ÖN YARGI

Zeliha Alkan

Ülkü Ocakları’ndan Dünya Çocuk Hakları Günü’nde Çocuklara Hediye

Bu haber 21 Kasım 2013 - 18:42 'de eklendi ve 1.398 kez görüntülendi.

138504954990169227

Kütahya Ülkü Ocakları,20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Sevgi Yolunda açtığı stand ile çocuklara oyuncak dağıtarak sevindirdi.Çocuklara verilen hediyeler ile çocukların sevinçleri gözlerinden okunurken,Kütahya Ülkü Ocakları adına Bayanlar birimi başkanı Öznur Kurt konu ile ilgili bir açıklama yaptı.Açıklamada Kurt;

Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nin talimatıyla Türkiye’nin dört bir yanındaki Ülkücüler çocuklara, öğrencilere ve ailelerine hediyeler dağıttı. Ülkü Ocakları resmi sitesinde yapılan açıklamada: çocuk yaşta evlendirilen kızlara, uyuşturucu kulanım yaşının düşmesine, fiziksel şiddete, çocuk cinayetlerine, tecavüzlere, kaçırılma olaylarına değinildi. Yapılan açıklamada son on yılda bu olayların arttığına dikkat çekildi.

İşte o açıklama:


“Her 20 Kasım günü bütün dünyada kutlanan “Dünya Çocuk Hakları Günü”nün bütün çocuklar için güzelliklere vesile olmasını dileyerek; ülkemizde çocuk hakları konusunda yaşanan ihmalkârlıkları gündeme getirmek niyetindeyiz.

Bizler “Çocuklar Gülsün Diye” elimizden geleni yapmaktan çekinmeyecek ve2023 Lider Ülke Türkiye’sinde her biri birer lider adayı olan çocuklarımızın hayatlarının sağlam temeller üzerine kurulması için hiçbir zorluktan kaçınmayacağız. Bugün, dünyada çocuk istismarı sıralamasında üçüncü sırada olan ülkemizde her ne kadar bunu gerçekleştirmek oldukça güç görünse de bizler yılmayacak Lider Ülke Türkiye’nin inşaasını tamamlayacağız. Ülkemizde, Anayasa tarafından devletimize verilmiş olan, çocuğun korunması ve gelişiminin sağlanması görevi tam olarak yerine getirilemediğine dayanak oluşturabilmesi açısından somut verileri sizlere sunuyoruz:
Geçtiğimiz yıl ülke genelinde 18 bin çocuk cinsel istismara uğradı ve son 10 yılda cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı 250 bin !
Ülkemizde son 5 yılda yaklaşık 1700 çocuk kaçırıldı !
Sokakta yaşayan çocuk sayısı 25 bin civarında !

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 20 bin aile, 16 yaşından küçük kızlarını evlendirebilmek için mahkemeye başvurdu ve bu sebeple ülke genelinde çocuk yaşta evlendirilme oranının %15’den daha fazla olduğu düşünülüyor !
Ve bu ihmalkârlıklar son olarak çocuklara yönelik fiziksel şiddete rastlanma oranı % 46 !
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.” sözleriyle seslendiği, geleceğin teminatı olan çocuklarımız için; gerek yasal gerek ise eğitim alanında milli ve manevi değerler dikkate alınarak yapılacak düzenlemeler ile çocukların ve ailelerin korunup bilinçlendirilmesi görevi devletimize düşmektedir.

Sadece temsili bir gün olan “Dünya Çocuk Hakları Günü”nün değil aslında tüm günlerin onlar için olduğu, çocuklarımızın yüzünün hiç solmamasını diliyor ve Ülkü Ocakları olarak onların her zaman yanlarında olduğumuzu ifade ediyoruz.”şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.