YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Hafızanın önemi kabul edilmeli

Bu haber 29 Mart 2021 - 12:01 'de eklendi ve 141 kez görüntülendi.

Hafızanın önemi kabul edilmeli

Fuat YILMAZER

Tarih tekerrürden ibarettir sözü bu şekilde doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer   olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihi tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır.

Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze               tutmak gerekir.

Türk milleti karakterinden gelen ve kabul ettiği dinin (İslamiyet) öğretisi             doğrultusunda olan iyi niyet, duygusallık, çabuk affetme yani vicdan(ölçüsünü ayarlayamadığımız vicdan).Bu nedenlerle çabuk unuturuz. Bu balık hafızalı olduğumuz sonucunu getirmez. Yukarda saydığımız gibi, duygusallığımız, insan sevgisi, tabiat aşkı, çok ileri safhada affetme duygusu, bağışlama emrini bilinçli anlayamadığımız içindir.

Bu eksikliğimiz veya fazlalığımız Türk devletlerinin yıkılma sebepleri arasındadır. Dünü unutmamak, yarına göre hazırlanmak yolunu yeterince başarılı uygulayamadık.

İnsanın yapısında kötü olan, korktukları bir daha karşılaşmak istemedikleri, görmek istemedikleri şeyleri, acı veren olayları unutma onlardan uzaklaşma dürtüsü vardır.

Evde, okulda, çevrede verilecek düzenli ve bilinçli eğitim bu sıkıntıların üstesinden geleceğine eminim.

Olumlu ve olumsuz olayları, iyi veya kötü olmuşları, çekilen acıları, kutlanan sevinçleri sık sık hatırlamakta, hatırlatmakta, derslerde, romanlarda, hikâyelerde, sinemada, dergide velhasıl her yerde hatırlatmak, hatırlamak insanımızı o gerçeğe karşı bilinçlendirme görevi olmalıdır. Böyle yolun tabi ki hafızanın güçlenmesi ve şuurlanmamızı sağlar.

Eğer bu yapılmazsa yüz yıl önce mücadelesini verdiğimiz istiklalimiz için yüz yıl gibi kısa bir süre sonra en iyi haliyle tekrar vermek durumunda kalırız.

Bilindiği gibi hafıza “öğrenilen, istenilen, görülen, hissedilen, kısaca dış çevreden alınan bilgilerin hatırda tutulması ve gerektiğinde kullanılması” diye tanımlanır.

Beynimizde çok önemli bir görevi ifade eder. Beyinde bulunan bahse konu bilgilerin depolandığı yerdir.

Türk milleti olarak çok önemli işlevi olan bu hazineden yararlanma sıkıntısı         çekiyoruz.  Hafızanın öneminin çok da farkında değiliz. Bu nedenle bazı olayları sık sık yaşıyoruz.

Bu siyaset konusu değildir, bunun  üzerinde siyaset yapılamaz, yapılmamalı.

Bu devletin ve milletin istiklal ve istikbal konusu ile direk ilintili bir konudur.

Bu mensubu olduğumuz ve olmakla da şeref ve onur duyduğumuz Türklüğün  beka sorunudur.

Tertemiz umutları, Türkiye ve Türklük için heyecanla çarpan kalpleri, yarınları, yarınlarımızı, nesilleri, nesillerimizi var edecek, var olmasını sağlayacak önemli bir konudur.

Türk insanının, yöneten ve yönetenleri görevlendirenlerin, gerçek Türk aydınlarının, Milli Eğitim sistemimizi idare eden ve uygulayanların namus görevleridir.

Hep beraber bu sorunu çözme yolunda acil ilerlenmesi dileği ile.

Fuat YILMAZER
Fuat YILMAZERa.f.yilmazer@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.