ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
16,3486
EURO
17,5597
ALTIN
972,78
BIST
2.450,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
27°C
İstanbul
27°C
Açık
Cuma Açık
27°C
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Az Bulutlu
25°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C

SAVAŞ MI VAR?

SAVAŞ MI VAR?

Ali ALPARSLAN
alialparslan78@gmail.com

 

Aman canım savaş çıkacakmış, çıkarsa çıksın! Nasıl olsa kara savaşı gerilerde kaldı; artık olmaz! Ne Rus, ne ABD, ne de Çin gibi küreseller buna cesaret edemez! Dolayısiyle  II. Dünya Savaşı Sovyetleri ve  yakın  zamanda Saddam ve Humeyni’nin yaptığı gibi Rusya ve Çin bünyelerindeki kardeşlerimizi cepheye süremeyeceklerdir! Elbette küresel dünyada savaş küresel etki yapacaktır; zaten bizim meselelerimiz de kürrei arza yayılmış değil mi?

 

 

SAVAŞ MI VAR?

 

Hiç kimse telâş etmesin, savaş filân olmaz, manzara yalancı pehlivanların güreş tutmasına benziyor! ABD ve Rusya savaşacakmış, bundan bize ne? Ülkemizin etkilenmesi, bölge insanın heder olmasından başka üzülecek veya düşünecek ne taraf var? Tarih boyunca hep biz mi savaşacağız, bırakın bu işi biraz da başkaları yapsın! Kaynakları gidecekmiş, savaş harcamalarından ötürü ekonomileri bozulacakmış, ne yapalım? Biz bahçemizdeki ateşe ve ülkemize sıçramamasına dikkat edeceğiz! Bu kadar; isterse bana boyun eğmeyen dünya batsın!

 

Bu arada; devletimizin çok isabetli bir şekilde yürüttüğü yangını körükleyen veya taraflara cesaret veren ülke kaçkınlarının takibini elbette  sürdüreceğiz! Bekaa alanımız veya ülkemizin hinterlandında eski hesapları düzeltmenin  yollarını  da arayacağız! Anadolu coğrafyası için en büyük rahatsızlık o cedvelle çizilen sınırlar değil mi? Ve o sınırlar muvakkat çizildiği veya silik kalemle  haritaya geçirildiği için  bölge soğuk savaşın bitmesinden sonra  yorgun itin ahırlarına dönmedi mi? Sağlam ve hakkaniyete uygun olsaydı hiç Suriye ve Irak bunalımları çıkar mıydı? Bunalım sözü de yanlış o namert işgaller yapılabilir miydi?

 

Bir yandan güya savaşacak olan taraflar, diğer yandan  nankör batının İngiliz ve Fransız, hatta Alman  siyasası  bir dünya savaşı sonrasında bölgeyi param parça ettiler! Esasında  bölünen ve parçalanan İslâm  dünyası idi! İslâmiyetin ilk ve en büyük unsuru Araplar  Türkler tarafından  birleştirilmiş ve mutlu idare  bin yıl sürmüştü!  Türkî devirde Araplar tarihlerinde ilk ve son defa bir çatı altında bulunmuşlardı! İlginçtir ki savaş öncesi  devletlerine düşman edilen Araplar geriye uzanan  o uzun zamanda  Türkler’den ne devlet ne de  hükümet istememişlerdi. Çok da mutluydular; lâkin onlara büyük bir devlet, hattâ  İmparatorluk vaad etti! İşte sonuç önümüzde;  27 parça mülevves idare! Yazık ki hâlâ şekil değiştirmiş  o siyasetin bugünkü   kabadayıları  hâlâ kutsal mekânlar ve birçok müslüman ülkeyi elinde bulunduruyor!

 

Yani batı böyle de doğu dediğimiz Rusya ve Çin onlardan çok mu farklı! 1992’de Sovyetlerden ayrılan devletler hâlâ başını kaldıramıyor, geçen yıllarda Putin Rusyası Kırım’ı Ukrayna’nın elinden alarak özerk varlığına son vermedi mi? Haberleşme dahil,  bilgisayar alt yapıları hâlâ Rus yazılımı ve teknolojisi olan Orta Asya Cumhuriyetleri’ne nasıl bağımsız diyebiliriz? Korkunç derecede bir Rus dili ve kültürü baskısı var! Kullanılan uydular  Rus uyduları! Her türlü düzen onlardan kalma, 25 yılı aştı da daha görünen değişiklikler yok! Bunun ötesinde devlet adamlarında ve halkda hâlâ  Rusların her an gelebileceği endişesi var! Bir coğrafyada önce devletin değil halkın hür olmasını  gören ve bilen yok!

 

Orta Asya devletlerinin dışında Rusya Federasyonu bünyesinde  yanılmıyorsam 12  Özerk Türk Cumhuriyeti bulunmaktadır!  Asıl ahâli olarak  bir Rus’un bulunmadığı ve tamamen Türk yurtlarından oluşan, Ural Dağları-Okyanus arası,  Sibirya’nın durumu nedir? İlginçtir ki Sibirya’da yaşayan Türk soyluların Türkçesi bile Oğuz gurubundandır! Eminiz ki birçoğumuz bilmiyoruz! Sibirya’nın ezeli Türk yurdu olduğu görüşleri ilmen  ispat edilmiştir! Düşünebilir misiniz Moğolistanlı olduğunu düşündüğümüz Cengiz Han bile Sibiryalı’dır!

 

Bu arada sık sık sosyal medyada etkinlikler görüyoruz: Doğu Türkistan! Burada Uygurlar tam Çarlık Rusya’sı Türk toplulukları gibi müstemlekedir! Rus Çarlığı açıkça Müslümanları müstemleke gözü ile görüyorlardı ki, işte “Sonradan fethedilen ülke anlamına gelen”  ve Doğu Türkistan karşılığı olarak  kullanılan Sinkiang da böyledir! İlginçtir ki Sinkiang denen coğrafi alanın   bu Çin adına karşılık  bağlı 5 özerk vilâyetin adı da idaresi de Türk veya Uygurdur!

 

“Turancılık” denen şeyin içinin boş olduğunu  Rusya da Çin de biliyor, lâkin  Ruslar yıllarca, Çinliler hâlâ  bu ucube ile  Türk insanını kırmaya devam ediyor! Zavallı Uygurlar  Suriye cehenneminde  hiç de kendilerine uymayan  gurupların içinde bulunuyorlar; nasıl olsa Çin jenosidinden iyiidir! Ve zavallı  evvelce tehcir edilmiş  Afganistan Özbek-Türkmen-Hazara  Türkleri! Onlar da Suriye de ve aynı durumda!

 

Aman canım savaş çıkacakmış, çıkarsa çıksın! Nasıl olsa  kara savaşı gerilerde kaldı; artık olmaz! Ne Rus, ne ABD, ne de Çin gibi küreseller buna cesaret edemez! Dolayısiyle  II.Dünya Savaşı Sovyetleri ve  yakın  zamanda Saddam ve Humeyni’nin yaptığı gibi Rusya ve Çin   bünyelerindeki kardeşlerimizi cepheye süremeyeceklerdir! Elbette küresel dünyada savaş küresel etki yapacaktır; zaten bizim meselelerimiz de  kürrei arza yayılmış değil mi?

 

Esen kalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.