MÜHENDİSLİK HARİKASI

Bu haber 29 Kasım 2018 - 10:13 'de eklendi ve 740 kez görüntülendi.

Hamza ALPARSLAN

       hamzaalparslan.80@gmail.com

 

Daha neler var neler?  Yarım milyara baliğ olan ihaleler, seçime kadar  ilâna çıkacak ve adrese teslim sahiplere verilecektir! Bu ülkede  denetleyen yok  mudur? 800 bin su sayacı değişecekler,  360 TL. bedel abonelerden tahsil edilecek! Sisteme uyumlu olmayan elektronik sayaç! Nerede kullanılıyor, kullanım nerede başarılı sonuç vermiş! Mevcut sayaçlar zaten elektronik okunuyor! İşin peşini bırakmayacağız ve mağdur insanları ezdirmeyeceğiz! Kul hakkı yiyorlar, haram olsun! İnşaallah  Bay Yüksel’e  31 Mart’da  bir “Üstün başarı belgesi” veririz. Başkanı nasıl olsa  beş yıl zimmet cezasını çekmek için  avanesi ile birlikte kodese! Adalet bekliyoruz, adalet!

 

MÜHENDİSLİK HARİKASI

 

Sözümüz ona, her hususta Adana Aski’nin beyni ve Sözlü’nün mutemedi Bay Yüksel Durna’nın sosyal medya hesabını mutlaka görmelisiniz! Bir veya iki kişinin katıldığı tenzilat oranı, yüzde üç ve beşi geçmeyen adrese teslim  ihaleleri nasıl da “Mühendislik Harikası” olarak   anlatıyor. Dilin kemiği  olmadığı gibi yalanın cezası da yok! Bu ülkede okuyan az olduktan sonra elbette dilediğiniz her yalanı gerçekmiş gibi ortaya koyar veya paylaşabilirsiniz!

 

Malum Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı havada geziyor; Devlet Bahçeli Sözlü olarak açıklamaya açıkladı ama kesin bir durum yok. Çünkü AKP seçmeni  “Ülkücülerin rey vermediği birine biz nasıl  o veririz” diyorlar. Anlaşılan AKP desteğinin de realize olması bir hayli zor! Keşke yerel medyayı  tetkik etme   zamanınız olsa, bu adama zırnık bile vermezsiniz! Baş bürokrat, ithal adam telaşta; hesap sorulursa baş sorumlu! Zimmet derdi yok, başkalarının cebini dolduruyor! O tedarikçiye bu bağlılık nedir? Hani yerli  insanlar destelenecek diye  yiğitlik yapıyor, İdare Mahkemesi’nde gürlüyordunuz! Adana Belediyesi’nin bu dönemde değişmez kuralı şaibeli adamları terfii ettirmek. Eski Genel Müdür Rahmi 4.500.TL.  güya ödünç alınan bir yüklenici parasının üstüne yattı da Genel Sekreter Yardımcısı yapıldı! Meseleden Bahçeli’nin haberi var, lakin “Kovun bu adamı” diyeceğine “Parasını ödeyin” demiş! Demek ki maddi istismar da yaz boz tahtası! O şaibe dolu tedarkçiyi A.Durak kovmuştu, şimdi 22 milyonluk ihale ile  ödüllendirildi. Peki bu işi kim yaptı; Yüksel Durna, adam proje değişikliği yapıyor, keyfine göre  boru üretecek ve keyfine göre döşeyecek! İlgili teknik elamanın raporu ve  tedarikçiyi tehdit belgesini  yorumsuz yayınladık!

 

Peki kim bu Yüksel Durna, Sivaslı ülkücü şahıs ve Ziraat Mühendisi! MHP döneminde Tarım Bakanlığı ve sonra da Atom idaresinde çalışmış! Yani  inşaat teknik elemanlığı yok, danışman da kullanmıyor! İller Bankası’ndan gelen sağlam projeleri yetkisine dayanarak tadil ediyor ve  yüklenici özelliğine göre  ihale yapıyor! Elbette işin sahibi Belediye ama kredi müessesesi İlbank!  Dolaysiyla para musluğu ve bilgi birikimi tamamen “by-pass” ediliyor! İlgililer bunu incelemeli, netice itibari ile  kamu büyük zararlara  sokulıyot!

 

Yine önceki yazımızda “Tugut Özal Bulvarı Yağmursuyu İnşatı”nın Genel Müdürlük isteği üzerine İlbank Bölge Müdürlüğü  teknik elamanlarında verilen raporu neşrettik! Personelde köstebek aradılar, işin ilginç tarafı  İlbank Bölge Müdürü elamanın arkasında Genel Müdürü’nün önünde durmadı! Adam işe başlamış, Yüksel Durna  işe “Mühendislik harikası” diyor! Girin sosyal medya  hesabına bakın! Ziraat Mühendisi ne zaman alt yapı uzmanı olmuş anlamak mümkün değildir! Belli ki başta başkanı olmak üzere  birilerinin  talimatına uyuyor! Tenzilatlı iş yapıyorlar diye  aralarında ülkücü yüklenicilerin de bulunduğu  müteahhitleri ortadan kaldırdı! Halbuki ”Burada doğulu istemiyorum” diyordu ve bunu  bir hakimin yüzüne söylemişti! Peki şimdi?

 

“Mühendislik Harikası”nın müteahhidi Ankara mahreçli, elinde küçük çaplı bir  mikro delgi aracı var! Halbuki  sadece kavşaklar için öngörülen  delginin  çapı bir hayli fazla! Özal Bulvarı dört şerit, bir şeridi kapatır, herhangi bir yükleniciye yaptırabilirsiniz! İlbank yaklaşık maliyeti 6 milyon hesaplamış, adam gibi rekabete açarsanız bu iş üç bilemediniz dört milyona yaptırılır! Lakin mevcut durumda ihale bedeli  36 milyon, yapılacak iş üç km.! Evvelki dönemde aynı şartlar altında  bu para ile 36 km. yağmursuyu döşenebilirdi! Bu yağmalı börek nedir?

 

Bay Durna işi “Mühendislik Harikası” diye takdim ediyor; sahasında işi bilenlere sorduk da, “Hiç de öyle değil, bu iş herkesin bildiği bir iş” dediler! Elbette  bir bitki veya ot mühendisi ile ihtisası alt yapı olan  mühendisin algısı farklı olacaktır! Mikro delgi diğer belediyelerde de kullanılıyor ama sadece kavşaklarda! Çünkü pahalı olduğu gibi onarımı mümkün değildir! Büyük çaptan kafaya göre küçük çapa da düşülünce taşıma zorlukları vardır! Öyle dümdüz arazide,  paralel sokaklar bile boş iken, bu usulü kullanan var mı?

 

Daha neler var neler?  Yarım milyara baliğ olan ihaleler, seçime kadar  ilâna çıkacak ve adrese teslim sahiplere verilecektir! Bu ülkede denetleyen yok  mudur? 800 bin su sayacı değişecekler,  360 TL. bedel abonelerden tahsil edilecek! Sisteme uyumlu olmayan elektronik sayaç! Nerede kullanılıyor, kullanım nerede başarılı sonuç vermiş! Mevcut sayaçlar zaten elektronik okunuyor! İşin peşini bırakmayacağız ve mağdur insanları ezdirmeyeceğiz! Kul hakkı yiyorlar, haram olsun! İnşaallah  Bay Yüksel’e  31 Mart’da  bir “Üstün başarı belgesi” veririz. Başkanı nasıl olsa  beş yıl zimmet cezasını çekmek için  avanesi ile birlikte kodese! Adalet bekliyoruz, adalet!

 

Hoşçakalın.

Hamza ALPARSLAN
Hamza ALPARSLANhamzaalparslan8@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments