GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

Alparslan’ı Kim Öldürdü?

Bu haber 25 Ağustos 2018 - 9:05 'de eklendi ve 15.851 kez görüntülendi.

Biliyorsunuz, Sultan Alparslan’ı 42-43 yaşlarında ve çok genç iken kaybettik. Selçuk Sultanlarının büyük olanları içerisinde dokuz sene gibi en az hükümdarlık yapan odur. Yüzü batıya dönük en şanlı Türkmen de, Malazgirt kahramanı bu şahsiyettir. Bir hafta sonra Malazgirt’in 943.cü yıldönümünü (ilk yayın 19.Ağustos.2014)  idrak edeceğiz. Bizim “Milliyetçiler” Malazgirt’te  “Kürt” var mı, yok muydu diye münakaşa ededursunlar, bu önemli savaşta Osman Turan’a göre 10.000 Kürt askeri olduğunu ve Kürtlerin Sultan’a çok bağlı olduklarını ifade edelim.

Sultan Alparslan,  24 Kasım 1072 günü Türkistan seferi sırasında burada öldürülmüştü. Tarihçi Urfalı Mateos“Vekayinamesi”ne göre,  Sultanı öldüren Yusuf Harizmi adlı bir Kürt, Sibt İbnü’l-Cevzi’ye göre de “Mutasavvıf zahid elbisei giymiş bir Batınî”, İskenderiye Patrikleri Tarihi’ne göre de Deylemli  bir“Batınî” yani Büveyhoğlu neslindendir.

Katil Yusuf Harezmi, Selçuklulara ait  “Barzam-Birun Kalesi” Muhafızı imiş. Alparslan’ın Türkistan seferi, damadı ve Karahanlı Hükümdarı olan Şems ül-mülk Nasr’a karşıydı. Çünkü Nasr, Sultanlık sevdalarına kapılarak kayınbiraderi Ayaz’ın üstüne yürümüş ve ordusuna çok büyük zarar vermişti. Üstelik bu meselede Hatun Sultan kardeşi ve babasının tarafını tutuyor diye onu döverek öldürmüştü. Alparslan onunla hesaplaşmak için 200.000 kişilik devasa bir ordu ile Ceyhun’u geçip Buhara yakınlarına geldiği zaman Harezmlilerin halka eziyet edip kadınlara tecavüz ettiklerini ve Barzam kalesine sığındıklarını haber almıştır.
Bunun üzerine kale kuşatılmış ve öldürüleceğini anlayan Yusuf akşam yiyip içtikten sonra karısı ve çocukları Sultan’ın eline geçmesin diye onları bıçakla boğazlamış, ertesi gün kaleden çıkarak Sultan’ın elini ayağını öperek af dilemek istediğini bildirmiş, bunun üzerine verilen izin sonucu Sultan huzuruna çıktığı sırada evvelce çizmeleri arasına gizlediği bıçakları çıkararak Alparslan’ı üç yerinden ağır yaralamış ve bundan bir süre sonra da Sultan ölmüştür. İşin ilginç tarafı Yusuf’un kellesini hizmetkâr bir Ermeni keserek Sultan’ın önüne koymuştur.

İkinci bir iddiaya göre Yusuf yakalanmış ve Sultanın huzuruna getirilerek elleri ve ayakları dört kazığa bağlanmış, ”Benim gibi bir adamı böyle mi öldüreceksin” diye meydan okuyunca ipleri çözülmüş, Sultan ona tek bir ok atmış lakin vuramayınca, anlatıldığı üzere bıçakla yaralanmıştır. Geriye kalan bilgiler aynen tutmaktadır. Aslında gerçekten Kürt ise olayın siyasi yönü yoktur, bir ihtimal ki Nasr tarafından kiralanmıştır. Fakat hayatı ile ilgili eski kaynaklarda verilen bilgiler bu tezi doğrular mahiyette değildir. Fakat Deylemli ise “Hasan Sabbah” taraftarı bir Alamud fedaisidir ki o zaman iş siyasidir ve Karahanlı Hükümdarına dayandırılması da mümkündür.

Muhabbetle.

Ali Alparslan
Ali Alparslanalialparslan78@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.