ATTİLA

Asena Kınacı Moral

ZİYA GÖKALP

Kenan Eroğlu

BAHÇELI: ERDOĞAN’IN YENI GÖMLEĞIN ARKASINDA ABD VAR

Bu haber 04 Mart 2014 - 21:36 'de eklendi ve 642 kez görüntülendi.

foca1

İzmir’in Foça ilçesinde halka seslenen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ‘Yeni Türkiye’ söylemine karşılık “Sanki Türkiye’de çok önemli çöküşler ve kayıplar var da yerine yeni Türkiye inşa edilmeye çalışılıyor. Yeni Türkiye’den ne kastediliyor anlamak mümkün değil. 80 yıllık Türkiye’ye ne oldu?” diye sordu.

İzmir’de seçim çalışmalarını sürdüren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Foça ilçesini ziyaret etti. Foça Meydanı’nda konuşan Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bahsettiği ‘Yeni Türkiye’ söylemine karşılık şunları söyledi:

“Milli Görüş çizgisinden geldiğini söyleyen Erdoğan ‘Milli Görüş gömleğini çıkarttım’ demiştir. Bu gömleğin yerine başka bir gömlek giydi. Bu gömleğin arkasında ABD vardır. Bir de Yeni Türkiye kavramı ortaya atıldı. Sanki Türkiye’de çok önemli çöküşler kayıplar var yerine yeni Türkiye inşa edilmeye çalışılıyor. Bu süreç yeni bir süreç değil. Sayın Deniz Baykal Bey ile merhum İsmail Cem’in hazırladıkları metnin başlığı Yeni Türkiye’dir. Yeni Türkiye’den ne kastediliyor anlamak mümkün değil. 80 yıllık Türkiye’ye ne oldu.”

ŞARKICI KILIKLI ADAM

Demokratikleşme Paketi ve Kürt sanatçı Şivan Perver’le ilgili de eleştirilerde bulunan Devlet Bahçeli, “Ortadoğu’da gelişmeler var. Orada Erdoğan’ın pankartları açılıyor, ‘Ortadoğu’nun yeni sultanı’ diye tabir ediliyor. Bir dönem geliyor, demokratik açılım projesi ortaya konuluyor. Süreç Türkiye’yi bölünme eşiğine getiriyor. Demokratikleşme Paketi ile de neredeyse Türkiye’de Kuzey Kürdistan özerk yönetiminin temelleri atılmış oluyor” dedi.

“DEĞERLİ SİYASETCİLERİMİZ VAR”

Türkiye’de son zamanlarda yaşananların hangi siyasi partiden olursa olsun herkesin anlamaya çalışması gerektiğini de ifade eden Bahçeli, “Bin yıllık kardeşliğimizi koruyarak bir arada yaşama cazibesini oluşturmak için düşünmeliyiz. Bazı olaylar da arka arkaya geliyor. Türkiye’de Cumhuriyet’in ilanından sonra bağımsız ülke olarak huzur güven ortamı oluşturulması açısından bazı temeller atılıyor. Her şey Recep Tayyip Erdoğan’la 2002’de başlamadı. Çok değerli siyasetçiler gelmiştir. Allah hepsinden razı olsun. Diğer ülkelerle mukayese ettiğimizde çok mu başarılı? Hayır ama 1923 ile mukayese ettiğinizde çok büyük şeyler oldu. Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Süleyman Demirel var. Var da var” dedi.

Bahçeli, 17 Aralık’tan sonra ortaya çıkan yolsuzluk ve rüşvet iddialarına değinerek, “Güneydoğu’ya, Şırnak’a, Hakkari’ye gönderdiğinizde polise güveniyorsunuz da hırsız kovalamada neden güvenmiyorsunuz?” diye sordu. AK Parti’nin adının ak olduğunu belirten Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın evlatlarına kadar uzanan her şeyi aklayıp paklaması için de yargıyı çalıştırması gerektiğini söyledi. Sıradan bir memurla ilgili bir soruşturma olması halinde hemen açığı alındığını ifade eden Bahçeli, “Başbakan ve bakanları kim açığa alacak. Başbakan’ı açığa millet alacak. Ne zaman alacak 30 Mart’da alacak. 30 Mart iktidarı değiştirmez, işaret verir. Uyarıyı dikkate alırsa bir şey olmaz, hala bildiğini okursa cumhurbaşkanlığı seçimi hayal olur. O yükü taşıyamaz, Çankaya yokusunda dizi çözülür, orada yıkılır kalır.” dedi. Yolsuzluk ve rüşvetin toplumsal bir hastalık olduğunun altını çizen Bahçeli, herkes tarafından bu durumun hoşgörülmesi halinde toplumun çürüyeceğini, toplumun çürümesinin de devleti çökerteceğini, kargaşaya neden olacağını söyledi. Dünyada bu durunun örnekleri olduğunu belirterek Endonezya, Tunus ve Ukrayna’yı örnek veren Bahçeli, bu durumun ortadan kaldırılması için seçimleri önemsediklerini dile getirdi. Üniter yapının korunması uyarısında da bulunan Bahçeli, Türkiye’de kardeş kavgası çıktıktan sonra hiçbir partisinin ayakta kalamayacağını da kaydetti.

Devlet Bahçeli, konuşmasının ardından ilçedeki sivil toplum örgütü, dernekler ve esnaflarla toplantı düzenleyip sorunlarını dinledi. Bahçeli, Foça”nın ardından Kınık’a hareket etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments
mahmutbey araç kiralamabaşakşehir evden eve nakliyat