VE DÜZEN DEĞİŞTİ

Bu haber 10 Temmuz 2018 - 10:41 'de eklendi ve 1.290 kez görüntülendi.

Ali ALPARSLAN
  alialparslan78@gmail.com

 

AKP veya Tayyip Bey’i beğenir yahut beğenmezsiniz; işte düzen değişti! Düşündüğünüz gibi olmayabilir, istediği düzenlemeyi yapmak adamların hakkı değil mi? Elinize geçen Belediye’yi alttan üste kadar değiştiriyorsunuz da  devletteki değişiklikler neden hoşunuza gitmiyor! AKP-MHP işbirliği daha yüzeydedir, işin içine kadrolar girince işte o zaman ülke uçacak; hoşuna gitmeyenlerin inadına, “Türk Düşüncesi” bütünleşecektir!

 

VE DÜZEN DEĞİŞTİ

 

Ütopik sol  daha Cumhuriyetin kurulduğu ilk günden beri Türkiye’nin Düzeni’nden şikayet etti ve  aradan geçen bir asra yakın zamandan beri de ciltlerle kitap yazıldı! Ve yine de yetmedi, hâlâ “Bu düzen değişmelidir” sloganı her  solcunun kafasında nihayet bulmaz bir dogma hâlini aldı! Bizim ülkenin hep gayrimemnun olan “Sol”u hemen hemen bütün iktidarlardan ve uygulamalarından dert yanmıştır! Nedir bu telâş anlamak ve mânâlandırmak mümkün değil! Sâdece alelâde insanlar değil pek kıymetli bilim adamları da öyle! Örnek mi istersiniz rahmetli Doğan Avcıoğlu, Niyazi Berke, Behice Boran, M.Ali Aybar, Mustafa Akdağ ve hocam Sencer Divitçioğlu! Hepsi de görüşlerinden ötürü  ezilmiş insanlar! Bu insanlara yazık değil miydi?

 

Yine aynı terane devam ediyor, sistem değişikliği  Meclis görüşmelerinde HDP’liler ayağa kalkmamış, bir muhalefet geleneği olarak CHP’yi de  anladık, lâkin şu İyi Partililer’e ne olmuş? Milletin yarıdan fazlası oy vermiş, daha evvelde olduğu gibi sistem %30 ile değişmiyor! O sebeble bağırtı ve çağırtıdan ne anlarsınız? Cumhuriyet tarihinde ilk olarak  mehter devlet töreninde yürekleri hoplatıyor, sipahiler geçiyor, din adamı ile ilim adamı yan yana oturuyor; bunların itiraz edilecek ve protestoda bulunulacak  tarafı nerededir? HDP ayrı bir devlet peşinde, elbette  aklındakini yapacak, fakat Cumhuriyet’in kurucu partisi ne demek ister? İyi Parti delirmiş mi, yazık şu ülkücülerin reyine!

 

Efendim diktatörlük varmış da, hangi diktatörlük! Terörün üstüne gidiliyor, sınırlarımız zaptü rapt altına  alınıyormuş! Neden normal vatandaş “Olağanüstü Hâl”den şikâyet etmiyor, çünkü onların kanun dışı amaçları yok! İtiraf edelim bölücüler dertli; ne yapmak lâzım yani; yine sokaklar delik-deşik mi edilsin! Bu parti Türk solunun da desteği ile %10 oy alıyor; neden %90’ı tanımıyorlar! Yani demokrasiyi böyle mi anlıyorlar! Kabul edelim veya etmeyelim Devlet Başkanı aleyhinde psikolojik bir rahatsızlık var, fakat sebebini anlamak ve bir analizde bulunmak mümkün değildir! Elbette ekonomi iyi değildir, fakat ne yapalım ki seçtiğimiz ve seçeneği olmayan kalkınma modelimiz bu! Allah’dan korkun  Sosyal Güvenlik Bakanı bu ülkede tebdili kıyafet, sabahın erkeninde ilâç kuyruğu denetlemiyor muydu? Elbette “Enflasyon” bir rahatsızlık, dar gelirliler eziliyor, emekliler ayın başını getiremiyor! Fakat söylenenlerle bu durumun hiç ilgisi var mı? Bu ilkede 50 yıl evvel bir koyun, bir keçi, 20 tavuk ile geçinenler vardı ve hayatlarından pek memnundular, fakat hızlı şehirleşme işi değiştirdi ve mânevi düzeni de bozdu. Bu değişme bir iki yılda olmadı! Kümes ve ağıl yerini satan büyüşehirde bir ev edindi ve asıl düzen böyle bozuldu! Bir de üstüne üstlük terör ülkenin can damarı hayvancılk bölgelerinin boşaltılmasıyle sonuçlandı! Bilim adamı bunları neden incelemez!

 

Bir partili olmak ve ona rey vermek çok farklı bir eylemdir, devlet idâresi yanındakiler ve karşısındakilerle şekillenmez! Devlet hergün şekil değiştirmez, elbette tüzel bir varlıktır; o sebeble işleyişi şahsi seviyelere indirgememeyiz! “MHP batıyor” diyorlardı, hiç de öyle olmadı! İyi Parti de  uçuyor diye düşünenler çoğunluktaydı, fakat hatun partisinden az oy aldı; bu sizlere hiç mi tuhaf gelmiyor! Demek ki kendi partililerinin bir kısmı bile ona Cumhurbaşkanlığı için oy vermemiş! Bu nasıl siyaset! Asıl Bahçeli bu yola girmeseydi MHP batıyordu, bunun farkında mıyız?

 

Elbette istediğiniz makama aday olabilirsiniz, fakat seçilip seçilmeme hiç mi önemli değil! Saadet Partisi ve Karamollaoğlu’nun durumu ortada; çok büyük laflar ediyor ve  güya iktidara akıl veriyordu da sonuç ne oldu? “Realizm” diye bir şey var, aç tavuğun rüyasında darı görmesi gibi bir şey! Yani şimdi BBP liderinin durumu Saadet’ten iyi değil mi? Adam hiç de  muhayyel ve gülünecek lafler etmedi!

 

AKP veya Tayyip Bey’i beğenir yahut beğenmezsiniz; işte düzen değişti! Düşündüğünüz gibi olmayabilir, istediği düzenlemeyi yapmak adamların hakkı değil mi? Elinize geçen Belediye’yi alttan üste kadar değiştiriyorsunuz da devletteki değişiklikler neden hoşunuza gitmiyor! AKP-MHP işbirliği daha yüzeydedir, işin içine kadrolar girince işte o zaman ülke uçacak; hoşuna gitmeyenlerin inadına, “Türk Düşüncesi” bütünleşecektir!

 

Sağlıcakla kalın, işte düzen değişti, hayır getirsin diye dua edin!

Ali Alparslan
Ali Alparslanalialparslan78@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments