DOLAR
8,7598
EURO
10,4283
ALTIN
502,04
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
25°C
Çarşamba Gök Gürültülü
28°C
Perşembe Gök Gürültülü
27°C
Cuma Parçalı Bulutlu
27°C
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...

Deryaya saldırarak itibar kazanmak isteyenler

Deryaya saldırarak itibar kazanmak isteyenler
09.06.2021
0
A+
A-

Deryaya saldırarak itibar kazanmak isteyenler

Fuat YILMAZER

Taksim’de yapılan cami açılışında haddini bilmeyen biri boyundan büyük konuşma yaptı. Devletin kurucusuna, bu günlere gelmemizi sağlayan istiklal ve istikbal onuru ile yaşamamıza önderlik eden Atatürk’e hakaret ve beddua etti.

Eski hoca ve bunun gibileri son zamanda yaptıklarıyla din adamlığına gölge düşürmeye başladı. Toplumda birleştirici, arabulucu olması gereken din adamlarının yol değiştirdiğini, politikanın ve cehaletin kollarına kendilerini bıraktıkları anlaşılıyor.

İşin üzüntü verici tarafı emekli din adamı bu söylemini, bu devleti kuran önderin makamında oturan sayın Cumhurbaşkanının önünde yapması çok acı ve çok düşündürücü.

Din adamlarının son zamanlarda din adamlığı gözlüğünü çıkararak ideolojik gözlük kullanmaya başlaması, araştırmadan, soruşturmadan kendi ideolojik kabullerini açıklaması, hele din adamlığına yakışmayacak şekilde hakaret ve beddua etmesi arkasında namaz kılınıp kılınmayacağı tartışmasını da beraberinde getirmektedir.

Hz. Ali, Peygamberimizin damadı yeğenidir. İslam büyükleri arasında en ön safta olanıdır.  Bunun nedeni sadece cesareti, yiğitliği değildir. İlme değer verişidir, sabırlıdır, samimidir. Yani İslam’ın öngördüğü iyi Müslümandır. İslam dünyasında peygamberimizden sonra en fazla isminden söz ettiren, konuşulandır.

Halife olarak görev yaptığı beş yıl süresinde yöneticilere verdiği emir, halkı sevmelerini, alçak gönüllü olmalarını, Allah’ın kullarına adaletli davranmalarını tavsiye etmiştir. Bunların tersini yaparsanız zalim olursunuz, halka zulmeden olursunuz. Unutmayın ki mazlumların koruyucusu Allah’tır. Bu mantıkla şunu da söyleyebiliriz. Ölünün arkasından kötü konuşmak, ona beddua etmek, hakaret etmekte bir zulümdür.

Hz. Ali hayatının her döneminde adaleti, doğruluğu, iyiliği ve samimiyeti ön planda tutmuştur. İmam Ali ismi hala imamlara, din adamlarına saygı kazandırmada ön plandadır. Hz. Ali’nin izinden gitmesi gereken, din adamının bu özelliklerin dışında davranış sergilemesi üzücüdür.

İslami bilgilerin içinde İmam Ali ve Mâturidi ye dayandırılarak söylenen şu söz önemlidir.

“-Devletin dini olur mu? diye sormuşlar

Cevap –devletin dini olmaz, devletin dini adalettir, adaleti olmayan devlet dinsizdir buyurmuşlar.”

Sözü kim söylerse söylesin söyleyenin öngörü sahibi olduğunu göstermektedir.

Türkiye zor bir süreçten geçmektedir, Bu süreç içinde harici düşmanlar düşmanlıklarını yaparken yerlilerde fırsat buldukça zehirlerini akıtmaktadırlar.

Zor süreçten geçerken İslam, Müslümanlara birbirlerine destek olmalarını emretmektedir. Ayrımcılık, bölücülük, yıpratıcılık olmasın birlik, beraberlik olsun istemektedir.

İsteyen kim? Dinimiz İslamiyet.

Kime birlik olmasını emrediyor? Müslümanlara

Ayrıştıranlara bölenlere ne diyor?

Geçmişimizi ve geçmiştekileri hayırla yâd edelim…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.