TÜRKGÜN

Bu haber 26 Eylül 2018 - 11:57 'de eklendi ve 1.589 kez görüntülendi.

Ali ALPARSLAN

   alialparslan78@gmail.com

 

 

Özellikle birikimi olan yazarlara telif ödenmelidir, gazeteci müesseseyi geçim kaynağı olarak görmelidir. Malumdur ki  “Ucuz etin yahnisi olmaz!”. Günümüzde artık amatör teşebbüslerle fayda sağlanmıyor, istenilen hedeflere ulaşılamıyor. Özellikle yayın hayatına yeni başlayan mevkutelerde her bakımdan kalite aranıyor, bu arayış hem teknikte, hem dil ve bilgidedir. Artık sus-pus kitleler çok gerilerde kalmış, hatta tarihe karışmıştır. Türkgün her konuda kalite olmalı ve başı dik, fikri sağlam  bir çizgiye oturtulmalıdır. Başarı diliyoruz.

 

TÜRKGÜN

 

Yeni ülkücü gazete Türkgün Pazartesi günü yayın hayatına başladı; MHP’nin yayın organı olacak. Allah hayırlı etsin. Teknolojik imkanlarla donatılmış pırıl pırıl bir gazete,   artık mürekkep karalı o rotatifler olmayınca temizlik ve albeni ancak bu kadar oluyor. Gazetenin adı çok güzel, Sayın Bahçeli koymuş; adı ile yaşar inşallah, isim anlayana çok şey ifade ediyor!

 

Bu ülkede aslında parti gazeteciliği tutmuyor ve ilgi görmüyor, elbette Yeni Şafak bunun istisnası, onların becerisinin sırrı çok geniş ve yetişmiş kadrolarla çalışmaları, bu hususu gözden kaçırmamak lâzım! Görünen ve herkes tarafından ifade edilen resim kadroların zayıf olduğu. Anlayacağımız camiadaki ufak tefek  takıntılara pek ilgili olmamak gerekiyor! Gerçi yazarlar Ortadoğu’dan gelen ve hareketi geniş açıdan görmeyenler! Ama olsun daha başlangıç, hele bir bekleyelim ve görelim! Milliyetçiliğin hizipçilik üzerinde  yürümeyeceği zaten Ortadoğu ve Yeniçağ’ın yayınlarından anlaşılmıyor mu? Bahçeli akademik kariyerine yakışır kalemler görevlendirmeli ve en kısa zamanda gazete yüzbini vurmalıdır. Yani özellikle teknik kadrolar  meslekten seçilmelidir, birkaç tane de aşırı derecede   politize olmamış, hizipleşmemiş yazar da mutlaka  olmalıdır. Hülasa bu gazete eğrisi doğrusu, ilerisi ve gerisi ile camiayı kucaklamadıktan sonra hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

 

Türkgün’de sadece  mevcudu savunanlar, çoğu zaman  eğriye de doğru diyen, kısır polemiklere giren, camiayı ayrıştıran kişiler az olmalı, hatta hiç olmamalı! Ülkeyi ve camiayı  kucaklayan herkese hitap eden  görüş ve düşüncelere sahip kişiler bulunmalı, tıpkı Yeni Şafak yolu izlenmelidir; yoksa  Ortadoğu varken  bu yeni gazetenin anlamı kalmayacaktır. Keşke yüz bin tirajlarla başlasaydı.

 

Bu satırların yazarı başından sonuna kadar Hergün tecrübesinin içinde bulunmuştur. Bugün dost da düşman da o gazeteye  “Efsane Gazete” diyor, anlayacağınız tarih böyle yazıyor. Şu anda isim hakkı satılıyormuş keşke o alınsaydı. Elbette o zaman gibi bugün de âlim cenahı gazeteden şikâyet ederdi, en azından “çamur gibi” derdi. Fakat Hergün mensupları kanla ve canla imtihan verdiler. Şimdi onlardan hemen hemen MHP’li olan yok, hatta Bahçeli’nin yanında olan bulunmuyor. Bu da ayrı bir handikap! Elbette ne oldu bizlere demeli, akılcı öz eleştiriler yapmalıyız. Aziz Şehid Gün Sazak  Bey Hergün için gövdesini ortaya koymuştu. Türkeş Bey huzurunda,” Böyle gazete olur mu, çamur gibi” dendiğinde fena öfkelenmiş ve emektar vekile sert cevaplar vermiş ve bizleri de korumuştu. İnşaallah Devlet Bahçeli de öyle olur ve gövdesini koyar!

 

MHP bir Bengü TV tecrübesi yaşadı, baştan ona bir başarısızlık ve yersizlik serüveni. Ülkücü yetişkinler meramlarını Haber Türk-TRT-Kanal 7-Halk TV gibi TV’lerde ifade edip komu oyunda beğeni ve takdir toplarken bu kanal onları görmemezlikten gelmiştir. Hiç olmasa bu tecrübelerden faydalanılmalı ve hatalar tekrarlanmamalıdır. Gazete birkaç amatör ismin kendini tatmin alanı olmamalıdır. Saldırganlık, tahammülsüzlük, içte ve dışta kamuoyuna sert mesajlar takdir değil her zaman tekdir görür.

 

Elli yıllık düşüncelerimizde her hangi bir değişiklik yoktur, “Elbette parti gazetesi olmaz”, lakin bu teşebbüsün amacı makul bir çizgiye çekilebilir. Ben olsam  ilk bir ay içinde yüzbini vurmayan gazeteyi kapatır, hiç olmazsa on bin okuyucu bulmayan yazarları  sütunlardan düşerim.  Düşünce, fikir ve ideal gazetesi “Kâr” amacı gütmeyebilir, ama hiç olmazsa kendini kurtarmalı ve partiye yük olmamalıdır. Türkgün mensupları bu kurala mutlak uymalıdır.  Kâr amac gözden çıkarılırken “Ulaşma” ve “ Hizmet” ön plana çıkmalıdır. Bu konuda müteveffa  “Zaman Gazetesi” tecrübesine de mutlaka bakmaları gerekiyor. Adamlar her yazarın kendileri gibi düşünmesini ölçü olarak kullanmadılar ve devleti ortadan kaldıracak kadar bir ivme sağladılar.

 

Özellikle birikimi olan yazarlara telif ödenmelidir, gazeteci müesseseyi geçim kaynağı olarak görmelidir. Malumdur ki  “Ucuz etin yahnisi olmaz!”. Günümüzde artık  amatör teşebbüslerle fayda sağlanmıyor, istenilen hedeflere ulaşılamıyor. Özellikle -yayın hayatına yeni başlayan mevkutelerde her bakımdan kalite aranıyor, bu arayış  hem teknikte, hem dil ve bilgidedir. Artık sus-pus kitleler çok gerilerde kalmış, hatta tarihe karışmıştır. Türkgün her konuda kalite olmalı ve  başı dik, fikri sağlam  bir çizgiye oturtulmalıdır. Başarı diliyoruz.

 

Muhabbetle.

Ali Alparslan
Ali Alparslanalialparslan78@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al