DOLAR
8,4988
EURO
10,2676
ALTIN
496,67
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
Pazar Gök Gürültülü
23°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
24°C
    “ Sakın Gözüme Gözükme Bayramda da Evime Gelme!” Kadir KESKİN Hafta sonları pansiyon öğrencileri, pansiyon müdür yardımcısının izniyle ailelerinin yanına giderler. Biz de yemeklerin israf olmaması için pansiyonda kalan öğrenci sayısına göre yemek çıkarırız. Bir hafta sonu lisemizin birinci sınıfında okuyan ve okul pansiyonunda kalan dört öğrenci, Pansiyon Müdür Yardımcısı...
KAYGILARDAN ÂZÂDE MEVSİMLERDE BAYRAM Kemal ÇOPUROĞLU Şimdi her istenildiğinde alınan Ve daha eskimeden çöpe atılan  Ayakkabı, pantolon, gömlek değil; Kadri kıymeti bilinen Ve Yıllarca giyilen Bayramlıklara sarılmadan uyuyamayan, Uyuyunca da Bir bayram rüyâsı gören: Gönençli, Kıvançlı Ve Mutlu çocukların bayramıydı bizim bayramlarımız… Bizi mutlu kılan; Belki içten bir kucaklanış, Ve...
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...

HATAY’DA “CUMHUR” VE “MİLLET” İTTİFAKI

HATAY’DA “CUMHUR” VE “MİLLET” İTTİFAKI
02.03.2019
0
A+
A-

          Ali ALPARSLAN

           alialparslan78@gmail.com

 

“Millet İttifakı”nın Büyükşehir adayı, iki evvelki dönemde AKP’den Belediye Başkanı, ülkücü akademisyen! Üstelik dağlı, yani sıkı Türkmen! AKP adayı da eski hali ülkücü imiş! Fakat Lütfi Savaş rüzgârına dayanamaz, fakat bir Burhanettin oyunu çıkarsa şaşmayın! AKP Büyükşehir’de ülkücülerin oyunu alamayacağını biliyor, o sebeble paylaşımda pek cimri davranmış! Birçok ilçeyi de alamaz ve “Millet” ittifakına kaptırır; Kırıkhan gibi! MHP’nin Belen Belediye Başkanlığı da temelsiz, aday ülkücülerden bile oy istemiyor, kendi havasında! Anlaşılan vekilin yüzünü kızartacak!

 

HATAY’DA “CUMHUR” VE “MİLLET” İTTİFAKI

 

II. Dünya Savaşı’na üç beş gün kala anavatana katılan Hatay Cumhuriyeti cumhuriyet tarihimizde sonradan gelen iller dışında son ilimiz sayılabilir! Tarih, coğrafya, inanç ve etnik özellikleri dolayısiyla sosyolog ve siyaset bilimcilerin dikkatle incelemesi gereken bir bölge merkezi! Bölge merkezi diyoruz çünkü bir yandan Çukurova, diğer yandan Suriye’nin eski ve köklü bir paçası durumundadır. Osmanlı’nın Hicaz Valisi Hain Şerif Hüseyin ilk başkaldırı yıllarında Antakya’nın Halep kapısı tarafında oyalanmış, çok önemli! Bulunduğu ortam tamamen Türkî, bugünkü Narlıca Mahallesi, lâkin kimlik sorulduğu zaman halkın çoğu “Türk” yerine “Müslümanız” der! Üzerinde önemle durulması gereken bir husus!

 

Lozan’da Hatay bir sürgün yatağı, birçok 150’lik buradadır, çok eğitimli insanlar! Meselâ Refik Halit Karay ve Osmaniye Eski Mutasarrıfı Mesut Fani Bilgili ilk akla gelenler! Bizler Bilgili’yi iyi tanırız, ortaokul ve lise devrimizde avukatlık yapardı, hocamız sayılabilir, çünkü çok bilgili biriydi! Şimdi soyları Bilgililer âilesi olarak Osmaniye Kadirli’de devam ediyor! Üstat ağabeyi Adana Ferda Gazetesi Sahibi Ali Fani Bilgili gibi feylesof Rıza hayranı, o zaman o da Halep’de sürgün bir 150’lik! Ali Fani ise Fransız muhibbi, Kürt asıllıdırlar ama bir kardeşleri Çanakkale gazisi! Mesut bey de Fransa’da ilk Kürdoloji doktorası yapan adam, Osmaniye’de birçok Türk subayı ve liderini Ermeni tehciri dolayısiyle ipe gönderen adam! Mezarlığa bakın bunu görürsünüz! Yine filozof olan Cemil Meriç o dönemin Hatay mamülü! Ve o yıllarda Antakya Lisesi Türkiye birincisi olmuş, hem sayısal hem de sözelde! Esad’ın birçok danışmanı da Antakya Lisesi ve İTÜ mezunu tanıdıklar!

 

Antakya Hatay’ın merkez ve yaygın kültürü ile mücavir alanlarını çok etkileyen bir ilçemiz! Yakın olması dolayısyle Türkmen ahali kalesi olan Yayladağı ve Altınözlüler çift mekânlıdır, köyleri ve Antakya! Dolayısiyla Antakya’da onların borusu öter! Yayladağı Bayır Bucak, Altınözü İdlip devamıdır! Suriye İdlip ve Lazkiye illlerinin 1/3’ü Türkiye’de; her bakımdan aynı! Evvelki zamanda sadece Samandağı’na hakim Aleviler şimdi merkez ilçe ve mahallerinde herhalde sünnilerle eşit bir nisaba sahip! İki cemaatte de kendi inançları doğrultusunda köktendincilik yok, sünnî doğmatik İslâmcı, Alevi Baasçı değildir! O sebeble “Milli Görüş” AKP’ye kadar buralarda oy alamamıştır! İlginçtir ki milliyetçilik doruk ideoloji olmasına rağmen o yıllarda MHP de burada zayıftır! Lâkin Alevi’den MHP’li vardır ama AKP’li katiyyen olmaz! Aleviler’in çoğu Sünnî esasa göre ibadet eder, tavsiye ederiz Antakya Affan Camii’nde bir Cuma namazı kılınız!

 

Antakya “Çok kültürlüdür” diye şöhret yapmıştır, inanmayın hiç alâkası yok! Antakya’da faal bir Hristiyan kültürü hiç bulunmuyor, kesin olarak inanın ki Arap kültürü de öyle! Altınözü ve köylerinin çoğu Arapça konuşur ama onlara “Arabım” dedirtemezsiniz! En güzel Ararapça’yı Hıristiyanlar konuşur! Merkez ve Arsuz ilçelerine bakınız! Yine sanıldığı gibi Antakya Haleb’in veya Halep Antakya’nın arka bahçesi değildir! Haleb’in kültür ikliminde Antep ağırlıktadır, örnek, “Baklava kültürü”; halbuki Antakya’da “Künefe geleneği” var, Haleb’de yok denebilir! Antakyalı da baklavayı çok iyi bilmez, hafif dağlara doğru çıkarsanız Keçi besleyen “Türkmenler” o emsalsiz peynirden “Helva” yaparlar! Buralarda “Künefe” de keçi peynirinden yapılır ama, son yıllarda sanayii “İnek peyniri”ni tercih ett! Dağda inek beslenmez!

 

Çok ilginç herkes bir miktar ülkücü, her Türkmen bir miktar “Alevi meşreb”tir! Neden çünkü Osmanlılı yıllarda sadece Antakya içinde 40’a yakın “Bektaşi tekkesi” var! Bir Osmanlı siyaseti olarak bunlar zamanla Arap geleneği olan Alevilik’e dönüşeceğine hep sünnileşmişlerdir! Köylerde böyle bir şey hiç yok! Lâkin İslâm anlayışı katiyyen köktendinci değildir! İşte Hatay bu, bilmeyenler bir miktar öğrenmeli!

 

Gelelim şu “Cumhur”a; MHP ve AKP birlikte hareket ediyor, AKP adaylarının geçmişinde ülkücülük var da MHP’li adaylarda “Milli Görüşçü” yok! MHP Hatay Büyükşehir’den evvel sanırız 12 ilçede Belediye Başkanlığı almıştı, az farkla da 4 vekilliği kaybetmişti! Şimdi Hatay’da tek vekil var, önceki görevi Ülkü Ocakları Başkanı, Ahıska Türkü ve Kırıkhan muhacirdi! Gayretli ve düzgün, üstelik eğitimli! MHP’ye üç ilçe verilmiş, Dörtyol-Belen-Kumlu! Karşı ittifakın adayları sanki sondan geliyor, buralarda seçim alınır! Kalu beladan beri MHP’li olan Yayladağı ve Kırıkhan’da AKP adayları var! AKP Yayladağı’na bir şaibeli oturtmuş! ”Ali Dibo”nun müridi, eğitimsiz ümmi!

Millet İttifakı”nın Büyükşehir adayı, iki evvelki dönemde AKP’den Belediye Başkanı, ülkücü akademisyen! Üstelik dağlı, yani sıkı Türkmen! AKP adayının da eski hali ülkücü imiş! Fakat Lütfi Savaş rüzgârına dayanamaz, fakat bir Burhanettin oyunu çıkarsa şaşmayın! AKP Büyükşehir’de ülkücülerin oyunu alamayacağını biliyor, o sebeble paylaşımda pek cimri davranmış! Birçok ilçeyi de alamaz ve “Millet” ittifakına kaptırır; Kırıkhan gibi! MHP’nin Belen Belediye Başkanlığı da temelsiz, aday ülkücülerden bile oy istemiyor, kendi havasında! Anlaşılan vekilin yüzünü kızartacak!

Muhabbetle.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.