DOLAR
8,7154
EURO
10,4117
ALTIN
498,53
BIST
1.411
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
27°C
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Sağanak Yağışlı
28°C
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
30°C
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C
Türkistan İnanç Dünyası Üzerine Notlar Celil ALTINBİLEK           İslamiyet ten önce Türkistan topraklarında, müşterek inançlar kam veya ozan denilen kişilerin ellerinde kopuzları ile birlikte nağmeli- şiirli sözlerle, mûsıkili icra edilirdi. Bu sözler basit, saf,  içten, canlı ve özlü idi. Bunlar kopuzlarıyla sihirbazlık yapar,gelecekten haber verir, insanları tedavi ederlerdi.      İslamiyet, Türkistan’da çetin...
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...

İMAMIN İHTİLÂLİ

İMAMIN İHTİLÂLİ

Hamza ALPARSLAN

hamzaalparslan.80@gmail.com

    SMS:0542.311.1564

 

Ne yapalım Allah  Devlet Başkanı’na  zihin açıklığı versin! Bir anda devlet organları ve millet çevresinde  kilitlendi ve çapulcular  arzu edilen akıbete uğradı! İnşaallah  muhterem Başkan bu heyecanı siyasette kullanmaya yeltenmez.

 

 

Ah Tayyip Bey ah! Her şey on dört yıl  önce iktidarınızla başlamadı mı?  Başımıza çıkardığınız İmam- Hatipliler, Müslümanlar – Müslüman olmayanlar! Cumaa istismarları ve her çıkışta gösteriler! Başı örtülüler-başı açıklar! Neydi bunlar? Cemaat böyle ortaya çıkmadı mı? Pensilvanya’da   Bakan ve Başbakan yardımcılarının  el öpme  kuyrukları! Güle oynaya TSK’da ve Yargıdaki  yapılanmaları görmemezlikten gelmediniz mi? Cicim ayları yıllarında, bunların  TSK’dan temizlenmesi için MGK kararlarına hep şerh koymadınız mı? Besle kargayı  oysun gözünü! Dün akşam neredeydi bunlar? Camilerden tekbir anonsları yapılıyor, bütün tepki  bundan mı ibaret! Ne yazık ki sokaklarda  imamlar göremedik, sizi yine zavallı Anadolu çocukları kurtarmadı mı? Demokratlar, Cumhuriyetçiler, Atatürkçüler olmasaydı haliniz nice olurdu?

 

Milletin başına bir ayrılıkçılık belâsını  da işte bunlar vasıtası ile açmadınız mı? Nerede o  “Çözüm” diye inleyen  sakallılar, kirli sakallılar, artistler, yazar bozuntusu eski marksistler? Yandaş medyada yuvalanmış benzer imamlar şimdi neden sus- pus olmuş? Ne yazık ki paramparça ettiğiniz ülkücüler en önce  rejimin  yanında  yer aldı; ekranlarda  tepki gösterenlerin el işaretlerine dikkat ettiniz mi? Bütün bu işlerin vebali  size ve kadrolarınıza aittir! Cemaatın ayaklanması bir türlü atlatıldı da, ikinci gurup  hayalperestler mutlak olarak sıradadır! Bir kere  “Türk Milleti” demediniz ama o ali cenap millet sizi kurtardı! Ümmet ideolojisinin sonu budur! Milletin göz bebeği ordu bünyesinde  şu rezalete bakın, olacak iş mi bunlar? Mustafa Kemal’in ordusu hiç cemaatçı olur mu? Bunların ordudan ihracına neden yıllar önce  kahraman görüntüsü altında “şerh-şart”lı imza koydunuz?

