ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Pazar Sıcak
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Çarşamba Sıcak
37°C
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...
Gazi KARABULUT İbn-i Haldun’un  coğrafyanın insan, kültür ve ekonomi üzerindeki etkilerini ihtiva eden Mukaddime’sinden hareketle (1377) özetie dönüşmüş olan “Coğrafya kaderdir,”  sözü Türkistan topraklarıyla ne kadar da örtüşmektedir. Mukaddime, coğrafyanın belirleyici bir etken olduğunu ve insanlığın yaşadığı coğrafyaya göre bir medeniyet inşa ettiğini detaylandırır.  Asırlarca Türk medeniyetine ev sahipliği yapan...
Fuat Yılmazer     Kıymeti tam bilinmemiş ilim adamlarımızdan Prof. Dr. Doğan Aydal’ın maden ve petrollerle ilgili olan eserlerini kitaplığımdan çıkardım. Önceden okuduğum ve altını çizdiğim bölümlere tekrar bakmaya başladım.     Yıllar önce idi. Doğan Aydal hocanın kitaplarını okumaya başlamıştım. Okuma sırasında kendisiyle görüşmem gerektiği kanısına varmım, e posta adresinden mesaj...
Atilla Çilingir        1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.        Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını...

TÜRKİYE’DEKİ MUHAFAZAKÂR İKTİDARLAR DÖNEMİ

TÜRKİYE’DEKİ MUHAFAZAKÂR İKTİDARLAR DÖNEMİ
18.07.2021
0
A+
A-

Fuat Yılmazer

Yazımı okuyanların bir kısmı sesli veya sessiz tepki vereceklerdir. Ama bu onların haklılığını değil sığ bir bakış açısına sahip olduklarını gösterir.  Bu yazdığım yeni sıkıntımız değildir. Tarihin her döneminde olan bir hatadır ve tespiti yapılamamış yanlış çizgidir.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu dönemi müstesna bir dönemidir ve öyle incelenmelidir. O dönemde olanları normal zamanın koşullarıyla bir değerlendirmemek gerekir.  Türk devletlerinin devamı olan Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş ve bugüne kadar gelmiştir. Her türlü olumsuzluklara rağmen bugün konuşup, yazabiliyorsak kuruluş döneminin ve o dönemim kahramanlarının sayesindedir.

1938’den sonraki yıllar içinde iktidara gelmiş, uzun veya kısa dönemlerle iş başında kalmış parti ve liderlerin hepsi Türkiye için bir şeyler yapmış veya bir şeyler yapma arzusu içinde olmuşlardır. Her iktidar Türkiye’ye olumlu anlamda katkılar yaptığı gibi olumsuz anlamda da katkıları olmuştur. Liberal politikayı benimseyenler de, ortanın solu fikrini benimseyenler rde, kapitalist veya karma ekonomik sistemi savunanların da Türkiye’ye katkıları ve sıkıntıları olmuştur.

    Türk milliyetçilerinin 1980 den önceki faaliyetlerini bu savımın içinde tutuyorum. Onlar 12 Eylül öncesinde Milliyetçi Cephe hükümet birliği içinde olmuşlardır. Lakin o zamanlar insanların canlarını korumak için elleri yüreklerinde gezdiği dönemlerdir. Haklarında çok büyük yanlış kanı olmalarına rağmen, MHP ve Lider Türkeş, birlik, düzenlik, kardeş kavgasının önüne geçilmesi gibi konularda rakibi CHP’ye destekler vermiştir. Meclis Başkanlığı seçimi tıkanıp kaldığı ve gelişmeler durduğu zamanda MHP ve lideri Türkeş, CHP’li Cahit Karakaş’ın Meclis başkanlığına seçilmesine destek vermiştir.

    Bunun aksine, kendilerine göre dini düşünce ve inançlarının ağır bastığını söyleyen Muhafazakâr düşüncedeki iktidarlar döneminde çok önemli sorunların temeli atılmıştır. Muhafazakâr düşünceli olduğunu söyleyenler zamanında millet çizgisinde savunma ve korunma refleksleri zayıf olmuştur. Millet, milliyetçilik, ulusalcılık, ulusçuluk düşüncesi ve onlara sıcak bakanlarda bu dönemlerde geri plana itelenmiştir. Devlette hâkim noktalar cemaat veya tarikatların ilerlemesine hazır hale getirilmiştir. Devletin kurucu ilkeleri, umdeleri ve liderleri hep kötülenir, aşağılanır duruma getirilmiştir. 

Aslında bu zihniyet ve düşüncede olunan dönemler sıkı sıkıya incelenmeli ve değerlendirilmesi mutlaka yapılmalıdır.  Bu konu Türkiye için önemli bir konudur ve bunun nedenleri araştırılmalıdır.

Bunun araştırılmasının sonunda da mutlaka bize yol gösterici şıklar ortaya çıkacaktır.

Türkiye’de tek başına uzun bir süre iktidar olamayan sol düşünce veya solculardır. Bu düşüncenin sahipleri de kendilerini eleştirip eksik veya hatalarını bulup düzeltmedikçe onlarında tek başına ülke yönetimine sahip olmaları mümkün görünmemektedir. 

Türk halkı ne dininden vazgeçecek kadar kozmopolit, ne de körü körüne, din diye öğretilmeye çalışılanları kabul edecek kadar cahildir. Herkese dönemler halinde fırsatlar verir.  Türk halkının sol düşünceye güvenmemesinin baş sebebi sol düşünce sahiplerinin bölücülere ve genel ahlak normlarına karşı gösterdiği zafiyet olduğunu düşünüyorum.

 İnanıyorum ki Sultan Galiyev solculuğu Türkiye’deki samimi solcuları uzun süre iktidara taşıyabilir. Ama sol veya solcu düşünceye sahip olanlar bu ilericiliği gösterebilecek kapasitede midir?

Ülkemizde her görüşe mensup gruplar ile Milliyetçilerin kendilerine çekidüzen verme zamanı gelmiş te geçmektedir.

Bu olmaz ise çaresiz kalan Türk insanı çaresizlik kararlarıyla, sıkıntıların devamı yönünde devam diyebilir. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.