DOLAR
8,7154
EURO
10,4117
ALTIN
498,53
BIST
1.411
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
27°C
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Sağanak Yağışlı
28°C
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
30°C
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C
Türkistan İnanç Dünyası Üzerine Notlar Celil ALTINBİLEK           İslamiyet ten önce Türkistan topraklarında, müşterek inançlar kam veya ozan denilen kişilerin ellerinde kopuzları ile birlikte nağmeli- şiirli sözlerle, mûsıkili icra edilirdi. Bu sözler basit, saf,  içten, canlı ve özlü idi. Bunlar kopuzlarıyla sihirbazlık yapar,gelecekten haber verir, insanları tedavi ederlerdi.      İslamiyet, Türkistan’da çetin...
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...

FETÖ’NÜN SUYU MU ÇIKIYOR?

FETÖ’NÜN SUYU MU ÇIKIYOR?

Hamza ALPARSLAN

       hamzaalparslan.80@gmail.com

 

 

 Çok ve titiz düşünüyor ama  işin içinden çıkamıyoruz; acaba  ve gerçekten bu işlerde  bir “Alicengiz oyunu” veya “Hinlik” var mı? Ayak sesleri imaları var ama  Pensilvanya şaşkını  ülkemize “Halife” olarak dönmesin! İşte o zaman biz milliyetçiler  yaşımız ne olursa olsun  dağlardayız! Çünkü bizler 15 Temmuz’un ciddiyetine inanmak istiyoruz! Yanıltmalara kulak asmıyoruz; Devlet Başkanı’nın beyanlarına katılmak istiyoruz! Ne olur bizleri hayal kırıklığına uğratmasınlar! Çünkü bizler devlete  karşı mücadele edemez karşı da gelemeyiz!

 

FETÖ’NÜN SUYU MU ÇIKIYOR?

 

Halk düzeyinde  çığlıklar, beddualar, hatta küfürler var: “Namaz kılan ve bir an aldanan veya aldanmayan çocuklarımızın günahı ne?” diye bir feryad! Yandaş Medya bu çığlıkları duymuyor, muhalefet bağırıyor, çığırıyor ama  bir türlü meselenin  aslını izah edemiyor! MHP’nin AKP payandası olduğu düşüncesi   çok yaygın! “FETÖCÜ”  diye tutuklanan  ülkücüler olduğu  haberleri cidden asabımızı bozuyor! Bir ömür boyu apartman posta kutularında “Zaman Gazetesi”ni yırtacak kadar  öfkeli insanların “FETÖ” ile ne ilgisi olabilir! Âdeta iktidar ortağı durumunda olan Bahçeli MHP’si  bunu ya anlamıyor yahut da anlamak istemiyor, ne günlere gidiyoruz; bu işin de hesabını 12 Eylül gibi milliyetçiler mi verecek?

 

AKP’yi bırakın, Devlet Başkanı ve bu partinin Genel Başkanı cidden biz  normal vatandaşları hayretler içinde bırakıyor! Özellikle “FETÖ” konusunda en evvel ülkücüler yanında olmuştu; el’an bu destek devam etmektedir! Tayyib Bey’in, milliyetçileri hayal kırıklığına uğratan  ilk ve ikinci beyanı ”Türkiye’de 33 milliyet var, milliyetçiliği ayaklar altına aldım” sözleri olmuştur! Sağduyulu insanlar bu beyanatın siyaseten söylenmiş olabileceğini düşündü ve şartlar ne olursa olsun ona destek  verdi! Bölücülük karşısında öfkeli ülkücüler  tercihen doğu ve güneydoğu görevine koştular! Şehid cenazeleri ve 15 Temmuz şehitlerinin kimliğine bakın  %100 ülkücülük göreceksiniz! Kılıçdaroğlu  yan yattı, çamura battı, diye düşündük ama birçok  beyanında sanki haklı çıkıyor!

