Süper yetkili bir MİT ile karşı karşıyayız

Bu haber 22 Şubat 2014 - 1:05 'de eklendi ve 747 kez görüntülendi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, yerel seçimler öncesi TBMM’de zorlanarak yapılan yasal değişikliklerin ciddi riskler içerdiğini, bunların, AK Parti’nin iktidarı kaybetmesi halinde ortaya çıkacak yasal ve yapısal sorunlara karşı önleyici tedbir almak amacına yönelik olduğunu savundu.
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, süper yetkili bir MİT ile karşı karşıya olduklarını savunarak, “MİT, aldığı yetkilerle eski SSCB’deki KGB teşkilatına dönüşüyor” dedi.

İnternete yönelik kısıtlama ve TİB Başkanı’na verilen yetkilerin, sansür anlamına gelmesine rağmen Cumhurbaşkanı’nca jet hızıyla onaylandığını belirten Yeniçeri, “Ortaya çıkan garabet ise Cumhurbaşkanı’nın iktidara zaman kazandırmak için yaptığı bu onaylamanın arkasından hükümete onayladığı yasanın bazı maddelerinin düzeltilmesini istemiş olmasıdır” dedi.

Yeniçeri, MİT düzenlemesinin nedenin, “MİT’in, İmralı, Oslo, KCK, Suriye, Irak, İran ile olan ilişkilerden kaynaklanan yasal açıklığını kapatmak için” olduğunu ileri sürerek, MİT Kanunu’nda yapılan değişiklikle yasal olmayan görüşme ve ilişkiler yasal hale getirilirken, İmralı ve Oslo, açılım bağlamında işlenen suçların da suç olmaktan çıkarılmaya çalışıldığını savundu.

MİT’in, aldığı yetkilerle eski SSCB’deki KGB teşkilatına dönüştüğünü iddia eden Yeniçeri, “Süper yetkili bir MİT ile karşı karşıyayız. Eskiden devlet içinde devlet diye ifade edilen kurumlar vardı. Şimdi MİT, devlet üstünde devlet haline gelecek” dedi.

Dershanelerle ilgili düzenlemeyi de eleştiren Yeniçeri, 1984’de 174 olan özel dershane sayısının bugün 4 bininin üzerine çıktığını kaydetti. Yeniçeri, arz ve talep arasındaki sıkıntı giderilmeden, eğitimin ve sınav sisteminin kalitesini artırmadan dershaneleri kapatmak ya da dönüştürmenin soruna çare olmadığını öne sürdü. Yeniçeri, dershanelerin hür teşebbüsün unsurları olduğunu, anayasaya aykırı olarak yasayla kapatılamayacağını söyledi.

Bir soru üzerine Yeniçeri, MHP’nin aylardır değil, yıllardır dinlendiğini, takip edildiğini iddia etti.

Yeniçeri, MHP Genel Merkezi önünde siyah, içi görünmeyen ve plakasını tespit ettikleri araca ilişkin görüntüleri ilgili kurumlara aktarmalarına rağmen araştırma yapılmadığını belirterek, “MHP, iktidar tarafından izlenmekte, gözlenmekte, denetlenmektedir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al