KAŞIKÇI OPERASYONUNUN HATIRLATTIKLARI

Bu haber 23 Ekim 2018 - 10:19 'de eklendi ve 597 kez görüntülendi.

Recep SAVRAN

     recepsavran49@gmail.com

 

Şüphesiz ki  Kaşıkçı âilesi Arap; lâkin âilenin  en tanınmışı olan  dolar milyarderi  amca Adnan Kaşıkçı’nın en son Kenan Evren tarafından   elinin tersi ile kovulmasının duygusallıktan başka ne anlamı var? Şu Araplar yine fenâ adamlar değilmiş ki  Türkiye’de dünya kadar  yatırımları var, tatile geliyorlar, mal mülk ediniyorlar! Katar gibi  Türkiye ile  stratejik ortak  olacaklar bulunması gerekmiyor mu? Arap dünyasına dağılmış Kaşıkçı âilesi gibi olanlara Hüsnü Mahalli  “Türk Araplar” diyor, haksız mı? Suriye  muhacirlerinin Türkiye’yi tercih etmesinin herhalde en büyük sebebi de budur. İstanbul’un beş yıldızlı otellerinde kaç yıldan beri yaşayan zengin Suriyeliler pekâla Avrupa’ya gidemezler miydi? Artık şu tekerlemelerden vazgeçin!

 

KAŞIKÇI OPERASYONUNUN HATIRLATTIKLARI

 

Suûdî vatandaşı gazeteci Cemal  Kaşıkçı’nın İstanbul’da katledilmesi elbette İslâm Dünyasına karşı  yeni bir operasyondur. Nasıl bir operasyon  mutlaka yeni bir operasyon! Trump “Biz olmazsak Suudiler olmaz” diye konuşuyor; acaba Suûdî parası olmazsa  ABD olabilir mi? Suûdiler’in ABD’de bilinen serveti  bir trilyon dolarmış, ona göre düşünün!

 

Afganistan ve Irak’ın işgalini Türkiye sessiz karşıladı, bir anda kırmızı çizgiler kayboldu ve Türk askerinin başına  çuval bile geçirdiler! Ardından  el-Kaide ve IŞİD komedyası, doğrusu  bu operasyonların devamı olarak 15 Temmuz pek sırıttı, ABD niyetleri deşifre oldu ve artık operasyon açık kart oynamaya  dönüştü. İşte günümüzde bu sürecin içinde yaşıyoruz! İş kukla bir Kürt Devleti’nin  kurulması ve örgütün işgal altında bulundurduğu %30’luk Suriye’nin petrol bölgelerine  hâkim olmaya geldi dayandı!

 

İngilizler 1.Dünya Savaşı’nda  Arapları ayaklandırmayı başarmış, fakat Kutsal Mekânlar’ın idaresini  onlara vermeyerek  Bedevî Suudiler’e teslim etmişlerdi. Çok geçmeden  gerçek Araplar belki  aldatıldıklarını anlamışlar  ve İngilizler’in muteber adamı Osmanlı Valisi  Şerif Hüseyin’in oğlu Irak Kralı Faysal  Mustafa Kemal’e konfederasyon teklif etmişti. Arapların ihanet yıllarının sıcaklığının hâkim olduğu o zamanın duygusal ortamında elbette  bu teklifle ilgilenilmemiştir ama Türkiye hiçbir zaman  savaşsız çekildiği bu bölgenin  öneminden geri atmamıştır. Elbette Türkiye’nin Irak’da çok kuvvetli bir ayağı bulunsa  ve  NATO’lu yıllarda o kadar hata yapılmamış olsaydı 1990’la başlayan ABD rüyaları hiçbir zaman  gerçeğe dönüşmeyecekti.

 

Cumhuriyet ile başlayan “Yeni Türkiye  Aydınları”nın  köpeğine “Arap” adını takması, ”Ne Şam’ın şekeri ne Arab’ın yüzü” düşünce kırıntıları  halk nezdinde hiç de karşılık bulamamıştır. Milliyetçiler çok kızacak ama   şartlar ne olursa olsun  İslâm tarihinde Araplar bizim kardeşimizdir. Selçuklu devri hariç  400 yıllık Osmanlı devrinde  son “Hasta Adam” görüntülerine kadar  bizden ne devlet ne de hükümet istemişlerdir, üstelik ellerindeki herşeyi almışızdır! Onlara tercih edip de  Anadolu’nu  her tarafına  ağır misafir olarak davet ettiğimiz Kürtler’in çoğunluk olarak durumunu 40 yıldan beri kurtulamadığımız ayrıklıçı terörle  iliklerimize kadar da  hissediyoruz.

 

Türkiye’nin  geç de olsa  tamamen bir operasyon olan Suriye hadiselerinde  “Fırat Kalkanı Harekatı” ile  gözleri açılmıştır.  Siz Milli Mücadele’nin Samsun’da başladığına dair ezber teoriyi bir tara koyun, Mustafa Kemal’in TC. nüfusuna ilk kaydı  neden Gaziantep’dir? Lütfen bunun cevabını verin!  Hatıralara, özellikle Mustafa Kemal’in en yakınında bulunmuş Kılıç Ali’nin yazdıklarına bakın, “Milli Mücadele” bugün  Suriye ile karışık İmparatorluk topraklarında  başlamıştır.

 

Bütün bunlarla “Kaşıkçı Olayı”nın ne ilgisi var diyebilirsiniz! Yirmi kaç devlete bölünmüş Arap dünyasına bakınız; her şehirde bir Türk mahallesi, Türk semti veya Türk kültür unsurlarının canlı ve kanlı durduğu   tamamen üst tabaka  sosyal çevreleri göreceksiniz. Halep-Hama-Humus-Şam-Filistin-Ürdün-Kahire-İskenderiye-Mekke-Medine hatta Kuzey Afrika Fas-Tunus-Cezayir! O sebeplerle Kaşıkçı olayı en azından  Türkiye için duygusallıktan sıyrılmış realist bir Arap siyaseti gerekliliğini  ortaya koymuştur.  Peygamber coğrafyasına hakim Suûdi Devleti’nin ABD kanalı ile PKK/PYD’ye  milyon  dolarlarla ifâde edilen  haracı vermesi bile   Türk-Arap barışını işaret etmektedir.

 

Şüphesiz ki  Kaşıkçı âilesi Arap; lâkin âilnin  en tanınmışı olan   dolar milyarderi  amca Adnan Kaşıkçı’nın en son Kenan Evran tarafından   elinin tersi ile kovulmasının duygusallıktan başka ne anlamı var? Şu Araplar yine fenâ adamlar değilmiş ki  Türkiye’de dünya kadar  yatırımları var, tatile geliyorlar, mal mülk ediniyorlar! Katar gibi  Türkiye ile  stratejik ortak  olacaklar bulunması gerekmiyor mu? Arap dünyasına dağılmış Kaşıkçı âilesi gibi olanlara Hüsnü Mahalli  “Türk Araplar” diyor, haksız mı? Suriye  muhacirlerinin Türkiye’yi tercih etmesinin herhalde en büyük sebebi de budur. İstanbul’ın beş yıldızlı otellerinde kaç yıldan beri yaşayan zengin Suriyeliller pekâla Avrupa’ya gidemezler miydi? Artık şu tekerlemelerden vazgeçin!

 

Hoşçakalın.

Recep SAVRAN
Recep SAVRANrecep.savran@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments