DOLAR
8,6794
EURO
10,3935
ALTIN
497,88
BIST
1.412
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
27°C
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Sağanak Yağışlı
28°C
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
30°C
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C
Türkistan İnanç Dünyası Üzerine Notlar Celil ALTINBİLEK           İslamiyet ten önce Türkistan topraklarında, müşterek inançlar kam veya ozan denilen kişilerin ellerinde kopuzları ile birlikte nağmeli- şiirli sözlerle, mûsıkili icra edilirdi. Bu sözler basit, saf,  içten, canlı ve özlü idi. Bunlar kopuzlarıyla sihirbazlık yapar,gelecekten haber verir, insanları tedavi ederlerdi.      İslamiyet, Türkistan’da çetin...
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...

ABD İŞİN İÇİNDE Mİ?

ABD İŞİN İÇİNDE Mİ?

Hamza ALPARSLAN
Hamzaalparslan.80@gmail.com
SMS:0542.311.1564

ABD’nin tarihinde suçlu teslim etmek yoktur; Apo işinde olduğu gibi belki bu işi vasıtalı yapabilirler! Fethullah Gülen’in darbeyi açıklaması mümkün değildir! Öcalan ile bunun arasında dünya kadar fark vardır! Bekleyip göreceğiz! İnşaallah tehlike atlatılmıştır; fakat Devlet ve Hükümet’in bu olaylardan ziyadesiyle ders alması gerekiyor; inşaallah kadroları buna müsaade eder!

 

 

Çoktan beri ABD ile Hükümet ve Cumhurbaşkanımız’ın arasının çok iyi olmadığını bilmekteyiz. Hatta son Amerika seyahatlarında Obama’nın yüz vermediği Medya’da intişar etmiştir. Türkiye yurt içinde PKK’ya operasyon yapıp dünya kadar zayiat verirken ABD’nin inat ve ısrarla bunlara yardım ettiği yine Cumhurbaşkanımız tarafından çok yüksek sesle ifâde edilmiştir. Elbette ABD’nin bir karşı atağı bekleniyordu; çünkü onların çok zamandan beri üzerinde durdukları BOP adlı bir projeleri bulunmaktaydı. Elbette Irak tezkeresinin Meclis’den geçmemesi Allah’ın lütfuydu; fakat İkiz Yasalar’ın AKP Hükümeti zamanında kanunlaşması bize gösteriyor ki, Tayyip Erdoğan daha onları iyi tanımıyordu! “İkiz Yasalar”, neredeyse Lozan gibi ülkemizin tapusunu bile ortadan kaldırıyordu; bu işin bile ancak bölücülük hortlayınca farkına vardık!

Fethullah Gülen 28 Şubat 1999’dan beri Amerika’dadır ve özel olarak korunmaktadır; ayrıca Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarına göre nasıl alındığı belli olmayan 400 dönümlük bir arazinin sahibidir! Düzgün bir eğitimi yoktur; Farsça bildiğini söylemektedir ama bu husus doğru değildir. Belki Arapçası bile kırık-döküktür! Kendisi sıradan bir mahalle camisi imımıdır! Said-i Nursi’in hayatta kalan son öğrencilerinden olduğu söylenmektedir; lâkin kendini Halife ilân eden eski Adana Müftüsü Cemaleddin Kaplan’dan çok farklı olmadığı kanaatindeyiz! Nasıl oldu da bu kadar aydın peşine takıldı, anlamak ve izahını yapmak mümkün değildir! Bir zamanların Zaman Gazetesi’ni hatırlayınız, memleketin en gözde aydınları burada değil miydi? Bay Mümtaz gibi ülkücü olduğunu söyleyen ve eski solcular da orada toplanmıştı!

Amerika hiçbir şekilde bu adamı bırakmadı; aslında Tayyip Bey iktidar paylaşan bir kişilikte olsaydı, hayal edilen şey Bağdad merkezli bir Hilâfet kurmaktı! Amerika o sebeblerle Irak’ı işgal etti, fakat hesaplar tutmadı! Mutlaka ABD Ortadoğu’yu bir Suudi hâline getirmek istiyordu; BOP’UN görünmeyen yüzü buydu! Bu işe tek engel Türkiye idi; ABD klâsik ekonomi oyunları ile bu işi başaramadı! Dolayısiyle tek çare askerî bir ihtilâl yapmaktan geçiyordu!

Fethullah Gülen asker olmadığı gibi, askerler onu hiç sevmiyordu; çünkü söylemlerinde en ufak millilik ve Cumhuriyet izleri bulunmadığı gibi Atatürk’ü de hiç sevmiyordu! Demokrat ve barışçıl görüşleri de maalesaef İslâmî bir öğreti olan “Takiyye”den başka bir şey değildir! AKP iktidarının ilk yıllarında dağlarda bile bu cemaate ait “Rahle” eğitimhaneleri bulunuyordu! Elbette bu adamın çalışmaları 60’lı yılların sonlarına dayanıyordu ve o vakit pek mütevazı bir hareketti! Halktan gülek gülek buğday ve bayram derileri topluyorlar, evlere kadar motorsikletli birlikler aracılığı ile Zaman Gazetesi servisi yapıyorlardı! Daha sonra yurt dışında teşkilâtlanan güya Türk okulları ve yurt içinde dershaneler bunlara büyük bir atılım sağladı! Nüfuz kullanılarak temin edilen sınav soruları ve dershaneleri üniversiteye girmek için yegane kapı olarak görülüyordu! Fakat 2000’li yıllar devrildiği zaman gerçekten bunlar devasa imkânlara kovuşmuştu; AKP’nin iktidar fırsatı, onları 17-25 Aralık sürecine taşıdığı zaman artık devlet ile rekabet edecek durumuma gelmişlerdir! Bugün hiç üzerinde durulmayan bir husus var ki cemaat, taraftarı birçok kişi Holding olmuş müesseselere sahipti!

İlk hedefleri elbette Ordu idi; AKP’nin bu konudaki yiğitliği maalesef onlara yaramıştır! Tayyip Bey geriye bakıp bu hususu görmelidir! Kuleli Askeri Lisesi öğrencilerinin toptan tutuklanmasına bakılırsa her tarafta kök salınmıştır! Genç yaşta General olanlar, Astsubay okulları en evvel işgal edilen yerlerdi! Cumhurbaşkanı ve MGK’nun siyasi üyeleri o yıllarda Şur’a’da bunların ordudan tard edilmesini engellediler; zamanın başbakanı daha ilk katıldığı toplantıdı çekimser imza kullandı! Yani bu adamlar gökten inmedi, AKP ekti, şimdi de biçiyor!

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı açıkladı; elbette başkaldırı Cemaat işidir, fakat Gülen’in devlet kadar gücü olan bu yapıyı idare etme yeteneği yoktur! Bu husus açıkça bir dış gücü işaret ediyor ki, bu gücün ABD’den başkası olması kesinlikle düşünülemez! Zamanlamanın dışında hatâ yapılmadığına bakacak olursak işin plân ve projesi uzman ihtilâlciler tarafından yapılmıştır! Aydınlarımız ABD’yi hiç sevmiyor, artık Türkiye’de topluma mal olmuş bir karşıtlık teşekkül etmiştir! Hâlâ sıkıntıların geçmediğine dair açıklamalar yapılıyor! Bu sefer ABD kaybetmişe benziyor; dünya kadar satın alınmış aydını Cemaat’ın peşine takmıştı! Şimdi bu adamlar nerededir?

ABD’nin tarihinde suçlu teslim etmek yoktur; Apo işinde olduğu gibi belki bu işi vasıtalı yapabilirler! Ferthullah Gülen’in darbeyi açıklaması mümkün değildir! Öcalan ile bunun arasında dünya kadar fark vardır! Bekleyip göreceğiz! İnşaallah tehlike atlatılmıştır; fakat Devlet ve Hükümet’in bu olaylardan ziyadesiyle ders alması gerekiyor; inşaallah kadroları buna müsaade eder!

Muhabbetle.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.