? Nedir, ne diyorlar? Bilgilerini tarih onaylamıyor, sosyolojiye uymuyor, dinleri ve inanç oluşumlarını bilmiyorlar! Hergün ne anlatırlar! Madem bu kadar oldu söyleyelim bari; hayal alıp hayal satıyorlar, bilim kurgu veya komplo teorileri ile uğraşıyorlar. Bu işi de  rahmetli Mahir Kaynak icad etmişti ama  hayatında hiçbir söylediği doğru çıkmadı! Ona göre bu sene ordumuz Kerkük’i işgal etmek zorunda kalacaktı da  bir avuç  Bayır-Bucak’ı bile rahatlıkla  savunamıyoz.

 

Gazetelerimiz makasçı, bir mesele mi gördüler hemen  “Google Baba” ya müracaat, ara ha ara! Bulursunuz birkaç  ilgili kaynak makaslarsınız, işte size ala bir ropörtaj, üstüne de adınızı yazarsınız, biraz rakamlar ve iddialarla oynar, ABD ne istiyorsa onu getirirsiniz iş biter! Bugünün konusu Suriye mi, uzman iddia eder burada 10 milyon Türk var, hane hane yazar, siz bunu  Kürtler öyle istediği için  düşürürsünüz  onların altına  iş biter! Neye çünkü sipariş böyledir, öyle yazmak zorunda  ve âlim yerine âlim olmakla görevlisiniz! Bizde gazetecilik de popülizmdir ve  magazindir! Viskiyi masaya koy atabildiğiniz kadar atarsınız! Bu teranelere içte de dışta da para öderler, siz de olursunuz ikinci bir aristokrasi! Nasıl hoşunuza gitti mi! Bunlar hoş mu boş mu! Elbette boş!

 

Bizde gazeteci okumaz, yazar da yazar! Neyi yazar?  Batı ve ABD’de  yapılan  tercümeleri kullanır! Milli kaynaklara inecek  bilgisi, kullanacak sağlam iradesi yoktur! Ne gerek var,  el altında  tercüme  siyasi bilgiler, siyasi haritalar varken eski ve kütüphanelerde çürüyen kayıtlarla ilgilenmek. İşte önümüzde duruyor, Suriye meselesini mezhep savaşı yapıp çıkardılar! Doğrusu böyle mi ? Hayır bu yalan tarafıydı, fakat Hükümet’e bile kabul ettirdiler, o da şimdi bocaladı bocaladı ve doğruya dönüyor, fakat viraj çok keskin!

 

İşte ister kabul edin ister kabul etmeyin  hâlimiz bu! Âlim göçmüştür de yerini mukallidler doldurmuştur, bu akılla nereye gidebiliriz, ne yapabiliriz, gerisini siz düşünün.

Muhabbetle.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.