DOLAR
8,3558
EURO
10,2117
ALTIN
501,95
BIST
1.460
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
25°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C
 Yahudi’den Daha Yahudi Arap Liderleri Kadir KESKİN Osmanlı döneminde İstanbul’da kalender meşrep olarak yaşayan ve beş altı dil bilen  Filozof lakabıyla  anılan    Rıza Tevfik   varmış. Bu Filozof Rıza  Tevfik bir Ramazan günü elindeki tütünü tüttürerek İstiklal caddesinden Taksim’e doğru  çıkarken   zaptiyeler  yakalar : “ Sen Müselman değil...
“Nice medh ideyim âb u havâsın  Dinle, nedir dâsitânı Yozgad’ın  Tadanlar mest olur zevk u sefâsın  Âli yüksekdir mekânı Yozgad’ın”                                         Yozgatlı Hüznî Baba  BOZOK YAYLASI’NDA  Kemal ÇOPUROĞLU Zamânın ve mekânın taş...
KIRIM EY KIRIM! Efendi BARUTÇU Kırım Türklerinin 77 yıl önce Sovyetler Birliği’nin kanlı lideri Josef Stalin’in kararı ile vatanlarından bir gecede toparlanarak tren vagonlarıyla Türkistan’ın muhtelif bölgelerine sürgün edilmesi sonucu yaşanan acılar hala sürüyor. KIRIM SÜRGÜNÜ Çarlık Rusyası döneminde Çariçe 2. Katerina’nın Kırım Türklerini yok etme politikası takip eden yıllarda...
Biden ve Bidencıler neler diyorlar Fuat YILMAZER Ermenilerin “Yalan Rüzgârı” dizisi haline gelen, 1915 Tehcir olayını “soykırım” kabul ettirme çabaları her geçen sürede başarılı olmayı sürdürüyor. Biden’ın soykırım kelimesini kullanmasının yakıları da devam ediyor. Yankılarının devam etmesi, konuşulması iyiye işarettir. Sorgulayan, araştıran, konuşanların çoğalması sevindirici gelişmeler. Ayrıca fazla konuşulması, tartışılması...

BAYRAMINIZ BAYRAM OLSUN

BAYRAMINIZ BAYRAM OLSUN
23.05.2020
0
A+
A-

BAYRAMINIZ BAYRAM OLSUN

Fuat Yılmazer

    “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı”  (Bakara/183)

    “ O (sayılı günler) doğruyu eğriden ayrıma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık sizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin.” (Bakara/185)

    Bunlar, tövbe edenler, ibadet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû ve secde edenler, iyilik emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü’minleri müjdele.” (Tevbe/112)

    Mübarek bir ayın sonucu Müslümanların ibadetlerini sağlam, sağlıklı ve Allah’a kulluk görevini yapmanın gönül hoşluğu ve huzuru içinde bayrama kavuşmuştu.

    Bu senenin orucu gayet sıkıntılı bir döneme rastladı. Çok şükür ki sıkıntılı dönemde de oruç ibadeti yerine getirildi. Üzgünüz ki bu sene Cuma namazlarını, Teravi ve bayram namazlarını eda edemedik. Allah daha büyük sıkıntılarla, katlanılmayacak daha başka acılarla karşılaştırmasın. COVİD 19 gibi sebebi ve menşei belli olmayan salgınlardan Allah inanları ve milletimizi korusun.

    İslam’ın istediği ve emrettiği şeylerin başında ruh ve vücut temizliği vardır. İbadette temizlik olmadan yerine getirilemez.  Peki, temizlik nedir? 

Temizlik; Kısa tanımıyla,  Sağlığa zarar verecek her türlü tehlikelerden korunmak için alınacak her türlü önleme denir. Temizliğin başında el, yüz, vücut, yaşadığımız yerin temizliği, yediğimiz içtiğimiz şeylerin temizliği gelir.

İsmail Hami Danişment “Cesaret ve Ahlak ile Örnek Millet Türkler” adlı eserinin “Eski Türk Temizliği ve Kanaatkârlığının ve Bunların sağlık Açısından önemi” başlıklı bölümünde, Eski Türk temizliğinin esası İslam’ın temizliği imandan sayan düsturu ile yakınlık gösterir der. Eski Türklerin temizliği helayı ve hamamı kullanmalarına yol açmış, bu sayede hastalıklardan, mikroplardan korunmuşlar, ömürleri uzun olmuştur. 

Temizlik ve kirlilik kavramlarının özünün inançlarla içe içe olduğu görülür. Temizlik için elzem olan sudur ve onun yardımcısı sabundur.  Su da Atalarımız tarafından kutsal kabul edilen maddedir. Bu nedenle suya karşı daha sevecen saygılı tavır geliştirmişlerdir.

Başkaları için batıl itikat olarak kabul edilen, bizim değerlendirmemize göre ise suya olan saygıyı kıymet bilirliği, sevgiyi ifade eden Suya Tükürmenin, Suya İşemenin, Suyu ayakta içmenin, bardağı bir dikişte bitirmenin yanlışlığı ile birine övgü düzerken “su gibi aziz ol” sözünün eylemi ve söylemi bugünde hala bazı yerlerde geçerliliğini korumaktadır. Pek çok değerimizi yitirdiğimiz gibi suya verdiğimiz değeri de kaybettik. Hâlbuki Canlının organizmasının 4/3 ünün su olduğunu unuttuk. Bilgimiz fazlalaştı, ufkumuz açıldı dediğimizde bu yanlış işlemleri yapıyoruz. Onun için su sıkıntısı çekiyoruz. İlerde olacak kuraklığı ve Devletlerarasında olacak su savaşlarını aklımıza bile getirmiyoruz. 

Oruçtan başlayıp temizliğe geldik. Bunların hepsi birbirileriyle iç içe olan konular.

Bayramınızı tebrik ederim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.