 

Ah Tayyip Bey ah! Zatı devletlilerine karşı bu ayaklanma denemesi acaba ders oldu mu? Yeni yeni AKP kadrolarınız piyasaya çıkmaya başladı; ağızlarda tekbir sesleri, slogan! Bunlara ne gerek vardır? Neden siyasetle din  bu derece atbaşı gidiyor? Elbette milletimiz Müslümandır ama  eninde sonunda, ümmet ideolojisi  “Cemaat”e  dönüşmüyor mu? Al birini vur ötekine? Bu işleri devlet idaresinden ayrı tutacaksınız; laikliği devlette  tam anlamı ile hakim kılacaksınız! Cumalarda ve baş örtüsünde siyaset olmaz; bu işlet  işte böyle  halk arasında  ayrıcalık yaratır!  Artık şu İmam-hatip işini bırakın sayın Cumhurbaşkanı! Bu milletin her ferdi vicdanlarında “İmamlık-Hatiplik”  düşüncesindedir! Bunları siyasette neden kullandırıyorsunuz!

 

Ah Tayyip Bey ah! Bu adamlar başarıya ulaşsaydı ne olacaktı? Şüphesiz ki   Fethullah Gülen, tam Humeyni’nin Fransa’dan Tahran’a intikali gibi,  Pensilvaya’dan özel uçakla  İstanbul veya Ankara’ya gelecek Devlet Başkanı olacak  ve üç gün sonra da  halife edilen edilecekti! Peki AKP kanadında  Hilafetçi yok mu; hiç tereddüd etmeyin, önde bulunanların tamamı böyledir! İşte eski Başbaşkan’nın “Neo-Osmanlıcılık” düşünceleri! “Stratejik Derinlik” dediğiniz  serlevha nedir? Bu ikinci kanat görüşleri siyaset oluşturmayabilir! Her şeyin zamanı ve zemini var! Zaten Fethullah Gülen de başta  bu yüzünü göstermiş miydi? Hiçbir düşünce  siyaset oluşturmadıktan sonra  işe yaramaz ve düşünceler  aynı kimyasal maddeler gibi yerinde durmaz; daima akıştan veya enerji oluşturacak  uçucu, dalga dalda  olay geliştiricidir!

 

Sayın Başbakan gibi  “Asil Türk Milleti” diye söze başlayabiliyor musunuz? İşte o zaman  Türk devlet ve milletini  anlamış olursunuz! Herşeyin temeli din veya dini görüşler değil, millettir! Milletin hangi anlayışta olduğunu da herkes biliyor! Şu dün geceki hadiselere anlam vermek ve bir ihtilâl olarak düşünmek mümkün mü? Ülkede kuş uçurtmadığı sanılan Cumhurbaşkanı Marmaris’de tatil yapıyor ve aynı saatlerde  köprüler kapatılıyor! Başbakan daha sakin ve  başı dik olarak  Ankara’da bulunuyor! Anlaşılan gafil avlanan  Genel Kurmay Başkanı’dır ki o da  kolayca rehin alınabiliyor! Henüz Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komıtanı’ndan haber yok! Ve Cumhurbaşkanı İstanbul Atatürk Havalimanı’na geliyor  gelişmeleri buradan takip ederek milleti sokaklara davet ediyor! Allah aşkına böyle bir komedi görülmüş mü?

 

Türk Milleti hergün sokaklardadır! Çağrılara rağmen, bu arzuya uyarak gelenlerin sayısı bir şehid cenazesinde bulunanlar kadar yok! Dolayısiyle Cumhurbaşkanı ve Başbakanın   çağrıları  tam amacına ulaşmış değildir! Zaten bu çağrılar başlamadan saatler önce Şamil Tayyar aynı tavsiyede bulunmuştu! Böyle meydanlara inmek mi olur!  Yıllar evvelki Cumhuriyet mitinglerini hatırlayın! İstanbul ve Ankara’nın dışında hayat normal, hiçbir tepki yok! GSM telefonlarına Başbakan’ın  sıralı  mesajları geliyor, fakat vatandaş  TV başından kalkıp da sokağa çıkmadı! Dolayısiyle  iktidar ve devlet çağrıları hiç de  başarıya ulaşmış değildir!

 

Ne yapalım Allah  Devlet Başkanı’na  zihin açıklığı versin! Bir anda devlet organları ve millet çevresinde  kilitlendi ve çapulcular  arzu edilen akıbete uğradı! İnşaallah  muhterem Başkan bu heyecanı siyasette kullanmaya yeltenmez!

 

Geçmiş olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.