DOLAR
8,6677
EURO
10,3290
ALTIN
495,26
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Mevzi Sağanak
26°C
İstanbul
26°C
Mevzi Sağanak
Çarşamba Gök Gürültülü
27°C
Perşembe Mevzi Sağanak
27°C
Cuma Parçalı Bulutlu
28°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
29°C
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...

“DİRENEN TÜRKİYE!”

“DİRENEN TÜRKİYE!”

Ali ALPARSLAN
alialparslan78@gmail.com

Suriye hükümet kuvvetleri Haseke’de PYD hedeflerini bombalamış! İşte Türkiye’yi kurtaracak haber; Suriye konusunda kalem oynatan birisi sıfatiyle öteden beri bu ülke ülke ilişkilerimizi düzeltmemiz gerektiğini hep savunduk! Elbette yakın komşu uzak müttefikten iyidir; meselelerimizi uzak “Stratejik Ortak”lar yerine bir zamanlar aynı devlet çatısı altında bulunduğumuz, tamamı ile dindaş, bir kısmı ile de ırkdaş olduğumuz insanlarla daha rahat çözeriz BOP’ne karşı direnen Türkiye’nin mutlaka politikalarını bölgeye göre yeniden dizayn etmesi için önüne çıkan yeni fırsatları değerlendirmesi gerekiyor.

 

 

Görüşlerine ve bilgisine saygı duyduğumuz Hüsnü Mahalli’nin “Direnen Suriye” adlı bir kitabı var; sanıyorum yazı başlığını oradan esinlendiğimizi söyleyebilirsiniz; fakat benzer yönler olmasına rağmen ülkemizin durumu çok daha farklı! Kitapta, Mahalli iki yıl önceki izlenimlerini anlatıyor; o Carablus’lu bir Türkmen olduğu halde iyi bir Suriye vatandaşıdır; görüşlerine katılır veya katılmazsınız lâkin takdir etmek lâzımdır! Şimdi bunları bir tarafa bırakalım; Türkiye gerçekten iyi direniyor!

Herşey şu Amerikan canavarının BOP düzenbazlığı ile başlamadı mı? Elbette biraz da yeni yeni hükümetimizin acemiliğine geldi de bu menfûr projenin başkan yardımcılığı makamına oturmuştu! Afganistan, Irak, Libya, Mısır dizayn oldu mu ki Suriye olsun! Ya Türkiye, bu iş bu kadar kolay mıydı; devlet başkanımız, “2200 yıllık devlet ve ordu geleneğimiz var” dedi! İşte aldınız mı cevabı? Erken veya geç, siz Hatice’ye değil neticeye bakın neticeye! Elbette Türkiye ne Suriye, ne de Irak, Mısır, Libya veya Afganistan! Buralar erken veya geç Türk Devleti’nin sadece birer eyaleti! Hepsinin ordu kültürü Türk kültürüne dayanmıyor mu? Ama Türkiye değişik, hiç istiklâlini elden bırakmamış yegâne Türk ve Müslüman ülkesi, Türklüğün son kalesi! Şükür Allah’a devlet katımız da bunu öğrenmiştir! Cumhurbaşkanımız “Yaşasın Milletimiz” diyor, ama biz yine de bastıra bastıra söyleyelim ki yaşasın Türk Milleti!

Ne yapalım önemli olan netice olduğuna göre artık geçmişi karıştırmayalım; gerçekten Türkiye var gücü ile direniyor! Fakat operasyon yapılan ülkelerdeki kadar durum kolay değildir; çünkü onların gövdesine içten içe muzır bir kurt işlememişti! Evet onların da başında Arap Milliyetçiliği eksenli IŞİD belâsı vardı; ama netice olarak bu mesele kendilerinin meselesidir; Türkiye’yi hiç alâkadar etmez de ülkedeki saf İslâmcılar’ın heyecana geldiğini de kabul etmek zorundayız. Bu hususta Bülent Arınç gibi resmî ağızlardan itiraflar da bulunuyor!

Evet Türkiye sadece ABD’ye karşı değil Hıristiyan Batı’ya karşı kuvvetle direniyor; önceden başımızda bir PKK belâsı vardı; çoğu zaman hafife alıyorduk, bunda da haklıydık, çünkü kaç sefer kolayca engellemedik mi? Tabiî ki engelledik, çünkü o zaman hareket siyasallaşmamıştı; şimdi öyle mi? Gördük ki devleti, içinden kemiren kurt o kadar tehlikeli ki Kandil’e yapılacak operasyonları bile haber veriyormuş! IŞİD’e Kilis’e atılacak roketler için “Koordinat” gönderiliyormuş; yani bu şartlarda hangi tehlikeyi nasıl önleyebilirsiniz! Öyle anlaşılıyor ki ülke için üç tehlike PKK-PYD/IŞİD/FETÖ; al birini vur ötekine; üçünün de aynı yerden idare edildiğini ve aralarında ittifak olduğu resmen açıklandı! İlk ve sonuncu Türkiye’nin iç meselesi de, son duruma göre, demek ki IŞİD ile de Türkiye dışında kimse mücadele etmiyor ve Müslümanlar ölmeye devam etsin, arzulanıyor!

Şu işe bakın 15 Temmuz gecesi ülke bombalanıyor, Güneydoğu ve IŞİD’den ses çıkmıyor; her taraf sütliman ve Kilis’e bomba düşmüyor! Ancak üç gün sonra ayaklanmanın başarıya ulaşmadığı anlaşılıyor, ki günde en az 10 can alınmaya devam ediyor ve şehirler yakılıyor! İki gün önce de ABD uçakları eşliğinde Türkiye’nın kırmızı çizgisi ortadan kaldırılıyor ve PYD’ye Membiç için yol veriliyor! Buraya Suriye’nin Kerkük’ü diyebilirsiniz, Carablus gibi Araplar ve Türkler bir arada yaşıyor; 1917’de nüfus 134 binmiş! Türkler Araplar’dan fazlaymış! Hemen hemen Kürt yok gibi; o sebeble dikkat ediniz ki evvelki gün, tıpkı daha evvel Kerkük’de olduğu gibi öncelikle tapu daireleri Kürtler tarafından işgal ediliyor ve kayıtlar yakılıyor! Peki IŞİD nerede derseniz çoktan kaçmış; Türkiye’ye ait bölge bilgileri evvelce FETÖ tarafından postalanmış, PKK’nın Türkiye güçleri en önde Membiç’de! Helal olsun gerillaya! Tatlı tatlı yiyebilirler de yarın acı acı nasıl çıkacak ve kış yanmadan nasıl kurtulacaklar!

Görülüyor ki üç Türkiye düşmanı örgüt ülke düşmanlığında birleşmiş; al birini vur ötekine, zaten devlet adamlarımız da bunların aralarında fark olmadığını şu anda hep bir ağızdan ifâde ediyorlar! Gerçekten Türkiye iyi direniyor ve Türk insanı iyi dayanıyor! Allah’dan başka yardım eden yok; milletin Hüda’nın dışında güvencesi de yok! Ezelî ve ebedî Müslüman-Hıristiyan rekabetinde, İslâmiyet adına “Peygamber” ile iletişime geçtiğini ifâde eden soysuzlar maalesef kilisecilerin yanında; ne diyelim ki Allah devlete ve ordumuza zeval vermesin!

Yeni bir haber; Suriye hükümet kuvvetleri Haseke’de PYD hedeflerini bombalamış! İşte Türkiye’yi kurtaracak haber; Suriye konusunda kalem oynatan birisi sıfatiyle öteden beri bu ülke ülke ilişkilerimizi düzeltmemiz gerektiğini hep savunduk! Elbette yakın komşu uzak müttefikten iyidir; meselelerimizi uzak “Stratejik Ortak”lar yerine bir zamanlar aynı devlet çatısı altında bulunduğumuz, tamamı ile dindaş, bir kısmı ile de ırkdaş olduğumuz insanlarla daha rahat çözeriz BOP’ne karşı direnen Türkiye’nin mutlaka politikalarını bölgeye göre yeniden dizayn etmesi için önüne çıkan yeni fırsatları değerlendirmesi gerekiyor. Allah kolaylık versin!

Hoşçakalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.