MHP’de “Üçüncü Yol” fırsatı

Bu haber 18 Haziran 2016 - 18:16 'de eklendi ve 353 kez görüntülendi.

Hasan Korkmaz

 

Artık 19 Haziran Olağanüstü Kurultay’ına saatler kaldı. Çok cephede pozisyonlar alınıyor. Nuri Okutan’ın kurultaya katılması ilkesel olarak normal karşılanırken Seyfettin Yılmaz’ın katılımının anlamı tartışılıyor. Zira Menzil tarikatı bugüne kadar MHP’de bu tür bir çalışma içine girmemişti.

Bahçeli’nin verdiği tepkilerin anlaşılmaz olması etrafındaki savunucuları oldukça seyreltti. Muhtemelen etrafında kılavuzluk eden baykuşların (karga demeyelim) yanlış yönlendirmesi ile küçümsediği “muhalif” gurubun kongre toplayacak hale gelebileceğini tahmin etmiyordu. Ama “yarın artık bugündür”. Büyük ihtimalle sancılı bir süreçten sonra Devlet Hoca’nın hizmetlerini elbette saygı ve vefa ile anacağız.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Türk Milliyetçiliğine son büyük hizmeti “bu işin” aceleye getirilmemesini sağlamak olmuştur. Seçim hezimetinden sonra ortaya çıkan değişim rüzgarının telafisi mümkün olmayacak sonuçlar ortaya çıkarması bu şekilde engellenmiştir. İdeolojik eksen kaymasının kısa vadede aldıracağı kazanımlar orta vadede hareketin geleceği açısından büyük tehlikeler oluşturabilir.

Yuvarlak değil de köşeli olarak ifade etmek gerekirse Akşener’i destekleyen hareket dışı gurupların algılanması sağlanmış ve ülkücü gelenekten gelen adaylar da meydana çıkmıştır. Bu durum Akşener’in karakterini de ortaya koyan ipuçlarını gözönüne sermiştir. Özetle, imza toplanması sürecinde Oğan ve Aydın’a karşı takındığı tavır, engellenen kurultay gününde diğer adayların aksine, eşine dahi çıkışarak, polis barikatında kalma ısrarı ile sonrasında miting yapma denemesi, “iftar programı düzenleyerek kongreye ortak çağrı” yapılmasını isteyen Koray Aydın, Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Sait Gönen ve Süleyman Servet Sazak’ı geri çevirerek programının yoğunluğunu -sanki daha önemli bir konu olabilirmiş gibi- öne sürmesi Akşener’in hakkındaki soru işaretlerini artırmıştır.

Yol ayrımındaki MHP’de feraset sahibi ülkücülerin gelinen bu noktada artık üçüncü yol ümidi vardır. Zira MHP camiasında ve toplumda karşılığı sorgulanan Devlet Bahçeli ya da onun karşısında çeşitli mahfillerce şişirilen Meral Akşener rüzgarına karşı ülkücü camiada gönül ferahlığı ile desteklenecek bir blok ortaya çıkmıştır.

Daha önce de bu kurultay sürecinin kazasız – belasız atlatılması, MHP’nin yeniden bir ümit oluşturması için ortaya atılan “üçüncü yol” talebi artık ete-kemiğe bürünmüş olarak karşımızdadır. Zannımızca belirli bir aşamadan sonra Devlet Bahçeli de davanın selameti açısından ağırlığını bu alternatiften yana koymak durumunda kalacaktır.

Şartlar şu andan itibaren Ümit Özdağ ve Süleyman Servet Sazak için avantajlı bir yolun açıldığını göstermektedir.

Su akar, yatağını bulur, diyoruz.

Allah şu mübarek günlerde kutlu, dualı davamızın yolunu açık etsin.

 

 

 

Hasan Korkmaz
Hasan Korkmazhasankorkmazhasan@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments