DOLAR
8,5483
EURO
10,3669
ALTIN
510,36
BIST
1.437
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Perşembe Gök Gürültülü
25°C
Cuma Gök Gürültülü
26°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...

OĞAN’IN DURUŞU

OĞAN’IN DURUŞU

      Ali ALPARSLAN
alialparslan78@gmail.com

 

 Bu şartlar altında  Sinan Oğan haksız mı? Şahsen gönülden destekliyorum; çünkü ülkücü olmak her türlü politik tercihin üzerindedir! Ülkücü pis işlere girmez, fikri gereği zikri de aynı olur! Görmediğimiz bir şey daha var; Meral’dan ümidini  kesenler CHP’ye gidiyor; gerekçeleri basit; babamızın dedemizin  partisi! Yanlış mı? Artık bazı sapkınları taşımak mümkün değildir; herkes kendi yoluna gidecek; fakat birlikteliği de  bırakmayacak!

 

 OĞAN’IN DURUŞU

 

MHP’de   kurultayın önü kapatılınca, iç muhalefet çaresiz kalarak  partileşme sürecine girmiştir; Akşener-Özdağ ikilisi kurmayları ile birlikte garıl garıl çalışıyorlar! Koray Aydın zaten hesaba katılmıyordu; delege ağırlığı Akşener’den yana, fakat  terazinin diğer gözünde  Sinan Oğan bir hayli ağırlıklı idi! Özdağ Hoca üslubu ile  fazla delege toplayamamıştı! Fakat  ortalama  500 Akşener, 300  delege ile de Oğan’ın  seyrettiği  gözlemciler tarafından  ifade edilmiştir! Şimdi ilk raund, yani partileşme sürecinde   Akşener ve Özdağ  yola beraber devam edeceklerini  açıklamışlardır! Sinan Oğan’ın   böyle bir oluşumda  dışarıda kalacağı esasında düşünülmüyordu; çünkü en hızlı ve en erken muhalefeti o başlatmıştı!

 

Oğan’ın “Kapıdan kovdular pencereden, pencereden kovsalar kapıdan gireceğim”  mealinde bir açıklama yaptığı basında yer aldı! Birçok dava arkadaşımız ihtimal ki bu  çıkışı anlayamamıştır; halbuki doğrusu bu değil midir? Belki başka çare bırakılmamıştı ama  daha başta  üç arkadaşın da ceketini alıp partiyi terketmesi  doğru bir hareket miydi? Efendim  hadise çıkarmış; varsın çıksın;  Ümit Özdağ’ın  kaç sefer   önü kesildi; varsın böyle saygısızlık bir da  parti çatısı altında vukuu bulaydı! Kaldı ki parti içinde her muhalefet edenin üstüne sopa ile gidilmiyor; böyle bir şey yok! Defterden siliniyor, onlara karşı en ağır tedbirler alınıyor, ihraç ediliyormuş! Varsın edilsin, altın yere düşmekle değer kaybeder mi?

 

Elbette partileşmek bir yol; belki de bunu daha evvelden yapmak gerekiyordu; lakin uymayanları suçlama gibi bir hakkımız yok! Oğan’ın duruşu da bir duruştur ve gayet asildir!  Kim olursa olsun  insanların idealleri doğrultusunda hareket etmesi tabii değil mi? Geçen yıl Sayın Oğan, özel bir telefon görüşmesinde “Ben ülkücüyüm, liderlik falan da istemiyorum; arkadaşlarımızın birleşmesini istiyorum” demişti! Şimdi bu görüşün ne gibi eksik  veya yanlış yanı vardır! Yarın olmazsa öbür gün partileşmeyi göreceğiz; bakalım şikayet edilen hususlardan ne kadar ders alınmıştır!

İster kabul edin ister etmeyin “Hanımefendi” daha şimdiden havaya girmiştir ve bu havanın  camiada kabul görmesi mümkün değildir! Beraber yola çıktıkları eski dostlara artık itibar edilmiyor ve çeşitli mihraklardan  büyük ölçüde etkileniyorlar! Bu işin daha baştan böyle olması mı gerekiyor! Prof. Halil İbrahim Bayrakçı ve Sırrı Aksu  çok çalıştı; samimiyetle kişiliklerini ortaya koydular da şimdi sorulara cevap veremiyorlar! Zaten “Hanımefendi”ye  eskisi gibi ulaşmak mümkün değildir! Ümid Özdağ bazı tenkidler için henüz zamanın erken olduğu bir eğilim içinde! O zaman insan fikirlerini nasıl açıklayacak!

Eski bir vekil Sayın Akşener  gözden düşmeden onun resimlerini  yırtmış ve ağza alınmayacak küfürler etmiştir!  Bu işin şahitleri de  bizzat Akşener’in huzuruna götürülmüş! Ama bu adam  kardeşi ile  Akşener yanında  particilik yapıyor; görünen resimlerde en önde yer alıyor! Bir “Musavvat” belası baştan beri aşılabilmiş değildir! Elbette  bunları bir söyleyen ve yazan olacak! Böyle hareket edilirse tenkid edilenlerle  arada ne fark kalır!  Oğan gibi parti içinde kalıp orada mücadele etmek daha doğru değil mi? Zaten ortada  iflas etmiş bir şirket gibi yönetilen  bir MHP var ve altından su çıkmış değildir!

 

“Yeni Parti” oluşumunda  hırsızlığı mahkeme kararı ile tescil edilmiş, mahkum olmuş, Sözlü gibi adamlar da var! Bakarsınız yeni partinin  Adana Belediye Başkan adayı o olur! Olmayacak şey yok; AKP bu adamın üstüne gitmiyor; önünü açmayacağını  kim bilebilir? Köşeye sıkıştırılan ülkücüler  Adana’yı terk ediyor, ne yapalım ki bizler de terkettik! Fakat seçimlerde oradayız ve partimizin sökülmez çivisiyiz! İşte bu kadar basit!

 

Bu şartlar altında  Sinan Oğan haksız mı? Şahsen gönülden destekliyorum; çünkü ülkücü olmak her türlü politik tercihin üzerindedir! Ülkücü pis işlere girmez, fikri gereği zikri de aynı olur! Görmediğimiz bir şey daha var; Meral’dan ümidini  kesenler CHP’ye gidiyor; gerekçeleri basit; babamızın dedemizin  partisi! Yanlış mı? Artık bazı sapkınları taşımak mümkün değildir; herkes kendi yoluna gidecek; fakat birlikteliği de  bırakmayacak!

 

Umutlu olun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.