MHP VE YEREL SEÇİMLER

Bu haber 15 Eylül 2018 - 15:10 'de eklendi ve 1.264 kez görüntülendi.

Ali ALPARSLAN
alialparslan78@gmail.com

 

 

MHP’den küsen tertemiz ülkücü şahıslar İyi Parti ve CHP’nin cazibe merkezi veya etki alanında olursa  Cumhur desteği de başarı için yeterli olmayacaktır. Kaldı ki  Cumhur’un büyük kanadı şaibeli MHP’li şahısları onlardan iyi tanımaktadır; o sebeble oylarının alınması bir hayli zordur. Ülkücüler, en azından tertemiz şahıslar veya adaylarla Mahalli Seçimler’e  gönül rahatlığı ve huzuru  ile katılmak istiyor. Genel Başkan çok dikkatli olmalı ve temiz geçmişine bunları bulaştırmamalıdır.

 

 

MHP VE YEREL SEÇİMLER

 

Genel seçimlerde  Cumhur ittifakından MHP’nin bir hayli kârlı çıktığı çok önemli bir sonuçtur. Belki de hem parti hem de Genel Başkan kurtulmuştur. Çünkü CHP gibi bir MHP her gün bir miktar daha eriyor ve dağılmalar sürüyordu. İyi Parti işin tuzu biberi oldu; MHP’yi bir hayli tırtıkladı ama AKP’den gelen  evvelce gitmiş ödünç ülkücü oylar geri geldi. Elbette gelenler Başkan seçiminde Tayyip Bey’e,  vekil  seçimlerinde de   MHP’ye oy kullandılar. İşte AKP’nin Genel Seçimler’de  MHP’yi desteklediği şeklindeki asılsız dedikoduların da kaynağı budur. Şartlar ne olursa İyi Parti’nin  MHP’yi kalesi olan Adana’da  vurması dikkatle üzerinde durulması gereken bir husustur; demek ki seçmen Genel Merkez’in  Adana tercihlerini tasvip etmiyor! Geçen seçimlerde MHP Adana’da tam anlamı ile dibe vurdu diyebiliriz; Bahçeli’nin basın toplantılarında vitrin gösterileri de zevahiri kurtarmaz!

 

Mahalli seçimlerde de Cumhur İttifakı’nın devamı düşünülüyor; taraflardan birinin kuvvetli olduğu yerlerde  diğerinin desteklemesi ve özellikle Güneydoğu ve HDP’nin kuvvetli olduğu yerlerde  “bakaya” MHP oylarının AKP’ye transferi! Yani hem devlet hem de millet kazanacak, iktidar partisi biraz daha kuvvetlenecek! Peki ya MHP, o da elinde bulunan belediyeleri Büyükşehirleri muhafaza etmeye çalışacak;  düşünce durumu kurtarmak olarak değerlendirilebilir.

 

MHP’nin elinde üç Büyükşehir var; Adana, Manisa, Mersin! Burhanettin Kocamaz  aday olmayacağını açıklamış, Manisa’nın durumu belli değil, CNN Türk’in verdiği habere göre  Adana’da mevcut  Başkan’a söz verilmiş! Halbuki üç Büyükşehir’den en çok tartışılanı Adana, adam  zimmet suçundan 5 yıla mahkum, iş nasıl olacak! Hadi halletti diyelim MHP’liler  bu adama rey vermezken AKP kendi seçmenine nasıl oy verdirecek! Şimdiden   birçok ülkücü CHP’ye çalışıyor, özellikle Çukurova ilçesinde! Kılıçdaroğlu buradan bir ülkücü aday gösterebilir! İyi Parti’nin durumu malum 2 vekil çıkardı, oyları MHP ile hemen hemen eşit durumda! CHP Adana’da uzun yıllardan beri üçüncü parti,  merkez 4 ilçeden iki Başkanlığı var; Çukurova ve Seyhan! İyi Parti ile  anlaşırsa ne olur? Hele MHP hakkında birçok iddialar bulunan ve çevresinde ülkücü kalmayan bir adayı tercih ederse! Bahçeli’nin yanılma ihtimali, yüksek! Sanki  Sözlü ve Varlı ile bilinmeyen bir kan bağı var!

 

Normal şartlarda MHP yönetimi en evvel Manisa için kararını vermeliydi, çünkü Başkan’ın şaibesi yok! Ondan sonra Burhanettin hakkındaki iddiaların tetkik edilmesi gerekmiyor mu? Adamcağız yıllardan beri  hizmet ediyor; arkasında tertemiz bir hizmet yılları var! Peki Adana böyle mi? Sözlü Ceyhan’dan şaibeli olarak geldi ve burada işlediği suçtan ötürü 5 yıla mahkum oldu.  O sebeble  Adana ve Sözlü en son düşünülecek yer olmalıydı! Risk var mı? Her tarafı risk, birçok partili rey vermeyeceğini ifade ediyor, adam herkesi küstürmüş, etrafına topladığı  ithal bürokratlar ile Adana idare ediyor! Mesela tedarikçi ve yükleniciler tek tip, yabancı görülene allamei cihan olsa yer yok! Başkanın muhterem arkadaşı eski ASKİ Genel Müdürü bir yükleniciden 4,5 milyon almış ve adam da Bahçeli’ye birkaç defa şikayet etmiş! Esasen  kendi beyanıdır ki Sözlü’nün Bahçeli nezdindeki dosyası eskiden beri kabarıktır.

 

Cumhur ittifakı için MHP tercihlerini  yenilgilerden yana kullanırsa  yeni mağlubiyetlerin ortaya çıkacağı şüphesizdir. Genel seçimlerde MHP’yi başarıya götüren yolda Cumhur ittifakı desteği kadar tertemiz  ülkücü adayların, eski ocak başkanlarının  aday yapılmasıdır. Belki bu husus fazla dikkat çekmedi ama Başbuğ zamanında bile  “gençlere” böyle bir imkan tanınmamıştı. O sebeble MHP’yi başarıya yine imtihan vermiş ülkücü şahısların  aday yapılması götürecektir.  Hangi ölçüyü kullandığı pek belli olmayan Sayın Bahçeli tercihini şaibelilerden yana kullanır ve derin mahfillerin etkisinde kalırsa yine hüsran geleceği şüphesizdir.

 

MHP’den küsen tertemiz ülkücü şahıslar İyi Parti ve CHP’nin cazibe merkezi veya etki alanında olursa  Cumhur desteği de başarı için yeterli olmayacaktır. Kaldı ki  Cumhur’un büyük kanadı şaibeli MHP’li şahısları onlardan iyi tanımaktadır; o sebeble oylarının alınması bir hayli zordur. Ülkücüler, en azından tertemiz şahıslar veya adaylarla Mahalli Seçimler’e  gönül rahatlığı ve huzuru  ile katılmak istiyor.Genel Başkan çok dikkatli olmalı ve temiz geçmişine bunları bulaştırmamalıdır.

 

Hoşçakalın.

 

 

Ali Alparslan
Ali Alparslanalialparslan78@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments