MHP VE HATAY

Bu haber 03 Temmuz 2018 - 1:47 'de eklendi ve 1.880 kez görüntülendi.

     Recep SAVRAN

     recepsavran49@gmail.com

 

MHP’den vekil olan  genç kabiliyetlere âcizane bir iki tavsiyemiz de olacak: Bizler de bu sıraladan geçtik. Okumak, yazmak ve güzel konuşmak  geleneğine ancak ellili yaşlardan sonra başladık! Halbuki  en azından kemmiyet olarak milliyetçilerden ileride bulunanlar bunu çok öncelerden başlattılar. Milliyetçiliği bilmediğimiz gibi İslâm’ı da tanımıyoruz! Biraz tarih ve onun getirdiği kahramanlık  biliriz, ki o da yetmiyor! Ekonomi, sosyoloji, coğrafya, filoloji tecrübelerini ilerletmeli ve  siyasette  yerli yerine koymayı öğrenmeliyiz.

 

 

MHP VE HATAY

 

MHP Hatay’da öngörülmeyen bir  performans sergiledi; Genel Başkan da sanırız düzgün adamla  seçime gitmenin  fevkâlade sonuçlar elde edilmesi hususunu kabullenilmiştir. MHP’nin oy oranı %14’ün üzerinde, ki Türkiye ortalamasını 3-4 puan geçti! Hepimiz belli algıların tesiri ile böyle bir sonuç beklemiyorduk! TV’lerin ifade ettiği gibi uyuyan Genel Merkez gibi teşkilâtın doğru ve etkin bir çalışma yaptığı söylenemez! Buna tek kişilik savaş da diyebilirsiniz; Lütfi Kaşıkçı’nın başarısı! Tabii ki  çok tenkid edilen İbrahim Gül hemşehrimi de unutmamak gerekiyor!

 

Lütfi Kaşıkçı bir Ahıska Türkü, yıllar evvel Muş civarından Kırıkhan’a getirilmişler; İnşaat mühendisi ve yüksek lisanlı, sanırım doktorası da  bitmek üzere! Kökten MHP’li ve ülkücü bir âile;  baba Ahmet Kaşıkçı   yanlış hatırlamıyorsam bir Ege ilinde başkanlık yapmış, inşaat müteahhidi! Anlayacağımız imkânları belli bir âile! Yine Ahıska Türkü  Vardılar âilesi ile dayı hala çocukları; tabii Vardılar  varlıklı bir aile, Rahmi Vardı Hayat Derneği Başkanı ve büyük Suriye vatanseveri! Lütfi de çok emeği olan değerli bir ülkücü ağabey! Allah işini rast getirsin, hayırlarını kabul etsin!

 

Kaşıkçı ilk sırada vekil oldu, önce kazanmış olan İbrahim Gül  yurt dışı oylar paylaştırılınca  maalesef vekillik AKP’ye kaydı, itirazlar var inşallah hakkını alır. Gül cidden bir nefer! Suriye Bayır Türkmeni ama İskenderun’da oturuyor ve hali vakti de yerinde! Adaylık hakkıydı, keşke geniş düşünülüp  Dörtyol’dan ikinci aday gösterilip de İbrahim üçe otursaydı, kesinlikle Hatay MHP’ye üç milletvekili verecekti! Tabii ki bunlar geç akıl önerileri! Dörtyol’un rey vermeyeceği düşünülebilirdi  ama böyle olacağı da tahmin edilemezdi! Şimdi akıldaneliğe gerek yoktur!

 

Hatay MHP için cidden potansiyel bir ilimiz; daha baştan beri buranın sağlam bir ülkücü teşkilât geçmişi var! Dört vekilliğe dayanmıştı da  Genel Başkan’ın  ısrarı ile  memleketin başına  Çirkinler belâ edildi; maalesef o engin siyasetçi kardeşler İyi Parti’de de yer bulamadılar ve Koray Abi’nin  çıraklığından medet bekliyorlar! Yine de adamlara helâl olsun iki kardeş de vekil emeklisi bizim gibi aç değil ya! Hayatta olduğu müddetçe o günahları Bahçeli’yi birinci adam yapmaya  her zaman engeldir!

 

Bu seçimlerde cidden kabiliyet olan birkaç  Ülkü Ocağı Başkanlığı yapmış genç vekil seçildiler! İnşallah önleri  kapatılmaz da  hareket  layık olduğu yere gelir! Elbette Olcay Kılavuz’dan bahsediyoruz! İşte bizim çiçeği burnunda  vekilimiz de uzun yıllar Hatay Ülkü Ocakları Başkanlığı yapmıştı. Canı gönülden MHP’nin de bu genç ve dinamik kabiliyetlerin de  başarılı olmasını isteyenlerdenim! Bizler artık ömrü tamamlıyoruz, bir şey görmedik ise de gördüklerimizle yetineceğiz! Netice itibariyle siyaset zor şeydir!

 

Şunun şurasında mahalli seçimlere az zaman kaldı, MHP başarısını katlamak zorundadır. Hatay’da  İlçe Belediyelerinin %75’i MHP’li idi, şimdi bir Dörtyol var! Nereye gitti bu belediyeler nasıl buharlaştı anlamak mümkün mü? Yayladağı bile  kaybedildi! Bu sefer  pilot ilçeler  tanzim edilmeli, düzgün insanlar konmalı ve vakit geçirmeden çalışmalara başlanmalıdır. Aslında Hassa-Kırıkhan-Reyhanlı-Yayladağı-Altınözü- Erzin-Payas ve Reyhanlı’ da her zaman seçim alınabilir! Yeter ki yerel ve düzgün adaylar tercih edilsin! Hemen Yayladağ ve Erzin pilot bölge ilan edilmeli ve çalışmalara başlanmalıdır, aksi takdirde Dörtyol da kaybedilebilir! Hatay’da CHP  Mustafa Kemal, AKP Tayyip Erdoğan rüzgarı ile  seçim alıyor! Mustafa Kemal’den sonra Hatay insanının en yakın dostu ve sığınacağı büyük liman  milliyetçiliktir. Bilhassa bunun kıymetini iyi bilmeliyiz.

 

MHP’den vekil olan  genç kabiliyetlere âcizane bir iki tavsiyemiz de olacak: Bizler de bu sıralardan geçtik. Okumak, yazmak ve güzel konuşmak  geleneğine ancak ellili yaşlardan sonra başladık! Halbuki  en azından kemmiyet olarak milliyetçilerden ileride bulunanlar bunu çok öncelerden başlattılar. Milliyetçiliği bilmediğimiz gibi İslâm’ı da tanımıyoruz! Biraz tarih ve onun getirdiği kahramanlık  biliriz, ki o da yetmiyor! Ekonomi, sosyoloji, coğrafya, filoloji tecrübelerini ilerletmeli ve  siyasette  yerli yerine koymayı öğrenmeliyiz.

Muhabbetle.

 

Recep SAVRAN
Recep SAVRANrecep.savran@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments