HATAY’DA “CUMHUR” VE “MİLLET” İTTİFAKI

Bu haber 02 Mart 2019 - 15:06 'de eklendi ve 804 kez görüntülendi.

          Ali ALPARSLAN

           alialparslan78@gmail.com

 

“Millet İttifakı”nın Büyükşehir adayı, iki evvelki dönemde AKP’den Belediye Başkanı, ülkücü akademisyen! Üstelik dağlı, yani sıkı Türkmen! AKP adayı da eski hali ülkücü imiş! Fakat Lütfi Savaş rüzgârına dayanamaz, fakat bir Burhanettin oyunu çıkarsa şaşmayın! AKP Büyükşehir’de ülkücülerin oyunu alamayacağını biliyor, o sebeble paylaşımda pek cimri davranmış! Birçok ilçeyi de alamaz ve “Millet” ittifakına kaptırır; Kırıkhan gibi! MHP’nin Belen Belediye Başkanlığı da temelsiz, aday ülkücülerden bile oy istemiyor, kendi havasında! Anlaşılan vekilin yüzünü kızartacak!

 

HATAY’DA “CUMHUR” VE “MİLLET” İTTİFAKI

 

II. Dünya Savaşı’na üç beş gün kala anavatana katılan Hatay Cumhuriyeti cumhuriyet tarihimizde sonradan gelen iller dışında son ilimiz sayılabilir! Tarih, coğrafya, inanç ve etnik özellikleri dolayısiyla sosyolog ve siyaset bilimcilerin dikkatle incelemesi gereken bir bölge merkezi! Bölge merkezi diyoruz çünkü bir yandan Çukurova, diğer yandan Suriye’nin eski ve köklü bir paçası durumundadır. Osmanlı’nın Hicaz Valisi Hain Şerif Hüseyin ilk başkaldırı yıllarında Antakya’nın Halep kapısı tarafında oyalanmış, çok önemli! Bulunduğu ortam tamamen Türkî, bugünkü Narlıca Mahallesi, lâkin kimlik sorulduğu zaman halkın çoğu “Türk” yerine “Müslümanız” der! Üzerinde önemle durulması gereken bir husus!

 

Lozan’da Hatay bir sürgün yatağı, birçok 150’lik buradadır, çok eğitimli insanlar! Meselâ Refik Halit Karay ve Osmaniye Eski Mutasarrıfı Mesut Fani Bilgili ilk akla gelenler! Bizler Bilgili’yi iyi tanırız, ortaokul ve lise devrimizde avukatlık yapardı, hocamız sayılabilir, çünkü çok bilgili biriydi! Şimdi soyları Bilgililer âilesi olarak Osmaniye Kadirli’de devam ediyor! Üstat ağabeyi Adana Ferda Gazetesi Sahibi Ali Fani Bilgili gibi feylesof Rıza hayranı, o zaman o da Halep’de sürgün bir 150’lik! Ali Fani ise Fransız muhibbi, Kürt asıllıdırlar ama bir kardeşleri Çanakkale gazisi! Mesut bey de Fransa’da ilk Kürdoloji doktorası yapan adam, Osmaniye’de birçok Türk subayı ve liderini Ermeni tehciri dolayısiyle ipe gönderen adam! Mezarlığa bakın bunu görürsünüz! Yine filozof olan Cemil Meriç o dönemin Hatay mamülü! Ve o yıllarda Antakya Lisesi Türkiye birincisi olmuş, hem sayısal hem de sözelde! Esad’ın birçok danışmanı da Antakya Lisesi ve İTÜ mezunu tanıdıklar!

 

Antakya Hatay’ın merkez ve yaygın kültürü ile mücavir alanlarını çok etkileyen bir ilçemiz! Yakın olması dolayısyle Türkmen ahali kalesi olan Yayladağı ve Altınözlüler çift mekânlıdır, köyleri ve Antakya! Dolayısiyla Antakya’da onların borusu öter! Yayladağı Bayır Bucak, Altınözü İdlip devamıdır! Suriye İdlip ve Lazkiye illlerinin 1/3’ü Türkiye’de; her bakımdan aynı! Evvelki zamanda sadece Samandağı’na hakim Aleviler şimdi merkez ilçe ve mahallerinde herhalde sünnilerle eşit bir nisaba sahip! İki cemaatte de kendi inançları doğrultusunda köktendincilik yok, sünnî doğmatik İslâmcı, Alevi Baasçı değildir! O sebeble “Milli Görüş” AKP’ye kadar buralarda oy alamamıştır! İlginçtir ki milliyetçilik doruk ideoloji olmasına rağmen o yıllarda MHP de burada zayıftır! Lâkin Alevi’den MHP’li vardır ama AKP’li katiyyen olmaz! Aleviler’in çoğu Sünnî esasa göre ibadet eder, tavsiye ederiz Antakya Affan Camii’nde bir Cuma namazı kılınız!

