DOLAR
8,3637
EURO
10,2242
ALTIN
502,84
BIST
1.460
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
25°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C
 Yahudi’den Daha Yahudi Arap Liderleri Kadir KESKİN Osmanlı döneminde İstanbul’da kalender meşrep olarak yaşayan ve beş altı dil bilen  Filozof lakabıyla  anılan    Rıza Tevfik   varmış. Bu Filozof Rıza  Tevfik bir Ramazan günü elindeki tütünü tüttürerek İstiklal caddesinden Taksim’e doğru  çıkarken   zaptiyeler  yakalar : “ Sen Müselman değil...
“Nice medh ideyim âb u havâsın  Dinle, nedir dâsitânı Yozgad’ın  Tadanlar mest olur zevk u sefâsın  Âli yüksekdir mekânı Yozgad’ın”                                         Yozgatlı Hüznî Baba  BOZOK YAYLASI’NDA  Kemal ÇOPUROĞLU Zamânın ve mekânın taş...
KIRIM EY KIRIM! Efendi BARUTÇU Kırım Türklerinin 77 yıl önce Sovyetler Birliği’nin kanlı lideri Josef Stalin’in kararı ile vatanlarından bir gecede toparlanarak tren vagonlarıyla Türkistan’ın muhtelif bölgelerine sürgün edilmesi sonucu yaşanan acılar hala sürüyor. KIRIM SÜRGÜNÜ Çarlık Rusyası döneminde Çariçe 2. Katerina’nın Kırım Türklerini yok etme politikası takip eden yıllarda...
Biden ve Bidencıler neler diyorlar Fuat YILMAZER Ermenilerin “Yalan Rüzgârı” dizisi haline gelen, 1915 Tehcir olayını “soykırım” kabul ettirme çabaları her geçen sürede başarılı olmayı sürdürüyor. Biden’ın soykırım kelimesini kullanmasının yakıları da devam ediyor. Yankılarının devam etmesi, konuşulması iyiye işarettir. Sorgulayan, araştıran, konuşanların çoğalması sevindirici gelişmeler. Ayrıca fazla konuşulması, tartışılması...

RTÜK bugün adeta Recep Tayyip Üst Kurulu gibi çalışıyor

RTÜK bugün adeta Recep Tayyip Üst Kurulu gibi çalışıyor
17.01.2014
0
A+
A-

Özcan Yeniçeri: “RTÜK bugün adeta Recep Tayyip Üst Kurulu gibi çalışıyor”… “Vatandaş “hırsız var” diye bağırıyor. Hükümet “Darbe var. Mağdurum yetişin” diyerek vatandaşın sesini kesmeye çalışıyor.”

F1681416896_HH

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“İktidar yanlısı gazete ve televizyonlar ile iktidarın inlerine gireceğini söylediği televizyon ve gazeteler arasındaki mücadele gittikçe tehlike bir hal alıyor” diyen Yeniçeri, bu durumun başta adalet ve yargı olmak üzere bütün kurumlara zarar verdiğini söyledi.

Yeniçeri, “Saflar giderek keskinleşiyor. Yenilir yutulur türden olmayan iddialar birbirini kovalıyor. Operasyonlara, karşı operasyonları; dinlemelere, karşı dinlemeleri; fişlemelere, karşı fişlemeleri; iddialar, karşı iddiaları dile getiriyor. Sınırsız, süresiz, kuralsız ve sansürsüz bir savaş ve karşı koyuş yaşanıyor. Açıktan açığa yürütülen mücadelede tez var, antitez var. Sentez yok. Görevden alınanların yerine alelacele yapılan atamalar, stratejik görevlerdeki bürokratların tasfiyesi devlet yönetiminde ciddi açıklar oluşturmaktadır. Devletin adli, idari ve güvenlik yönünden verdiği açıklardan başta terör örgütü olmak üzere bir takım istihbarat servisleri ciddi biçimde yararlanacaktır” şeklinde konuştu.

AK Parti iktidarının operasyonunun ardından yargıya yönelik operasyon başlattığını ve bunun hukuki bir facia halini aldığını söyleyen Yeniçeri, “AKP takındığı tavırla sanki Türkiye Cumhuriyeti Devletini değil bir aşiret devletini yönetiyor. İktidar attığı adımlarla yasaları ve Anayasayı AKP’nin ihtiyaçlarına uygun hale getirmeye ve başlatılan soruşturmaları etkisiz kılmaya çalışmaktadır. Rüşvet ve yolsuzluğu iktidar mücadelesi için görmezlikten gelmek rüşvet ve yolsuzluğu desteklemektir. İktidarın güç odaklarıyla olan mücadelesini öne çıkararak yolsuzluk ve rüşvet çarkına dolaylı olarak katkı sunmak ahlak dışıdır. Rüşvet ve yolsuzluk yapanlarla değil de rüşvet ve yolsuzluğu ortaya çıkaranlarla mücadele etmek doğrudan bu suça ortak olmaktır” dedi.

HSYK düzenlemesiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Yeniçeri, “İktidar var gücüyle hem yürütülmekte olan yolsuzluk ve rüşvet davasını etkilemek, hem de ortaya çıkması muhtemel rüşvet ve yolsuzluk olgusunun önünü kesmek için HSYK’yı değiştirmeye çalışmaktadır. Böylece iktidar yanlısı odakların yaptığı rüşvet ve yolsuzlukların ortaya çıkması hem fiilen hem de hukuken engellenmektedir. Deniz Feneri davasında olduğu gibi zanlılar ya da failler değil savcılar cezalandırılmaktadır” dedi.

RTÜK’ün, operasyon yayınlarında kutu ve para görüntüleri veren televizyonlara ceza verdiğini söyleyen Yeniçeri, HSYK için de RTÜK modeli düşünüldüğünü söyledi. “RTÜK bugün adeta Recep Tayyip Üst Kurulu gibi çalışıyor” diyen Yeniçeri, sözlerini şöyle sürdürdü: “HSYK’ya RTÜK modeli önerilmesinin nedeni, AKP’nin ihtiyaçlarına uygun HSYK meydana getirmektir. Eğer anayasa değişikliğini AKP gerçekleştirebilirse, HSYK’da çoğunluğu ele geçirecek olan AKP’li bürokratlar kurula tam egemen olacaklardır. Bu defa da HSYK resmen yolsuzluk ve rüşvete karışan iktidar yanlılarını koruma kuruluna döndürülmüş olacaktır. RTÜK’te gerçekleştirilen AKP formatlı işlemlerin aynısı bu defa da HSYK’da gerçekleştirilecektir.”

Hükümet tarafından dile getirilen darbe, derin devlet, paralel devlet, çete sözlerini de eleştiren Yeniçeri, “Bir hükümet düşünün ki, iktidarının on ikinci yılında “Davul bizim boynumuzda tokmak başkasının elinde” desin. Bu söylemler tam bir skandaldır. AKP iktidarı bu yaygarayla aslında on bir yıldır iktidarda olmasına karşın ülkeyi yönetemediğini itirafı etmiş olmaktadır. On bir yıldır hikmet-i hükümet gibi davranan bir iktidarın mağdur ve mazlum rolüne soyunması hiç de inandırıcı değildir. İktidarlarının “ustalık dönemi”nde bile çaresizlik, gaflet, şikâyet ve saflık içinde olan bir iktidarın halka dönüp yakınmaya hakkı yoktur. Onbir yıldır resmen iktidarda olup da fiilen iktidarda olamadığını söyleyenlerin bir dönem daha halktan destek istemelerinin mantıki temeli ise hiç yoktur” diye konuştu.

Adalet Bakanına bağlı kurulların, yandaş hâkimler ve savcılarla yargıyı tamamen denetim altına almaya çalıştığını öne süren Yeniçeri, şunları söyledi: “Başbakan Erdoğan, rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu yolsuzluk kılıfıyla darbe hamlesi olarak niteliyor. Aslında Tayyip Erdoğan’ın yaptığı darbe çığırtkanlığıyla yolsuzluk ve rüşveti kapatmaktır. Ortada onca rüşvet ve yolsuzluk varken bunun üzerine gidilmemesi, yolsuzluk yaptığı iddia edilenleri, Başbakan Erdoğan’ın hayır sahipleri, saf, dürüst sıfatlarıyla tanımlaması bununu kanıtıdır. Sayın Başbakan, o kadar çok rüşvet ve yolsuzlukla suçlananlara itimat ediyordu da, neden dört bakanını görevden aldığını açıklaması gerekiyor. Bir de dört buçuk milyon doların ayakkabı kutularında ne aradığını bilimsel ve rasyonel bir biçimde ortaya koyması gerekiyor. Vatandaş, “Hırsız var” diye bağırıyor. Hükümet, “Darbe var. Mağdurum yetişin” diyerek vatandaşın sesini kesmeye çalışıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.