İYİ PARTİ

Bu haber 07 Ağustos 2018 - 11:02 'de eklendi ve 844 kez görüntülendi.

      Ali ALPARSLAN
alialparslan78@gmail.com

 

Velhasıl Akşenersiz İyi Parti olmaz; ülkücülük pekâla iki partiyi kaldırabilir; zaten son durum bunu ispatlamıştır. Akşener ellerinin içine aldığı kafası ile bir daha ve geniş düşünmelidir! Ayakta durmak yeni,  erişilmesi kolay hedef belirlemekle olur.

 

 

İYİ PARTİ

 

Başlangıçtan biraz sonra biz İyi Parti için  “Uçan Parti” deyimini kullanmıştık. O günleri hatırlayın, gerçekten bu parti uçuyordu; %30’lara kadar tahminde bulunanlar vardı! Son seçimlerde listelere giremeyen Halaçoğlu ve gölgeleri sürekli olarak öğrenci Meral’ı uçuruyorlardı, ki herhalde geri tepti ve kadıncağız bu nitelemeyi beğenmedi ve onları liste dışı bıraktı. Akşener’de iktidara gelmek değil Cumhurbaşkanı olmak sevdası depreşmişti; partiyi hiçe saydı ve hedefinde partisinden daha az oy alarak  umudu karaya oturttu. Şimdi kargaşalık devam ediyor, bizim ülkücüler listelerin ülkücülerle donatılacağını sanıyordu, üç gün akademisyen çömezliği olan lider anlaşılan hocalarına hiç önem vermedi; ki hocası Mustafa Kafalı’nın eşi listelere bile giremedi. Hatunu öyle bir hırs bürümüştü ki  tebrikât bile kabul etmiyor yola çıktığı çömezlerine  tam çömez muamelesi yaparak telefonlarını kapatıyordu! Tam da lideri Akşener gibi!

 

Teşkilâtlanmayı eski kulağı kesik Koray Aydın yapmıştı; yani parti onun elinde demektir. Şu anda pusuda duruyor ama amacını bilmeyen yok; sırası geldiğinde iktidara yamanmak! Çünkü o iktidar nimetinin ne olduğunu biliyor! Müflis de olsa listelere giremeyen eskiler onun yanında; Hatay’ın Çirkinleri gibi! Demiştik ki Çirkinler giderse Hatay ülkücülere en az iki  vekil verir! Vekil Kaşıkçı tek başına çalıştı ve iki vekillik oy aldı da yurt dışı oyları işi bozdu! Yani eski birliktelik olsa ve İyi Parti işi olmasaydı Hatay’da üç vekil vardı! Adana karaya oturdu, inşallah Genel Başkan aynı hatayı Mahalli Seçimlerde yapmaz!

 

Gerçekten ülkücü olacağı sanılan İyi Parti ne olur? Ne olacağı belli, istifalar var; Halaçoğlu gibi! Güle güle MHP ortaya çıkarmıştı da sindiremedi! Şartlar ne olursa olsun parti Akşener adı ile bütünleşmiş, kısa vadede bunun önüne geçmek ve lider değiştirmek hemen hemen mümkün değildir! O sebeble  pusudakiler daha çok bekleyeceklerdir. Bu arada Akşener partinin kimliği hakkında kararını vermelidir! DYP zihniyeti tutmuyor, halkın beklentileri ülkücülük yönündedir! Zaten DYP’liler de çok istekli değil, hemen hemen dişe dokunur kimse yok! Nerede Biliciler ve Cevheriler? O kadar da kolları kaldırılanlar oldu, buharlaştılar mı birader!

 

Üç ihtimal var, İyi Parti ya batacak veya kendini ispat edip ayağa kalkacaktır. Nasıl batar, işte şimdiki gibi lider duyarsız olursa batar! Nasıl kalkar başlangıçtaki sloganları kullanıp çizgisini koyulaştırırsa! Koyulaştırır mı işte orası şüpheli, maalesef Akşener çok inat! MHP’ye veya AKP’ye yamanması ikinci ve üçüncü ihtimallerdir; kadın böyle geri durursa, Koray’ın dil sürçmesi yapmadığı anlaşılır! Koray için ha MHP ha AKP çok fark etmez! Nasıl olsa ortada örnek var; MHP AKP’ye yatınca durumu kurtardı!. Hiçbir şekilde CHP formülü İyi Parti’yi kurtarmaz ve daha da dibe vurması ile sonuçlanır; seçmen istemiyor.

 

Şartlar ne olursa olsun İyi Parti’de üstte ve altta bir hayli kaliteli insan var; lakin geri duruyor ve Akşener’e güvenmiyorlar. Çünkü Akşener gerçekten çok istikrarsız ve kararsız, dünya kadar insanı sağ gösterip sol vurarak heba etti! Şimdi toparlamak mümkün mü; elbette mümkün de acaba kendileri bunu isterler mi? Birçok yerde MHP’nin eski üç kağıtçılarına yer vermemesi çok güzel de yaşın yanında kuruyu da yaktı! Eğer baştaki durum muhafaza edilseydi tıpkı AKP gibi İyi Parti de Cumhuriyet tarihinin en mükemmel siyasi hareketi olabilirdi!

 

İyi Parti’nin açık seçik ülkücülük ve doktriner Türk Milliyetçiliğine yeniden bir açılım yapması şarttır. Sayın Akşener’in ilk göz ağrısı artık mevta olmuştur! AKP’ye bile o eski mirasın hiç faydası olmamıştır; çünkü eski demokratlık ilmi ölçüleri olmayan, yanardöner bir kitle hareketi idi! Menderes’e sahip çıkmayacak kadar duyarsız olan bu hareket CHP’nin çok kötü bir kopyasıdır. Şimdi İyi Parti’nin CHP tavsiyesi ile demokratlığı ve dolaylı da olsa ayrılıkçılığa haklılık kazandırmaktadır.

 

Velhasıl Akşenersiz İyi Parti olmaz; ülkücülük pekâla iki partiyi kaldırabilir; zaten son durum bunu ispatlamıştır. Akşener ellerinin içine aldığı kafası ile bir daha ve geniş düşünmelidir! Ayakta durmak yeni,  erişilmesi kolay hedef belirlemekle olur.

 

Hoşçakalın.

Ali Alparslan
Ali Alparslanalialparslan78@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments