YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Veteriner Hekimlerde aşılamada öncelik istiyorlar!

Bu haber 17 Ocak 2021 - 23:05 'de eklendi ve 250 kez görüntülendi.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Vakfı Başkanı Safa Gür, Covid-19 aşısının Türkiye’ye geldikten sonra Sağlık Bakanlığınca yapılan aşılama takvimine yönelik açıklaması sonrasında; aşılamada öncelik sıralamasında kendilerinin de yer alması gerektiğini belirten bir açıklama yapmıştır…

Başkan Safa Gür basın açıklamasında şunları söylemiştir:

TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ VAKFI
BASIN AÇIKLAMASI

Ülkemizin ve dünyanın son yıllarda gördüğü en büyük salgınlarından birisi olan Covid-19 hastalığından Ülkemizde 24.000 insanımızı kaybetmiş ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşı çalışmaları başlamış ve Kayseri Üniversitesindeki aşı çalışmaları faz-3 seviyesine gelmiştir. Ve gururlanarak ifade ederiz ki bu ve diğer aşı çalışmalarını yapanlar virolog veteriner hekimlerdir.

Milli aşı çalışmaları devam ederken Pandemiden dolayı Çin’den ve Almanyadan ithal edilen aşılara acil kullanım onayı verilmiş ve Türkiyede aşılama çalışmaları başlamış ve bunula ilgili Sağlık Bakanlığı aşı olacak meslek gruplarının sıralı listesini paylaşmıştır.

Veteriner Hekimler olarak bu listeyi incelediğimizde aşılamada öncelikli meslek grubunda yer almamamız bizleri büyük hayal kırıklığına uğratmıştır. Veteriner Hekimler bu ülkenin sağlık çalışanıdır ve bu adaletsizliği hak etmemiştir. Covid-19 sadece beşeri hekimleri değil, veteriner hekimleri de yıpratmıştır. Herkes karantinada iken bizler sahadaydık, hala da sahadayız. Ülkemizde 30.000 civarında veteriner hekim halk sağlığı, hayvan sağlığı, hayvan refahı, çevre sağlığı, gıda güvenliği ve sınır aşan hastalıklar konunda kliniklerinde ülkemizin kuş uçmaz kervan geçmez bölgeleri dahil her yerde 7/24 görev yaparken kentliyle, köylüyle yani kısaca bütün insanlarımızla yakın temas etmektedirler. Ve bunun sonucunda yüzlerce meslekdaşımız Covid-19 hastalığına yakalanmış ve son verilere göre 14 meslekdaşımız hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Neticede;

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Vakfı olarak listedeki bu adaletsizliğin ve veteriner hekimlerin yok sayılmasının ortadan kaldırılarak aşılamada öncelikli sağlık personeli olarak listedeki yerimizi almak istiyoruz!

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Safa GÜR
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Vakfı Başkanı

Haber: Harun KILIÇ / Ankara

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.