ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,5213
EURO
10,1036
ALTIN
494,42
BIST
1.432
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
37°C
İstanbul
37°C
Sıcak
Cumartesi Gök Gürültülü
30°C
Pazar Parçalı Bulutlu
32°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Az Bulutlu
32°C
Volkan Yaşar BERBER (*) Tarihte papazların iç ve dış işlerimize karışmaları Haçlı Seferlerine kadar dayanır. Rusyanın İstanbul sefiri General Nikola İgnatyef, II. Mahmut devrinde Yunan isyanında Rusçarı I. Aleksandra yardım ettiği için astırılan Patrik Grigoryos’un  bir mektubundan bahsediyor. ”Türkleri maddeden ezmek ve yıkmak mümkün değildir. Çünkü Türkler, çok sabırlı ve...
Safter Tanık  “Osmanlı; 17. Yüzyılda, düşünce-bilim alanında durgunluğa girdi, sistem-kurumlarını geliştiremedi, çağın değişim-gelişimine ayak uyduramadı.”.  “Osmanlı’da, Aristokrat sınıfı yoktur. Kapıkulu vardır. Bu; hem hanedanın, hem de Osmanlı Devleti’nin uzun ömürlü olmasını sağladı. Ancak; XVII. yüzyıldan itibaren, sağlıklı bir yaşamı olmadı.”.   Aristokratik Monarşiden Mutlak Monarşiye  Osmanlı; Fatih Kanunnamesine kadar, Büyük Selçuklu...
Fuat Yılmazer     Türklerde toprak namustur inancı hâkim bir inançtır. Son yıllarda ona uymayan davranışlar sergilense de bu inanç Türk insanının genlerinde olan ve hiç unutulmayacak bir imandır. Toprak vatandır, vatan İstiklal ve istikbalinizin özgürce haykırıldığı yerdir. Toprak vatandır, vatan namustur. Namus inancı, Türkün özünde sökülüp atılamayacak kadar yerleşiktir. Türkün...
Asena Kınacı Moral Caddede, sokakta, kahvehanede, iş yerinde, her yerde bildiğini de bilmediğini de, üzerine vazife olanı da olmayanı da sürekli, boş ve gereksiz konuşanlar için Türkçemizde bir cümle icat etmişiz. Herkes ve her şey hakkında bilerek- bilmeyerek, anlamlı-anlamsız konuşanlar için söylenen “Ağzı olan konuşuyor.” cümlesi  “halk felsefesi(!)”ne ait güzel...

Vural – “Lütufta mı bulunmuş olduğunu zannediyorsun?”

Vural – “Lütufta mı bulunmuş olduğunu zannediyorsun?”

oktayvural1MHP Grup Başkanvekili Vural: “Andımızın kaldırılması, yer isimlerinin değiştirilmesi, ana dilde eğitimin açılması, Türkiye içerisinde Kürdistan coğrafyası oluşturmak amacını taşımaktadır” – “Bu adımların içinde Türkçe ve Türk milleti düşmanlığı yatmaktadır” TBMM (AA) – MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Andımızın kaldırılması, yer isimlerinin değiştirilmesi, ana dilde eğitimin açılması, Türkiye içerisinde Kürdistan coğrafyası oluşturmak amacını taşımaktadır. Bu adımların içinde Türkçe ve Türk mileti düşmanlığı yatmaktadır” dedi.

Vural, düzenlediği basın toplantısında, “Demokratikleşme paketini” eleştirdi. Paketin, AK Parti’nin demokrasi anlayışındaki sorunu olduğunu gösterdiğini iddia eden Vural, “AKP’nin önce demokrasinin ne olduğunu anlaması lazım” dedi. Atılan her adımın PKK’nın özgürlük alanını genişlettiğini, siyasi hedeflerine ulaşmasını meşrulaştırdığını kaydeden Vural, “Bu paketin özü PKK’nin siyasal taleplerinin önünü açmadır” dedi.

Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın civa gibi girdiği her kabın şeklini aldığını savunarak, “Bizim bildiğimiz maddenin katı, sıvı, gaz hali vardı, şimdi Erdoğan türü yeni bir şey de oldu” diye konuştu. Oktay Vural, Başbakan Erdoğan’ın muhalefeti susturmaya, dizayn etmeye, değiştirmeye çalıştığını iddia ederek, “Çok muhalefetin değişmesini istiyorsan, muhalefette kaldığın zaman nasıl bir muhalefet yapacağını millete gösterirsin, o da yakındır inşallah, muhalefeti özlüyor anlaşılan o” dedi. Başbakan Erdoğan’ın sabah akşam kalkıp 27 Mayıs 1960 tarihli gazeteleri okuduğunu söylediğini ifade eden Vural, şöyle konuştu: “Sen 12 Eylül 1980 tarihli gazeteleri okumaz mısın, sen 12 Eylül’ü darbe sanmıyor musun? 12 Eylül ve 28 Şubat ürünü olan Başbakan’ı, 12 Eylül 1980 ve 28 Şubat 1997 tarihli gazeteleri de okumaya davet ediyorum. Başbakan ‘seçim barajını biz mi getirdik, biz mi kaldıralım?’ diyor. 2011’de ‘seçim barajı istikrar getirir’ diyen sen değil miydin? seçim barajıyla ilgili 3’lü alternatifi tartışmaya açıyorsun. Sen neyi tercih ediyorsun? Andımızın kaldırılması, yer isimlerinin değiştirilmesi, ana dilde eğitimin açılması, Türkiye içerisinde Kürdistan coğrafyası oluşturmak amacını taşımaktadır, bu gayet açık ve nettir. Bugün bu adımların içinde Türkçe ve Türk mileti düşmanlığı yatmaktadır.

‘Özel okullarda ana dilde eğitim yok’ derken, hangi saiklerle bir anda tornistan yaptınız, ana dilde eğitime razı oldunuz, PKK hangi tehditlerde bulundu? Amacınız müzakerelerde söz verdiğiniz gibi Öcalan’ın önünü açmak, siyaset yapmasını sağlamak mıdır? Alfabeye yeni harflerin eklenmesi kimin talebidir? ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ sözleri Türk miletini mi rahatsız etmektedir de bu andı kaldırıyorsun? Yer adlarının değiştirilmesini kim istemektedir? Sakarya’yı Sankaryos mu, Konya’yı İkonyıl mı yapacaksın, İstanbul’u Konstantinopolis mi yapacaksın? Yoksa 18 Ekim 2003’te söylediğin gibi, Frigya uygarlığı Hellenizmin Anadolu’da buluştuğunu ve bu buluşmadan sonra devreye giren din ve kültürlerle suni bölünmenin yaşandığını söylemek suretiyle, bizi Hellenizm ve Frigya uygarlığının kucaklaştığı bir Anadolu coğrafyasına mı götürmek istiyorsun?”

“CHP’nin duruşu esef verici” MHP Grup Başkanvekili Vural, bu süreçte, Anamuhalefet Partisi CHP’nin duruşunun da esef verici olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, “Ana dilde eğitim, yer adlarının değiştirilmesi ile ilgili bir görüşün yok mu?” diye seslenen Vural, “Andımızın kaldırılmasına ne diyorsun? Kılıçdaroğlu, demoratikleşme paketini mi anlatmıştır, yoksa başka bir şeyden mi söz etmiştir anlayan beri gelsin. Karnından konuşmaktan başka bir şey yapmamıştır. Kılıçdaroğlu, ‘Paket, önerilerimizin kötü kopyası’ demiştir. Demek ki AKP, CHP, BDP, PKK birbirlerinin kopyası, bunlar birbirlerinden kopya çekiyorlar” dedi. Aralarına karbon kağıdı koyduğu kağıtları gösteren Vural, PKK, BDP, AK Parti ve CHP’nin birbirine benzer şeyler söylediğini öne sürdü. CHP’nin, “Beni buraya silik bir kopya olarak değil, eşbaşkan olarak bu çözüm sürecinin yanına koynamız gerekirdi” diyerek şikayet ettiğini savunan Vural, CHP’ye, “Yer isimlerinin değiştirilmesi konusunda ne diyorsunuz? CHP’nin tek şikayeti ‘Benden kopya çekti.’ Aslında ikisi de PKK ve BDP’den kopya çekti. Al birine vur ötekisine. AKP ve CHP, PKK’nın birer kopyaları haline gelmiş, bunlar adeta siyam üçüzü gibi olmuşlar” diye seslendi.

“Eşbaşkanlık getirmekle Türkiye daha demokrat mı oldu? Toplantıları bir saat artırmakla çok mu demokratik olundu?” diye soran Vural, Başbakan Erdoğan’ın “Medya bunu çok iyi gördü” dediğini söyledi. Vural, Erdoğan’ın 16 Haziran 2013’te ise medyaya, “Dürüst olun, namuslu olun gerçekleri yazın” dediğini anımsattı. Vural, Başbakan Erdoğan’ın, yapılan değişikliklerin Anayasa Değişikliği gerektirmediğine ilişkin sözlerini de eleştirdi. “Yasa darbesiyle Anayasa’yı ortadan kaldırmaya yönelik girişim yapıldığını” iddia eden Vural, bu süreçte Anayasa değişikliğinin yapılması gerektiğini söyledi.

“Lütufta mı bulunmuş olduğunu zannediyorsun?” Nevşehir Üniversitesi’ne Hacı Bektaşı Veli’nin isminin verileceğini belirten Vural, “Hacı Bektaşı Veli, milleti millet yapan, bu coğrafyayı vatan yapan, gönlünde, hamurunda, çimentosunda olan bir şahsiyettir. Üniversiteye adını vererek lütufta mı bulunmuş olduğunu zannediyorsun? Bugüne kadar niye bekledin? Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan, İbrahim Çeçen Üniversitellerinden sonra mı geldi akla ismi?” dedi.

Oktay Vural, “BDP’nin demokratikleşme paketinden memnun olmadığının” sorulması üzerine, “Onlar yetmez ama evetçi, kim demiş memnun değil diye? Ana dilde eğitimin önünü açmak isteyen, yer isimlerinin değiştirilmesini isteyen, andın kaldırılmasını isteyen BDP değil mi? Bunlar, nihai hedefleri 4 parçalı Kürdistan’a, içerisinde Türkiye’de bir özerklik oluşturmak suretiyle Kürt kökenli kardeşlerimizi milletten koparacak siyasi çözümlerdir” diye konuştu. Başka bir soru üzerine Vural, “Türkiye adım adım, bu coğrafya da gevşek ve federatif bir yapılanmanın esas olduğu bir Ortadoğu şekillenmesine doğru götürülüyor.

Erdoğan ve Öcalan’ın İmralı’da vardığı mutabakat, olaya yeni bir Ortadoğu şekillenmesi ekseninde baktıklarını ortaya koymaktadır. Aç tavuk kendisini darı ambarında zannedermiş. Bu sürecin arzu ettikleri istikamette oluşmayacağını belirtmek istiyorum” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.