SÖZLÜ’DEN PAKET İHÂLE

Bu haber 03 Ocak 2019 - 18:28 'de eklendi ve 736 kez görüntülendi.

   Hamza ALPARSLAN

      hamzaalparslan.80@gmail.com

 

Gelelim hal-i pürmelâlimize! Partimiz Sözlü’nün ısrarla aday olmasını istiyor, tevatıra göre Cumhur’un büyük ortağı hiç istemiyor! O sebeble açıklanmadı ve açıklanmıyor, rehâvet devam ediyor! Neden acaba? Hani  hep tekrar ettiğimiz yetişmiş kadrolarımız vardı, Allahaşkına köküne kıran mı girdi! AKP Sözlü ile seçim alınamayacağını ve seçimin CHP’ye kaptırılacağını biliyor da, bizim siyasetçilerimiz neden bilmiyor, ne için bu adamdan vazgeçemiyorlar! Söyleniyor, dilin kemiği yok,  korkuyorlar mı? Yani şu işlerde birliktelik veya onay var mı? Tabii ki böyle bir düşünce Genel Başkan’ın şahsı ile ilgili değil! Lâkin netice fark eder mi? Milletin parasının buharlaşması bir bekaa sorunu değil mi? Bilemem şahsen rey vermem, verenler böyle bir vebâle ortak olur!

 

SÖZLÜ’DEN PAKET İHÂLE

 

Hükümetin paket yasalarından esinlenen medarı iftiharımız  Ceyhan’ın eski, yıllardan beri de Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız, ”Turancı” kardeşimiz, katil Yılmaz Güney dostu delikanlımız, “Taşmedreseli” diyorlar ama  gerçekte “Çakma Taş Medreseli” babası, sanki Çukurova’da icad olmuş gibi “Rakı Festivali” muhibbimiz Bay Hüseyin Sözlü gitmesine veya kalmasına birkaç ay kala  tam 589.877.227,34 TL  ihâle bedeli ile bir “Paket İhâle” yapmıştır. Müşteri bulabilse veya yasalara sığdırılabilirse sanırız koca “Çukurova”yı da ihâle edecek!

Başkan olduktan kısa  süre sonra sonra bu ihâlelerle  Belediye kasası ve kredilerini tüketen Bay Hüseyin dört yıldan beri  tedarikçi ve yüklenicilere para ödeyemiyor! Personel sayısısını on katına çıkarmış ama onların da maaşları düzenli ödenmiyor! Kredi kartı batağına düşmüş üç kağıtçı misali alacaklılar ya batıyor veya  icra ile alacaklarını alıyor! Biten ihale yok, israftan geçilmiyor, her oda önünde 25 bin liralık bir fotokopi makinası, her odada birkaç klima, ki kışın da çalışır yazın da! Sırf Genel Başkanın adını taşıdığı için  partimizin şeref ve haysiyeti olan Bahçeli Köprüsü’nün süresi bittiği halde ortada köprü yok! Bu köprü için Genel Başkan hatırına iki sefer kredi verilmiş veya verilmesine Hükümet’ten onay çıkmıştır! Adanalılar gitsin baksın  köprü nerede? Adana beş yıl önceki Adana, Aytaç Durak’ın metrosu çalışıyor, Karayollarının alt geçitleri Belediyenin beş kuruşu olmayan eserler! Nerede bu adamın yaptığı ihaleler! 1071 açılış diyordu da neyi açtı?

Gelelim şu yeni ihaleye, bedeli yukarıda yazdık. İhale Kayıt Kayıt Numarası: 2018/426180, Süre: 365 gün, Tarih: 31.08.2018. Şimdi komediye bakın dosya alan istekli sayısı 3, geçerli teklif 1, ihale usulü pazarlık. Ne anladınız yani tek kişi ile pazarlık yapılmış, öyle rekabet ortamı yok! Peki işin konusu veya işin adı ne; “Girne Köprüsü Genişletme, Türkkuşu Cd Altgeçidi, Türkmenbaşı Blv Otoyol Bağlantı Yolları, Yavuzlar Mh Güney Köprüsü, Muhtelif Yollarda Bitümlü Sıcak Karışım Ve Feke İlçesinde Yollara Alttemel, Temel, Asfalt Emülsiyonu İle İki Tabaka Sathi Kap. yapılması.”

Çok ilginç de,  acaba neden açık ihale değil; açık olup da  sonunda pazarlık yapılamaz mıydı? Olmazmış demek! Peki işi kim almış! Şimdi sıkı durun: Net Yapı Ve Ticaret Mühendislik Mim. Müş. Ltd. Şti. Yüklenicinin  adresini de verelim mi, belki hayırlamaya giden, belki de adamların kim olduğunu,  yakından tanıyanlar olduğu belli olur. İşte Adresi: Plevne Mah/Semt Çatalca Sk. 238 06930 Sincan/Ankara. Aman yüklenici kardeşimiz kızmasın bizim onunla derdimiz veya meselemiz yok, gayet de iyi niyetliyiz! Tabii  o kardeşimiz bizi merak ederse Bay Yüksel’den öğrenebilir; arkadaşımız bu sıralar adres dağıtıyor!

İhaleden ve pazarlıktan amaç nedir sizce; tabii ki yükleniciye  bir miktar indirim yaptırmak! Bir misal olmak üzere 3-5 milyonluk işlerde indirim  %60’a kadar gidebiliyor. İhale makamları bu indirimlerden şikâyet ediyor, o da ayrı ayrı bir mesele ve düşündürücü! Bu şartlarda dünya kadar tesis yapılmış ve çalışıyor! AKP’nin  bölünmüş yollarının hemen hemen tamamı böyle yaptırılmıştır! Bay Hüseyin’den önce de Belediyede durum buydu! Peki bu adamın indirimi olmuş mu dersinz! Olmuş olmuş! Peki ne kadar: 591.453.233,04-589.877.227,34 = 1.576.005.70. Yüzde  kaç iskonto yapılmış bunu da artık siz hesap edin! Ne kadar, binde bir bile değil! 0,099.

Gelelim hal-i pürmelâlimize! Partimiz Sözlü’nün ısrarla aday olmasını istiyor, tevatıra göre Cumhur’un büyük ortağı hiç istemiyor! O sebeble açıklanmadı ve açıklanmıyor, rehâvet devam ediyor! Neden acaba? Hani  hep tekrar ettiğimiz yetişmiş kadrolarımız vardı, Allahaşkına köküne kıran mı girdi! AKP Sözlü ile seçim alınamayacağını ve seçimin CHP’ye kaptırılacağını biliyor da, bizim siyasetçilerimiz neden bilmiyor, ne için bu adamdan vazgeçemiyorlar! Söyleniyor, dilin kemiği yok, korkuyorlar mı? Yani şu işlerde birliktelik veya onay var mı? Tabii ki böyle bir düşünce Genel Başkan’ın şahsı ile ilgili değil! Lâkin netice fark eder mi? Milletin parasının buharlaşması bir bekaa sorunu değil mi? Bilemem şahsen rey vermem, verenler böyle bir vebâle ortak olur!

 

Hoşçakalın.

 

 

Hamza ALPARSLAN
Hamza ALPARSLANhamzaalparslan8@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments