YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERİMİZ İÇİN, MHP’DEN ÇAĞRI

Bu haber 07 Temmuz 2013 - 14:20 'de eklendi ve 1.164 kez görüntülendi.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, şehit aileleri ve gazilerimizin sorunları hakkında TBMM’nde gündem dışı yaptığı konuşmada “Sayın TBMM Başkanı, Partilerimizin Değerli Grup Başkanvekilleri, Değerli Milletvekilleri, gelin hep beraber bir yiğitlik yapalım. Şehitlerimizin bizlere emaneti olan ailelerinin, gazilerimiz ve malullerimizin sorunlarına çözüm getirelim. Gelin bugün görüşmeye başlayacağımız Torba kanunda gerekli düzenlemeleri yapalım. Milliyetçi Hareket Partisi olarak yapılacak düzenlemelere katkı vermeye biz hazırız.”

diyerek çağrıda bulunmuştur.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, konuşmasını şöyle sürdürmüştür.

Şehit aileleri ile gaziler ve malullerimizin birçok sorunu bulunmaktadır. Onlara pozitif ayrımcılık getirileceği, geniş imkânlar sunulacağı sözleri verilmesine karşın, yerine getirilmemiştir.  Geçen yıl temmuz ayında Torba Kanunla yapılan düzenlemelerin kapsamı çok sınırlı tutulmuştur. Torba Kanuna alınmayan diğer konuları Ekim ayında komisyonda değerlendirme sözü verilmiş, ancak bugüne kadar hiçbir gelişme olmamıştır. Ayrıca, Torba Kanunda Şehit yakınlarına ikinci iş hakkı tanınmakla birlikte, bu hakkın kullanımına dair sorunlar yaşanmaktadır.

 

Bugün görüşeceğimiz Torba Kanuna;

 • Şehit anne ve babasına ayrı ayrı asgari ücret tutarında      aylık bağlanması,
 • Şehit çocuklarının hepsine iş hakkı verilmesi,
 • Ek ödemelerin iyileştirilmesi ve kapsamının      genişletilmesi,
 • Maluliyet zam oranlarının artırılması,
 • Kore ve Kıbrıs gazilerimize şeref aylığının hiçbir      şarta bağlı olmaksızın tam olarak ödenmesi,
 • Devlet övünç madalyası verilenlere şeref aylığı      bağlanması,
 • Emniyet ve ordu vazife malullerinin tüm haklardan      yararlandırılması,
 • Tüm harp ve vazife malûllerine istihdam hakkı, faizsiz      konut kredisi ve ücretsiz seyahat hakkı verilmesi,
 • Harp ve vazife malûllerine 3600 prim gününde yaşlılık      aylığı bağlanması,
 • Harp ve vazife malullerinin kullandıkları ortez-protez,      araç-gereç ve tıbbi malzemelerin hiçbir kısıtlama olmaksızın karşılanması,
 • Şehit ve gazi çocukları için vakıf üniversitelerince      kontenjan ayrılması, burs verilmesi,

gibi belli başlı hususların konulması mümkündür. Bunlar öyle uzun çalışmayı gerektirmez.

 

Sayın Başbakan 12 Şubat 2013 ve 16 Nisan 2013 tarihlerinde yaptığı grup konuşmalarında; şehit yakınları ve gazilerimiz ile yaşlılarımız ve engellilerimiz için ücretsiz seyahat, istihdam hakkı, maaş artışı ve diğer haklarla ilgili kapsamı genişleten sözler vermiş, ihtiyaç sahibi olan ailelere çocuğu askerde olduğu süre boyunca ayda 250 lira ödeme yapılacağını açıklamıştır.

Ancak ilk konuşmasından bu yana 5 ay, son konuşmadan bu yana 3 ay geçmesine karşın, bizzat Başbakan tarafından “yapıyoruz, başlatıyoruz, hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde verilen bu sözler hala yerine getirilmemiştir. Bu süre zarfında vatandaşlarımızdan bazıları vefat etmiş, bazıları askerliğini tamamlamıştır. Bir Başbakanın sözleri böyle geciktirilmemeli, ucuz hale getirilmemelidir. Bu samimiyetsizliktir, ciddiyetsizliktir.

Bu arada, Hükümet tarafından geçen hafta TBMM’ne sevk edilen 102 maddelik Tasarının bazı maddeleri bu konuları kapsamaktadır. Dikkatinizi çekiyorum, Tasarı Bakanlar Kurulunca 6 Mayıs 2013 tarihinde kabul edilmiş. Bu Tasarı neden 52 gün boyunca gönderilmemiş ve Meclisin tatile girmesine bir hafta kala sevk edilmiştir? Hükümet bu düzenlemenin bu yasama yılında çıkmasını istemiyor mu? Hükümete diyorum ki, artık insanımızı oyalamayı, kandırmayı bırakın, sözünüzü tutun.

 

Sayın Başkan, Partilerimizin değerli grup başkanvekilleri, Değerli milletvekilleri çağrımı tekrarlıyorum.. Nasıl olsa torba kanunun görüşmeleri birkaç gün sürecek. Gelin parti gruplarımızın belirleyeceği milletvekilleri olarak yan odaya geçelim. Hükümetin gönderdiği 102 maddelik torba kanun tasarısında yer alan şehit aileleri, gazilerimiz, malullerimiz, yaşlılarımız ve engellilerimizle ilgili maddeleri ayıklayıp görüştüğümüz torba kanuna önergelerle dahil edelim. 30 civarında madde var. İlgili derneklerimizin bir-iki madde ilavesi ve bir-iki maddede küçük değişiklik talebini de eğer anlaşırsak yapalım.

 

Şehit aileleri ile gaziler ve malullerin hakları iyileştirilmeli ve aralarındaki adaletsiz ve ayrımcı uygulamalar mutlaka ve ivedilikle giderilmelidir.

 

Büyük devletler şehidi ve gazisi için vereceklerinin hesabını düşünmezler. Çünkü şehitler ve gaziler ülkesi için vereceklerini hiç düşünmeden vermişlerdir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.