DOLAR
8,4565
EURO
10,2691
ALTIN
503,28
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Salı Gök Gürültülü
24°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Gök Gürültülü
20°C
Cuma Gök Gürültülü
19°C
CEMAL KURNAZ HOCA’DA YUNUS SEVGİSİ Halim Kaya Cemal Hocayı hiçbir kitabını okumamakla birlikte yıllardır tanır, uzaktan uzağa da sever kendime yakın hissederdim. Herhalde Türk milletine verdiği değer beni kendisine cezbediyordu. Nitekim ilk okuduğum kitabı da “Türk Olmak” kitabı oldu. Bu kitabı okuyunca yazdığım ve Ülkü Yaz sitesinde yayınlanan kitap analiz...
TÜRKÇE BAKIŞ Gazi KARABULUT Dünya, coğrafyamız ve ülkemiz oldukça zor günler geçiriyor. Bir yandan küresel bir salgın ile mücadele edilmeye çalışılırken öte yandan küresel güçler küresel saldırılarını piyonları aracılığıyla devam ettiriyor.   Dünyayı kendi emperyal çıkarları doğrultusunda şekillendirmek isteyen küresel güçler, bölgemizde bu küresel güçlere bir şekilde stratejik işbirliği içinde olan...
KARACAOĞLAN Asena Kınacı MORAL Karacaoğlan edebiyatçılar, dilciler ve halk bilimciler tarafından bir kişiden çok konar-göçer Oğuzlar -Türkmenler- arasında bir şiir söyleme, türkü icra etme tarzı olarak değerlendirilmektedir. Bu yönüyle onlara göre Türk Dünyasında değişik zaman ve mekânlarda yaşamış Karacaoğlan adıyla ve üslubuyla bu geleneğin kurallarına göre şiir söyleyen pek çok...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 8 Ahmet URFALI      Yunus’un öğretisinde insanın bir diğerine olan sevgisi, birleştirici ve bütünleştirici bir işlev yüklenirken; hümanizm öğretisinde insanın kendini öne çıkarma, kimseye benzememe, her türlü bağdan kurtulma ve tam anlamıyla bireysel olma hedefi birbiriyle çelişir. Burada ‘ben merkezli’ bir yapı karşımıza çıkarken; Yunus’ta Allah aşkıyla...

ÖRNEK ALINANLAR SORUMLULUĞUNUN FARKINDA OLMALIDIR

ÖRNEK ALINANLAR SORUMLULUĞUNUN FARKINDA OLMALIDIR
15.02.2021
0
A+
A-

ÖRNEK ALINANLAR SORUMLULUĞUNUN FARKINDA OLMALIDIR

Fuat YILMAZER

    İnsanlar yaratılmışların içinde akıl ve mantık yetisi verilmiş olmasına rağmen bunları kullanmak yerine kolaycılığa kaçarlar. Kolaycılığa kaçanlar akıl ve muhakeme gibi eşsiz özelliklerine rağmen, inanç eksikliği, ahlak zayıflığı, kültürel bilinçsizlik sonucu yalan, iftira, öfke, kin, tahrik, teşvik, kıskanma duyguların esiri olabilirler.

    Kendini idare etmekte zaman zaman acze düşen insan öyle anlar olur ki tüm evrenin yaratıcısı büyük gücü bile aldatma yoluna gidebilirler. Ürettikleri bahanelere kendileri de çabuk inandığı için, kendimi korudum, hakkımı aradım, suçluydu cezalandırdım vs. gibi bahanelerle diğer yalan, haksızlık, canlılara akıl almaz vahşet sergileyebilirler.

    İnsanların bu durumda olmaları bulunduğu toplumun eğitim seviyesini gösterir. Cahil olan insan uhrevi ve dünyevi değerlerden habersiz insandır. Cahil insan ne yaptığını, ne yapacağını, neden yapacağını, nasıl biri olduğunu bilmeyen, bilmediğinin de farkında olmayandır.

    Yapılarının içinde bu ulvi ve vahşi duygularla beraber kabulleri de barındıran insanın kendine de topluma da yararlı olabilmesi için eğitilmesi birey ve toplum kurallarını tanıma, kabullenme ve uygulama bilincine eriştirilmesi gerekir.

    Toplum da ilgi çeken, yönlendirme işlevlide olan kurumlardan biri hatta önemlilerinden biri de siyaset kurumudur. Siyaset kurumu içinde önemli roller alan siyasetçilerin de sivil ve resmi üst düzey görevlilerinin de olumlu, olumsuz örnekler teşkil etme durumu vardır. Olumlu örnek oldukları yerlerde halkın etkili çoğunluğu bu çizgide yerini alır. Anlaşma, yakınlaşma, sabır, beraber bir şeyler yapma kültürü ortaya konduğunda yakınlaşmalar hızlanır. Uzlaşmacı, anlayışlı, dürüst, fedakâr, öngörülü görüntü önemli oranda takip edilmeyi de beraberinde getirir.

Siyasiler kavga ettiklerinde halk arasında soğukluk, ayrışma oranı fazlalaşır.  

Sosyal, siyasal ve kültürel ayrışmaya yol açmak iyi niyetli, devlet ve milletini tanıyan bir öndere yakışmaz. Siyasilerle beraber üst düzey görevlerde ki insanların da yaptıkları halkın belleğinde yer eder. Halk bunları örnek alır.

Bu tip örnekler cehalet perdesini yırtamamışları yanlışlığın sınırsız noktasına doğru iteler. 

O nedenle başta iktidar ve muhalefet ile üst düzey resmi ve sivil yöneticiler davranışlarını, eylemlerini, söylemlerinin birileri tarafından dinlendiği, takip edildiği, idol alındığı gerçeğini unutmamalıdırlar.

Kısaca bu işlere dikkat edeceklerin başında iktidar varsa onun kadar sorumlu muhalefet olmalıdır. İktidar da muhalefet te bu sorumluluğun farkında olmalıdır.

Romalı Ünlü düşünür Lucius Annaeus Seneca “ Toprak ne kadar zengin olursa olsun ekilmedikçe mahsul vermez. Kafalarda da öyle; ekilmeyen kafalarda fikir üremez” der.

Eğitim kalitesi ve bilinç seviyesi yüksek olanlar Büyük Yunus’un asırla önce söylediği gerçeğin farkında olanlardır. “ Söz ola kese savaşı/ Söz ola bitire işi/ Söz ola ağılı aşı/ Bal ile yağ eder bir söz”

Eğitim yoluyla insanların iyi yönlerini kullanır hale getirmek önemlidir. Yunus Emre’miz asırla önce söylemiş..

Muhabettle…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.