DOLAR
8,7150
EURO
10,3638
ALTIN
497,65
BIST
1.394
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Cumartesi Gök Gürültülü
24°C
Pazar Gök Gürültülü
25°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
26°C
Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir Toplumlar huzur içinde yaşadıkları zaman mutlu olurlar. Mutlu olunması toplumdaki olumsuz söz, davranış ve eylemlerin hiç olmaması veya az olması sonucunu getirir. İnsan bireydir ama toplumda yaşamaya elverişli sosyal bir varlıktır. Birey yalnız yaşadığı zaman değil insanlar arasında yaşadığı sürece mutlu olan canlıdır. Yaratan...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...

TÜRKGÜN

TÜRKGÜN

Ali ALPARSLAN

   alialparslan78@gmail.com

 

 

Özellikle birikimi olan yazarlara telif ödenmelidir, gazeteci müesseseyi geçim kaynağı olarak görmelidir. Malumdur ki  “Ucuz etin yahnisi olmaz!”. Günümüzde artık amatör teşebbüslerle fayda sağlanmıyor, istenilen hedeflere ulaşılamıyor. Özellikle yayın hayatına yeni başlayan mevkutelerde her bakımdan kalite aranıyor, bu arayış hem teknikte, hem dil ve bilgidedir. Artık sus-pus kitleler çok gerilerde kalmış, hatta tarihe karışmıştır. Türkgün her konuda kalite olmalı ve başı dik, fikri sağlam  bir çizgiye oturtulmalıdır. Başarı diliyoruz.

 

TÜRKGÜN

 

Yeni ülkücü gazete Türkgün Pazartesi günü yayın hayatına başladı; MHP’nin yayın organı olacak. Allah hayırlı etsin. Teknolojik imkanlarla donatılmış pırıl pırıl bir gazete,   artık mürekkep karalı o rotatifler olmayınca temizlik ve albeni ancak bu kadar oluyor. Gazetenin adı çok güzel, Sayın Bahçeli koymuş; adı ile yaşar inşallah, isim anlayana çok şey ifade ediyor!

 

Bu ülkede aslında parti gazeteciliği tutmuyor ve ilgi görmüyor, elbette Yeni Şafak bunun istisnası, onların becerisinin sırrı çok geniş ve yetişmiş kadrolarla çalışmaları, bu hususu gözden kaçırmamak lâzım! Görünen ve herkes tarafından ifade edilen resim kadroların zayıf olduğu. Anlayacağımız camiadaki ufak tefek  takıntılara pek ilgili olmamak gerekiyor! Gerçi yazarlar Ortadoğu’dan gelen ve hareketi geniş açıdan görmeyenler! Ama olsun daha başlangıç, hele bir bekleyelim ve görelim! Milliyetçiliğin hizipçilik üzerinde  yürümeyeceği zaten Ortadoğu ve Yeniçağ’ın yayınlarından anlaşılmıyor mu? Bahçeli akademik kariyerine yakışır kalemler görevlendirmeli ve en kısa zamanda gazete yüzbini vurmalıdır. Yani özellikle teknik kadrolar  meslekten seçilmelidir, birkaç tane de aşırı derecede   politize olmamış, hizipleşmemiş yazar da mutlaka  olmalıdır. Hülasa bu gazete eğrisi doğrusu, ilerisi ve gerisi ile camiayı kucaklamadıktan sonra hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

 

Türkgün’de sadece  mevcudu savunanlar, çoğu zaman  eğriye de doğru diyen, kısır polemiklere giren, camiayı ayrıştıran kişiler az olmalı, hatta hiç olmamalı! Ülkeyi ve camiayı  kucaklayan herkese hitap eden  görüş ve düşüncelere sahip kişiler bulunmalı, tıpkı Yeni Şafak yolu izlenmelidir; yoksa  Ortadoğu varken  bu yeni gazetenin anlamı kalmayacaktır. Keşke yüz bin tirajlarla başlasaydı.

 

Bu satırların yazarı başından sonuna kadar Hergün tecrübesinin içinde bulunmuştur. Bugün dost da düşman da o gazeteye  “Efsane Gazete” diyor, anlayacağınız tarih böyle yazıyor. Şu anda isim hakkı satılıyormuş keşke o alınsaydı. Elbette o zaman gibi bugün de âlim cenahı gazeteden şikâyet ederdi, en azından “çamur gibi” derdi. Fakat Hergün mensupları kanla ve canla imtihan verdiler. Şimdi onlardan hemen hemen MHP’li olan yok, hatta Bahçeli’nin yanında olan bulunmuyor. Bu da ayrı bir handikap! Elbette ne oldu bizlere demeli, akılcı öz eleştiriler yapmalıyız. Aziz Şehid Gün Sazak  Bey Hergün için gövdesini ortaya koymuştu. Türkeş Bey huzurunda,” Böyle gazete olur mu, çamur gibi” dendiğinde fena öfkelenmiş ve emektar vekile sert cevaplar vermiş ve bizleri de korumuştu. İnşaallah Devlet Bahçeli de öyle olur ve gövdesini koyar!

 

MHP bir Bengü TV tecrübesi yaşadı, baştan ona bir başarısızlık ve yersizlik serüveni. Ülkücü yetişkinler meramlarını Haber Türk-TRT-Kanal 7-Halk TV gibi TV’lerde ifade edip komu oyunda beğeni ve takdir toplarken bu kanal onları görmemezlikten gelmiştir. Hiç olmasa bu tecrübelerden faydalanılmalı ve hatalar tekrarlanmamalıdır. Gazete birkaç amatör ismin kendini tatmin alanı olmamalıdır. Saldırganlık, tahammülsüzlük, içte ve dışta kamuoyuna sert mesajlar takdir değil her zaman tekdir görür.

 

Elli yıllık düşüncelerimizde her hangi bir değişiklik yoktur, “Elbette parti gazetesi olmaz”, lakin bu teşebbüsün amacı makul bir çizgiye çekilebilir. Ben olsam  ilk bir ay içinde yüzbini vurmayan gazeteyi kapatır, hiç olmazsa on bin okuyucu bulmayan yazarları  sütunlardan düşerim.  Düşünce, fikir ve ideal gazetesi “Kâr” amacı gütmeyebilir, ama hiç olmazsa kendini kurtarmalı ve partiye yük olmamalıdır. Türkgün mensupları bu kurala mutlak uymalıdır.  Kâr amac gözden çıkarılırken “Ulaşma” ve “ Hizmet” ön plana çıkmalıdır. Bu konuda müteveffa  “Zaman Gazetesi” tecrübesine de mutlaka bakmaları gerekiyor. Adamlar her yazarın kendileri gibi düşünmesini ölçü olarak kullanmadılar ve devleti ortadan kaldıracak kadar bir ivme sağladılar.

 

Özellikle birikimi olan yazarlara telif ödenmelidir, gazeteci müesseseyi geçim kaynağı olarak görmelidir. Malumdur ki  “Ucuz etin yahnisi olmaz!”. Günümüzde artık  amatör teşebbüslerle fayda sağlanmıyor, istenilen hedeflere ulaşılamıyor. Özellikle -yayın hayatına yeni başlayan mevkutelerde her bakımdan kalite aranıyor, bu arayış  hem teknikte, hem dil ve bilgidedir. Artık sus-pus kitleler çok gerilerde kalmış, hatta tarihe karışmıştır. Türkgün her konuda kalite olmalı ve  başı dik, fikri sağlam  bir çizgiye oturtulmalıdır. Başarı diliyoruz.

 

Muhabbetle.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.