Gerçek “FETÖCULAR” dışarıda, malı götürenler, “damadlar” zincirini herkes konuşuyor! AKP’li belediyeler  Kuran Kursu vs. adı altında cemaate dünya kadar arsa bağışlamış; şimdi bunların bazılarına el konduğunu duyuyoruz ama  çoğunda da  çok katlı apartmanlar yükseliyor! “Cemaat Yargısı”   malum, bir zamanlar bu iş  soyu sopu  tarikatçı olan  bir adama  emanet edilmişti; fakat adamın ve uşaklarının ifadesi dahi alınmadı; elde ettikleri  speküler servet yanlarına kâr kaldı! Hâlâ Hatay gibi kritik bir bölgede arazi mafyasının yargı ayağından sesler geliyor! Sık sık operasyonlar yapıldığını duyuyoruz ama, anlaşılan  hâlâ işin aslına nüfuz edilememiş!

Ülkede korkunç bir gözaltı paniği var; ekranları büyük imamların yakalanması işgal ediyor da  küçük imamlar tek tek serbest bırakılıyor! Küçük imamlar kim diye soracak olursanız  devlet dairelerinde  suyun gözünde bulunup da karı koca  militanlık yapanlar! Evet işten el çektirilmişler dâvâları devam ediyor ama  servetleri onlara iki dünyada da yeter! Buna karşılık  altı aydan beri tutuklu olan çocuklarından haber alamayan ve emekli maaşı dışında  geliri olmayan babalar var! Öyle bir küfür ediyorlar ki asabiyetin şiddetini ölçmek mümkün değildir!

Devlet içinde   ehil insanların görevleri ile oynanıyor şeklinde dalga dalga yayılan  haberler var! Barzani’ye bol bol posta atıyoruz ama  ülkemize geldiğinde “Kırmızı Halılar” üzerinden geçiriyor, sanki bir devlet temsilcisi gibi  direklere paçavralarını asıyoruz! Bahçeli bağırıyor çığırıyor ama  Başbakan  onunla ve milletle sanki alay ediyor! Pensilvanya’da bulunan  ve “Halifelik” beklentisi içinde olan adamın kılına bile dokunulamamış, üstelik bütün Avrupa arkalarında; işte Gümrük Birliği de askıya alınacakmış! Yiğitliği seven bir milletiz; Devlet Başkanı’nın çıkışları bizleri gururlandırıyor ama  yapacak birşey yok; müeyyide bulunamıyor! Her bakımdan   Avrupa ile  çatışmak  iyi olmayan bir noktaya gelmiştir! Hollanda ile depiştik ama bu ülkenin  25 milyar dolar Türkiye yatırımı varmış! Almanya’yı zaten söylemeye gerek yoktur; çünkü dış ticaretimizin %50’si onlarla!

 

Nereye gidiyoruz, belki bir şey var belki yok ama, haklı olarak endişeleniyoruz! Bazı şeyleri konuşacak insanlar da  bulunmakta zorluklar var! “FETOCÜ” diye  âile fertlerinden birisi  tutuklanan insanlara kimse selâm vermiyor; bu şartlarda halkın  Kılıçdaroğlu’nun adalet arayışlarına kulak tıkaması ve diktatörlük  açıklamalarına  inanmaması mümkün mü! Biz milliyetçiler hiçbir zaman böyle düşünmedik ve bu şekilde düşünenlerle beraber olmadık! Lâkin kabak başımızda patlıyor gibi bir eğilim var! Biliyorsunuz  itibarlı MİT’çi Enver Altaylı tutuklandı; inşallah haklı gerekçeleri vardır! Dolayısiyle bir âileye daha Mübarek Bayram’da  kara bulutlar çöktü!

 

Çok ve titiz düşünüyor ama  işin içinden çıkamıyoruz; acaba  ve gerçekten bu işlerde  bir “Alicengiz oyunu” veya “Hinlik” var mı? Ayak sesleri imaları var ama  Pensilvanya şaşkını  ülkemize “Halife” olarak dönmesin! İşte o zaman biz milliyetçiler  yaşımız ne olursa olsun  dağlardayız! Çünkü bizler 15 Temmuz’un ciddiyetine inanmak istiyoruz! Yanıltmalara kulak asmıyoruz; Devlet Başkanı’nın beyanlarına katılmak istiyoruz! Ne olur bizleri hayal kırıklığına uğratmasınlar! Çünkü bizler devlete  karşı mücadele edemez karşı da gelemeyiz!

 

Muhabbetle.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.