MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, TSK’nın Aden Körfezi ve Somali’deki görev süresini bir yıl daha uzatan Başbakanlık Tezkeresine olumlu oy vereceklerini açıkladı.

mhpden_de_tezkereye_destek_h26542

Meclis Genel Kurulu’nda, TSK’nın Aden Körfezi ve Somali’deki görev süresini bir yıl daha uzatan Başbakanlık Tezkeresi görüşülüyor.

Tezkere üzerinde konuşan Türkeş, Türkiye’nin Afrika’ya karşı bir sorumluluğu olduğunu belirterek şöyle dedi:
“Fakat bu sorumluluk Türkiyemizin tarihsel birikimleriyle uyumlu olmalıdır. Köklü bir devlet geleneğimiz var. Afrika Kıtası ve Somali demokrasiden, insan haklarından, ondan bundan evvel devlet hakikatiyle tanıştırılmalıdır. Kabilelerden,terör gruplarından, isyancılardan arındırılmış bir Afrika modern devlet mekanizmalarıyla buluşmuş bir Afrika önceliğimiz olmalıdır. Peki, bunu kim yapacak? Elbette AKP iktidarı değil. Mevcut AKP yönetimi bizim devletimizin kurum ve kuruluşlarını parçalara ayırmaya çalışırken başka ülkeleri beslemeye yeltenecek durumda değildir.
Dünyaya ders vermeden önce yardım etmeden önce kendinize bakacaksınız.
Sizde de o kalibre maalesef yok. Her şeye rağmen MHP, Somali ve Aden Körfezi’ndeki TSK unsurlarının görev süresini uzatılmasıyla alakalı bu tezkereye olumlu oy verecektir