ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Pazar Sıcak
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Çarşamba Sıcak
37°C
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...
Gazi KARABULUT İbn-i Haldun’un  coğrafyanın insan, kültür ve ekonomi üzerindeki etkilerini ihtiva eden Mukaddime’sinden hareketle (1377) özetie dönüşmüş olan “Coğrafya kaderdir,”  sözü Türkistan topraklarıyla ne kadar da örtüşmektedir. Mukaddime, coğrafyanın belirleyici bir etken olduğunu ve insanlığın yaşadığı coğrafyaya göre bir medeniyet inşa ettiğini detaylandırır.  Asırlarca Türk medeniyetine ev sahipliği yapan...
Fuat Yılmazer     Kıymeti tam bilinmemiş ilim adamlarımızdan Prof. Dr. Doğan Aydal’ın maden ve petrollerle ilgili olan eserlerini kitaplığımdan çıkardım. Önceden okuduğum ve altını çizdiğim bölümlere tekrar bakmaya başladım.     Yıllar önce idi. Doğan Aydal hocanın kitaplarını okumaya başlamıştım. Okuma sırasında kendisiyle görüşmem gerektiği kanısına varmım, e posta adresinden mesaj...
Atilla Çilingir        1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.        Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını...

TARİH TEKKERÜR EDER Mİ?

TARİH TEKKERÜR EDER Mİ?
21.06.2021
0
A+
A-

TARİH TEKKERÜR EDER Mİ?

Fuat YILMAZER

Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır.

Hataların tekrarlanmaması için

bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak gerekir.

Türk milleti karakterinden gelen ve kabul ettiği dinin (İslamiyet) öğretisi doğrultusunda, iyi niyet, duygusallık, çabuk affetme yani vicdan(ölçüsünü ayarlayamadığımız) vicdanın etkisindedir.  Bu nedenlerle çabuk unuturuz. Bu balık hafızalı olduğumuz sonucunu getirmez. Yukarıda saydığımız gibi, duygusallığımız, insan sevgisi, tabiat aşkı, çok ileri safhada affetme duygusu, bağışlama emrini bilinçli anlayamadığımız içindir.

Bu eksikliğimiz veya fazlalığımız Türk devletlerinin yıkılma sebepleri arasındadır. Dünü unutmamak, yarına göre hazırlanmak yolunu yeterince başarılı uygulayamadık.

İnsanın yapısında kötü olan, korktukları bir daha karşılaşmak istemedikleri, görmek istemedikleri şeyleri, acı veren olayları unutma onlardan uzaklaşma dürtüsü vardır.

Evde, okulda, çevrede verilecek düzenli ve bilinçli eğitimle bu sıkıntıların üstesinden gelineceğine eminim.

Olumlu ve olumsuz olayları, iyi veya kötü olmuşları, çekilen acıları, kutlanan sevinçleri sık sık hatırlamakta, hatırlatmakta, derslerde, romanlarda, hikâyelerde, sinemada, dergide velhasıl her yerde hatırlatmak, hatırlamak insanımızı o gerçeğe karşı bilinçlendirme görevidir. Böyle yolun tabi ki hafızanın güçlenmesi ve şuurlanmamızı sağlar.

Eğer bu yapılmazsa yüz yıl önce mücadelesini verdiğimiz istiklalimiz için yüz yıl gibi kısa bir süre sonra en iyi haliyle tekrar vermek durumunda kalırız.

Bilindiği gibi hafıza “öğrenilen, istenilen, görülen, hissedilen, kısaca dış çevreden alınan bilgilerin hatırda tutulması ve gerektiğinde kullanılması” diye tanımlanır.

Beynimiz de çok önemli bir görevi ifade eder. Beyinde bulunan bahse konu bilgilerin depolandığı yerdir.

Türk milleti olarak çok önemli işlevi olan bu hazineden yararlanma sıkıntısı çekiyoruz. Hafızanın öneminin çok da farkında değiliz. Bu nedenle bazı olayları sık sık yaşıyoruz.

Bu siyaset konusu değildir, bunun üzerinde siyaset yapılamaz, yapılmamalı.

Bu devletin ve milletin istiklal ve istikbal konusu ile direk ilintili bir konudur.

Mensubu olduğumuz ve olmakla da şeref ve onur duyduğumuz Türklüğün beka sorunudur.

Tertemiz umutları, Türkiye ve Türklük için heyecanla çarpan kalpleri, yarınları, yarınlarımızı, nesilleri, nesillerimizi var edecek, var olmasını sağlayacak önemli bir konudur.

Türk insanının, yöneten ve yönetenleri görevlendirenlerin, gerçek Türk aydınlarının, Milli Eğitim sistemimizi idare eden ve uygulayanların namus görevlerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.