DOLAR
8,4565
EURO
10,2691
ALTIN
503,28
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Salı Gök Gürültülü
24°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Gök Gürültülü
20°C
Cuma Gök Gürültülü
19°C
CEMAL KURNAZ HOCA’DA YUNUS SEVGİSİ Halim Kaya Cemal Hocayı hiçbir kitabını okumamakla birlikte yıllardır tanır, uzaktan uzağa da sever kendime yakın hissederdim. Herhalde Türk milletine verdiği değer beni kendisine cezbediyordu. Nitekim ilk okuduğum kitabı da “Türk Olmak” kitabı oldu. Bu kitabı okuyunca yazdığım ve Ülkü Yaz sitesinde yayınlanan kitap analiz...
TÜRKÇE BAKIŞ Gazi KARABULUT Dünya, coğrafyamız ve ülkemiz oldukça zor günler geçiriyor. Bir yandan küresel bir salgın ile mücadele edilmeye çalışılırken öte yandan küresel güçler küresel saldırılarını piyonları aracılığıyla devam ettiriyor.   Dünyayı kendi emperyal çıkarları doğrultusunda şekillendirmek isteyen küresel güçler, bölgemizde bu küresel güçlere bir şekilde stratejik işbirliği içinde olan...
KARACAOĞLAN Asena Kınacı MORAL Karacaoğlan edebiyatçılar, dilciler ve halk bilimciler tarafından bir kişiden çok konar-göçer Oğuzlar -Türkmenler- arasında bir şiir söyleme, türkü icra etme tarzı olarak değerlendirilmektedir. Bu yönüyle onlara göre Türk Dünyasında değişik zaman ve mekânlarda yaşamış Karacaoğlan adıyla ve üslubuyla bu geleneğin kurallarına göre şiir söyleyen pek çok...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 8 Ahmet URFALI      Yunus’un öğretisinde insanın bir diğerine olan sevgisi, birleştirici ve bütünleştirici bir işlev yüklenirken; hümanizm öğretisinde insanın kendini öne çıkarma, kimseye benzememe, her türlü bağdan kurtulma ve tam anlamıyla bireysel olma hedefi birbiriyle çelişir. Burada ‘ben merkezli’ bir yapı karşımıza çıkarken; Yunus’ta Allah aşkıyla...

MUHALEFET OLMAKTA KOLAY DEĞİL

MUHALEFET OLMAKTA KOLAY DEĞİL
10.02.2021
0
A+
A-

MUHALEFET OLMAKTA KOLAY DEĞİL.

Fuat YILMAZER

Demokrasi ile idare edilen ülkelerde hür seçim yapılır ve seçim kanununa göre tek başına iktidar olacak oyu alan veya beraber hükümet kurma veya dışardan desteklenerek hükümet kurma gücüne erişenler iktidar olur. Seçim belli sürelerde tekrarlanır ve iktidar halkın güvenini sağlamış ve kanundaki istenen çoğunluğu alırsa iktidar olmaya devam eder. İktidar partisinden sonra oy alan parti Ana Muhalefet Partisidir. Diğerleri de muhalefet partisi görevini yüklenirler. 

Muhalefet partilerinin de amacı yenilgiden dolayı rakibinden intikam almak için çalışmak değil, ondan daha iyi olduğunu, daha iyi yöneteceğini, daha uygun plan ve projeye sahip olduğunu halka anlatmak, gelecek seçimi kazanmayı hedeflemektir.

İktidar yaptıkları icraattan sorumludur derler ama bu bizde fazla geçerli değildir. Yapanın yaptığı yanına kalır. Şimdiye kadar iktidarlardan demokrasi yoluyla hesap sorulmamış yaptıklarında dolayı sorgulanmamıştır. Demokrasi dışı hesap sormalar zaten normal değildir onlarda iktidarın yanlışları için değil kendi düşüncelerini uygulamak amacıyla yapılmış kanlı eylemlerdir.

Diyelim ki iktidar görevde bulunduğu süre içinde sayısız hata yapmış hatta suç tanımı içine rahatça giren icraatlar yapmıştır. Yine var sayalım ki iktidar, iktidar olduğu dönemde ihanet çizgisinde çalışmalar da yapmıştır. Yine var sayalım ki milletinin ve devletinin kaderiyle oynayacak yanlışın içine düşmüştür.

Peki, böyle bir iktidar döneminde muhalefet ne yapar. Sadece tenkit mi eder. Sadece kaba kelimelerle hakaret ederek onun yanlışını mı ortaya koyar. Öyle olmamalıdır tabi. 

Muhalefet partileri ve liderleri önce halka kendilerini kabul ettirmeli ve güvenilir olmalıdır. İnanılması içinde ayağı yere basan plan ve projeleri ve güvenilir kadrosu, başarılı oldukları ve başarabildikleri icraatları olmalıdır. Ben Genel Başkan oldum demekle Genel Başkan oluna bilinir ama halk nazarında liderliğine inanılır mı belli olmaz. Uzun süre beraber hareket ettiğin birini suçlayarak kendinin hiç hatası yokmuş gibi hareket edip sonra bir başka mecrada birilerini kötülemek halktaki inandırıcılığını kaybettirir.

Muhalefet partilerinin özenle üzerinde durması gerektiği konular, halkın değerlerine ters söylemler olmamasına dikkat edilmelidir. 

Halkın ekonomik durumu önemle dikkate alınmalı, yarınlara güvenle bakabilmesi için çalışmalar yapılmalıdır.

Halk adaletten, hukuktan ayrılmayacağını, dürüst olacağına inanmalı sana oy vermeyecek düşüncede olsa da planların ve dürüstlüğünü göze alıp, bu adam bunu yapar diye oy verebilmelidir.

Kısaca oy verecekler size ve kadronuza inanmalı, güvenmeli ve planlarınız onlara uzak olmamalıdır.

Böyle bir durum yaratılmazsa elli sene Genel başkan olunsa, elli defa da genel başkan seçimi kazanılsa halk nezdinde itibar olmaz, güvenilmez.

Hele hata yapan bir iktidar döneminde muhalefette olup ta hala kendini kabul ettiremeyenlerin acınır hallerine… 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.