 

Antakya “Çok kültürlüdür” diye şöhret yapmıştır, inanmayın hiç alâkası yok! Antakya’da faal bir Hristiyan kültürü hiç bulunmuyor, kesin olarak inanın ki Arap kültürü de öyle! Altınözü ve köylerinin çoğu Arapça konuşur ama onlara “Arabım” dedirtemezsiniz! En güzel Ararapça’yı Hıristiyanlar konuşur! Merkez ve Arsuz ilçelerine bakınız! Yine sanıldığı gibi Antakya Haleb’in veya Halep Antakya’nın arka bahçesi değildir! Haleb’in kültür ikliminde Antep ağırlıktadır, örnek, “Baklava kültürü”; halbuki Antakya’da “Künefe geleneği” var, Haleb’de yok denebilir! Antakyalı da baklavayı çok iyi bilmez, hafif dağlara doğru çıkarsanız Keçi besleyen “Türkmenler” o emsalsiz peynirden “Helva” yaparlar! Buralarda “Künefe” de keçi peynirinden yapılır ama, son yıllarda sanayii “İnek peyniri”ni tercih ett! Dağda inek beslenmez!

 

Çok ilginç herkes bir miktar ülkücü, her Türkmen bir miktar “Alevi meşreb”tir! Neden çünkü Osmanlılı yıllarda sadece Antakya içinde 40’a yakın “Bektaşi tekkesi” var! Bir Osmanlı siyaseti olarak bunlar zamanla Arap geleneği olan Alevilik’e dönüşeceğine hep sünnileşmişlerdir! Köylerde böyle bir şey hiç yok! Lâkin İslâm anlayışı katiyyen köktendinci değildir! İşte Hatay bu, bilmeyenler bir miktar öğrenmeli!

 

Gelelim şu “Cumhur”a; MHP ve AKP birlikte hareket ediyor, AKP adaylarının geçmişinde ülkücülük var da MHP’li adaylarda “Milli Görüşçü” yok! MHP Hatay Büyükşehir’den evvel sanırız 12 ilçede Belediye Başkanlığı almıştı, az farkla da 4 vekilliği kaybetmişti! Şimdi Hatay’da tek vekil var, önceki görevi Ülkü Ocakları Başkanı, Ahıska Türkü ve Kırıkhan muhacirdi! Gayretli ve düzgün, üstelik eğitimli! MHP’ye üç ilçe verilmiş, Dörtyol-Belen-Kumlu! Karşı ittifakın adayları sanki sondan geliyor, buralarda seçim alınır! Kalu beladan beri MHP’li olan Yayladağı ve Kırıkhan’da AKP adayları var! AKP Yayladağı’na bir şaibeli oturtmuş! ”Ali Dibo”nun müridi, eğitimsiz ümmi!

Millet İttifakı”nın Büyükşehir adayı, iki evvelki dönemde AKP’den Belediye Başkanı, ülkücü akademisyen! Üstelik dağlı, yani sıkı Türkmen! AKP adayının da eski hali ülkücü imiş! Fakat Lütfi Savaş rüzgârına dayanamaz, fakat bir Burhanettin oyunu çıkarsa şaşmayın! AKP Büyükşehir’de ülkücülerin oyunu alamayacağını biliyor, o sebeble paylaşımda pek cimri davranmış! Birçok ilçeyi de alamaz ve “Millet” ittifakına kaptırır; Kırıkhan gibi! MHP’nin Belen Belediye Başkanlığı da temelsiz, aday ülkücülerden bile oy istemiyor, kendi havasında! Anlaşılan vekilin yüzünü kızartacak!

Muhabbetle.

 

 

Ali Alparslan
Ali Alparslanalialparslan78@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments